Ухвала суду № 58758674, 30.06.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2016
Номер справи
819/2385/15
Номер документу
58758674
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2016 р. Справа № 876/12078/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Старунського Д.М.,

суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,

за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.11.2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бучачагрохлібпром" до Міністерства аграрної політики та продовольства України, Департаменту агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації, треті особи Державна казначейська служба України, Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області про визнання дій протиправними ,

в с т а н о в и в:

ТзОВ "Бучачагрохлібпром" 13.08.2015 року звернулося в суд з адміністративним позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України, Департаменту агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації, треті особи Державна казначейська служба України, Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, в якому просило визнати неправомірною бездіяльність Мінагрополітики, що проявилася у невиконанні наказу №501 від 25 грудня 2014 року щодо перерахування ТзОВ «Бучачагрохлібпром» коштів на загальну суму 13084000 грн. за бюджетною програмою по КПКВ 2801540 «Державна підтримка галузі тваринництва» та стягнути з Мінагрополітики на користь позивача кошти на відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, відповідно до наказу Мінагрополітики №501 від 25 грудня 2014 року на загальну суму 13084000 грн. шляхом списання з відповідних рахунків Мінагрополітики України.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.11.2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України, що виразилась у непогашенні перед товариством з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» кредиторської заборгованості на суму 13 084 000 грн. за бюджетною програмою по КПКВ 2801540 «Державна підтримка галузі тваринництва». Стягнуто з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» (і.к. 00952829) кредиторську заборгованість в сумі 13 084 000 грн. для відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №501 від 25 грудня 2014 року, шляхом списання з наявних бюджетних програм Міністерства аграрної політики та продовольства України. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Міністерства аграрної політики та продовольства України оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову товариства відмовити.

Апеляційну скаргу обгрунтовує тим, що відповідно до наказу Мінагрополітики України від 25.12.2014 року №501, затверджено розподіл коштів у державному бюджеті для часткового відшкодування субєктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів, згідно якого ТзОВ «Бучачагрохлібпром» підлягає відшкодуванню сума в розмірі 13 084,00 грн. Зазначені кошти розподілом відкритих асигнувань з рахунку №90721280000001 Мінагрополітики від 25.12.2014 року №1196 в повному обсязі були спрямовані до Департаменту агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації. Також, вказує, що Мінагрополітики України зобов'язання, передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року № 246 та від 04 жовтня 2010 року № 900 виконано в повному обсязі, а за обов'язок вчинення дій іншими органами, які не входять до сфери управління Міністерства, в даному випадку Головним управлінням Державної казначейської служби України у Тернопільській області, щодо перерахування вищевказаних коштів, Мінагрополітики України відповідальності не несе.

Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст.41, ч.4 ст.196 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції ТзОВ «Бучачагрохлібпром» є сільськогосподарським підприємством, основним видом діяльності якого є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Товариство є суб'єктом агропромислового комплексу та в 2014 році отримало право на фінансову підтримку через механізм використання сум податку на додану вартість, сплачених переробними підприємствами до спеціального фонду державного бюджету.

Згідно наказу Мінагрополітики України від 25 грудня 2014 року № 501затверджено Розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування суб'єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів, згідно якого ТзОВ «Бучачагрохлібпром» підлягає відшкодуванню сума в розмірі 13 084,00 тис. грн.

Вказаний наказ прийнятий у відповідності до спільного наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України та Міністерства фінансів України, яким затверджено паспорт бюджетної програми на 2014 рік Міністерства аграрної політики та продовольства України за КПКВК 2801540 «Державна підтримка галузі тваринництва», згідно якого обсяг бюджетних призначень/бюджетних асигнувань за спеціальним фондом складає 888 010,7 тис. грн.

Задовольняючи частково адміністративний позов товариства суд першої інстанції виходив з того, що недостатнє фінансування не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог щодо погашення ТзОВ "Бучачаргохлібпром" заборгованості у розмірі 13 084 000 грн.

Колегія суддів вважає, що наведені висновки суду першої інстанції є правильними, оскільки вони ґрунтуються на фактичних обставинах справи та відповідають приписам чинного законодавства, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини регулюються Порядком використання сум податку на додану вартість, сплачених переробними підприємствами до спеціального фонду державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року № 246 (зі змінами)(далі - Порядок № 246) та Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування суб'єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 2010 року № 900 (зі змінами)(далі - Порядок №900).

Згідно з п. 4 Порядку № 246, відповідальним виконавцем бюджетної програми та головним розпорядником бюджетних коштів є Мінагрополітики.

При цьому, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є Міністерство аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, головні управління (департаменти) агропромислового розвитку обласних і управління промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій, зазначене кореспондується з п. 2 Порядку №900.

Відповідно до абз. 2 п. 4 Порядку № 246, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання в межах фактичних надходжень до спеціального фонду державного бюджету.

Пунктом 20 Порядку № 246 передбачено, що виплата суб'єктам господарювання часткового відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів здійснюється відповідно до Порядку № 900.

Мінагрополітики для здійснення розподілу та виплати відшкодування утворює комісію з питань розподілу бюджетних коштів (далі - комісія) та затверджує положення про неї (п.4 Порядку №900).

Частиною 3 статті 20 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні програми визначаються головними розпорядниками бюджетних коштів з урахуванням положень ч. 2 ст. 21 і п. 2 ч. 5 ст. 22 цього Кодексу.

Відповідальний виконавець бюджетних програм визначається головним розпорядником бюджетних коштів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики (місцевим фінансовим органом), який може бути головний розпорядник бюджетних коштів за бюджетними програмами, виконання яких забезпечується його апаратом, та/або розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, який виконує бюджетні програми у системі головного розпорядника.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Бюджетного кодексу України відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень

Згідно з положеннями ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів: отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань; затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством; розробляє проекти порядків використання коштів державного бюджету за бюджетними програмами, передбаченими частиною сьомою статті 20 Кодексу.

Із заперечень Міністерства аграрної політики ТзОВ "Бучачагрохлібпром" видно , що відшкодуванню підлягає 13 084 000,00 грн. Розподілом відкритих асигнувань зазначені кошти у 2014 році були спрямовані до Департаменту агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації у повному обсязі.

26 грудня 2015 року Департаментом агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації було подано до Головного управління державної казначейської служби України у Тернопільській області платіжне доручення на перерахування ТзОВ «Бучачагрохлібпром» коштів в сумі 13 084 000 грн., яке в цей же день було одержано казначейською службою.

Проте, у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування виплата коштів не здійснена, а тому станом на 01.01.2015 року позивачем зареєстровано кредиторську заборгованість в органах державної казначейської служби України в сумі 13 084 000,00 грн., яка на даний час не погашена.

Тобто судом встановлено та не заперечується сторонами факт наявності заборгованості перед ТзОВ "Бучачаргохлібпром" в розмірі 13 084 000 грн. за програмою відшкодування суб'єктам господарювання вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів та підприємств з виробництва комбікормів.

Доводи Міністерства аграрної політики та продовольства України стосовно недостатнього фінансування не можуть бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог щодо погашення ТзОВ "Бучачаргохлібпром" заборгованості у розмірі 13 084 000 грн., оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актів національного законодавства, не може бути постановлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Разом з тим, у рішеннях Європейського суду з прав людини, зокрема у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Також ця позиція визначена в рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах "Півень проти України" та "Лісовол проти України".

Відтак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про часткове задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльності Міністерства аграрної політики та продовольства України, яка виразилась у непогашенні перед товариством з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» кредиторської заборгованості на суму 13 084 000 грн. за бюджетною програмою по КПКВ 2801540 «Державна підтримка галузі тваринництва» та стягнення з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» кредиторську заборгованість в сумі 13 084 000 грн. для відшкодування вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства №501 від 25 грудня 2014 року, шляхом списання з наявних бюджетних програм Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів переконана, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому така задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 41 ч. 1, 160, 195, 196, 198 п. 1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.11.2015 року у справі №819/2385/15 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Д.М. Старунський

Судді В.М. Багрій

А.І. Рибачук

Ухвала у повному обсязі складена 04.07.2016 року.