Справа № 296/4784/16-а
2-а/296/191/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2016 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м.Житомира Бондарчук В.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житомирського об"єднаного управління Пенсійного фонду Ункраїни в Житомирській області (надалі - ОСОБА_2) про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням отриманих сум, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації на заробітну плату. Просив зобов"язати ОСОБА_2 здійснити йому перерахунок пенсії державного службовця з 12.01.2010р. відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням всіх її складових (отриманих виплат), на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, з 12.01.2010, та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією.
Ухвалою судді від 03.06.2016 року позовні вимоги позивача за період з 12.01.2010 року по 30.11.2015 року були залишені без розгляду, тому суд розглядає адміністративний позов за виключенням зазначених вимог.
Відповідач надіслав заперечення на адміністративний позов, з яких вбачається, що нарахування «інших виплат» не здійснювалося ОСОБА_2 за безпідставністю, оскільки позивач при зверненні із заявою про призначення пенсії не подавав довідку про складові заробітної плати, а подав її лише 26.04.2016 разом із заявою про перерахунок пенсії, тому відповідач вважає свої дії правомірними та просив відмовити в задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до часткового задоволення, з огляду на наступне.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ОСОБА_2 з 09.02.2010 та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 82% від заробітку.
Як вказує позивач, при призначенні пенсії йому не було враховано в розмір пенсії суми нарахованої індексації на заробітну плату та матеріальної допомоги на оздоровлення, що призвело до заниження щомісячного розміру пенсії.
ОСОБА_2 від 28.04.2016 №59/І-8 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, що спонукало його звернутися до суду за захистом порушених прав.
Статтею 33 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок; доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу", у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 1 Закону України "Про оплату праці" визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає:
- основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;
- додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
- інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, відмова ОСОБА_2 у врахуванні суми при розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексації є протиправною. Отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Разом з тим судом встановлено, що позивач при зверненні до УПФУ в м.Житомирі Житомирської області про призначення пенсії не подавав разом із заявою довідку про складові заробітної плати, а подав її лише 26.04.2016 разом із заявою про перерахунок пенсії, тому суд приходить до висновку, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексація заробітної плати як складові заробітної плати, мають бути враховані з моменту звернення позивача до ОСОБА_2 із заявою про перерахунок пенсії, тобто з 26.04.2016. Таким чином в задоволенні позов ної вимоги за період з 01.12.2015 по 25.04.2016 слід відмовити за безпідставністю.
Таким чином суд приходить до висновку про обгрунтованість позову і задовольняє його частково.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 158163, 254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Житомирського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у включенні до складу розрахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» інших виплат, а саме: суму нарахованої індексації на заробітну плату та матеріальну допомогу на оздоровлення.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з 26.04.2016 відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовя'зкове пенсійне страхування, відповідно до довідки №5/4/15-1702 від 21.04.2016р., виданої Житомирською виправною колонією управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області (№4), а також виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією.
Решту позову залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м.Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення цієї постанови.
Суддя В. В. Бондарчук