Ухвала суду № 58765242, 30.06.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
30.06.2016
Номер справи
826/2730/15
Номер документу
58765242
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 червня 2016 року м. Київ К/800/51603/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддівЗайця В.С. (суддя-доповідач), Мороз Л.Л., Стрелець Т.Г.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2015 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Софіт-Люкс» до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Софіт-Люкс» (далі - ТОВ «Софіт-Люкс») пред'явило позов до Київської міської митниці ДФС про визнання незаконними дій щодо незадоволення заяви позивача від 12 грудня 2014 року № 12-12/1/14 про підготовку висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, контроль за справлянням яких здійснюється митним органом; зобов'язання підготувати та направити разом з іншими передбаченими законодавством документами висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у місті Києві про повернення позивачу надмірно сплачених митних платежів у розмірі 11675,93 грн., з яких податку на додану вартість у розмірі 9430,56 грн. та мита у розмірі 2245,37 грн..

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2015 року, позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправними дії Київської міської митниці ДФС щодо незадоволення заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Софіт-Люкс» від 12 грудня 2014 року № 12-12/1/14 про підготовку висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, контроль за справлянням яких здійснюється митним органом.

Зобов'язано Київську міську митницю ДФС підготувати висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів товариству з обмеженою відповідальністю «Софіт-Люкс» та направити їх разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у місті Києві.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій скаржник оскаржив їх.

У касаційній скарзі Київська міська митниця Державної фіскальної служби України, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає із огляду на наступне.

Судами встановлено, що ТОВ «Софіт-Люкс», згідно митної декларації від 16 вересня 2013 року № 100250000/2013/070577, подано до митного оформлення товар, придбаний у «NINGBO JIANGBEI ELEX IMP.&EXP. CO., LTD.» (Китай) на підставі зовнішньоекономічного контракту від 17 березня 2011 року №SEL11 (далі - товар).

За результатами перевірки декларації та документів, що підтверджують визначену митну вартість, відповідачем прийнято рішення про коригування митної вартості товарів від 17 вересня 2013 року № 100250000/2013/600733/2.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2014 року у справі № 826/20312/13-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2014 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15 березня 2016 року, визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості.

Позивачем на адресу відповідача направлено заяву від 12 грудня 2014 року № 12-12/1/14 про підготовку висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів позивачу та направлення його разом з іншими документами ГУ ДКС України у місті Києві, а також повернення надмірно сплачених до державного бюджету України коштів у розмірі 11675,93 грн., (державного мита - 2245,37 грн., податку на додану вартість - 9430,56 грн.).

До вказаної заяви позивачем додано копії декларації, рішення про коригування митної вартості, МД2 від 17 вересня 2013 року № 100250000/2013/070731, аркушу коригування митної декларації від 17 вересня 2013 року № 100250000/2013/070731, постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2014 року у справі № 826/20312/13-а, ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2014 року у справі № 826/20312/13-а.

Листом від 19 січня 2015 року № 221/10/26-70-25-04 відповідач повідомив позивача, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2014 року у справі №826/20312/13-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2014 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог ТОВ «Софіт-Люкс» щодо стягнення надміру сплачених коштів у розмірі 11675,93 грн., а тому відсутні підстави для повернення позивачу із Державного бюджету України коштів у вказаному розмірі.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що оскільки лист № 221/10/26-70-25-04 не містить викладення фактичних обставин відмови у поверненні коштів, окрім посилання на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2014 року у справі № 826/20312/13-а, якою відмовлено у задоволенні вимоги ТОВ «Софіт-Люкс» про повернення надмірно сплачених сум, суд прийшов до висновку про помилковість тверджень відповідача щодо відсутності підстав для повернення коштів.

Суд апеляційної інстанції із висновками суду першої інстанції погодився та залишив постанову Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2015 року без змін.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанцій погоджується з огляду на наступне.

Відповідно до частин 1 - 3 статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Згідно статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Наказом Державної митної служби України № 618 від 20 липня 2007 року затверджений «Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами» (далі - Порядок № 618).

Цей Порядок визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України.

Згідно з положеннями розділу ІІІ цього Порядку для повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів, платником податку до загального відділу митного органу, яким здійснювалося оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів:

а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку;

б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава: на депозитний рахунок 3734; на банківський рахунок 2603;

в) для повернення фізичній особі в готівковій формі, якщо такі кошти вносилися готівкою, - на банківський рахунок 2603;

г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету.

До заяви додаються:

- аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі;

- документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів;

- документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20 липня 2007 року № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).

Здійснивши системний аналіз зазначених норм, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає правильним висновок судів першої та апеляційної інстанцій, що законодавчо встановленою умовою повернення коштів, вказаних в позовній заяві, є ухвалення митним органом висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів.

Як вбачається із матеріалів справи, підставою для відмови позивачу в поверненні надміру сплачених митних платежів та податку на додану вартість було те, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2014 року у справі № 826/20312/13-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2014 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15 березня 2016 року, в частині позовних вимог про стягнення суми надміру сплачених коштів в розмірі 11675,93 грн. було відмовлено.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права та пришли до правильного висновку про визнання протиправними дій Київської міської митниці ДФС щодо незадоволення заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Софіт-Люкс» від 12 грудня 2014 року № 12-12/1/14 про підготовку висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, контроль за справлянням яких здійснюється митним органом; зобов'язання Київської міської митниці ДФС підготувати висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів товариству з обмеженою відповідальністю «Софіт-Люкс» та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у місті Києві, оскільки лист від 19 січня 2015 року № 221/10/26-70-25-04 не містить в собі викладення фактичних обставин відмови в поверненні коштів.

Згідно частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.

Оскільки суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального та процесуального права, підстав для задоволення касаційної скарги немає.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: