Ухвала суду № 58758667, 04.07.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2016
Номер справи
813/33/16
Номер документу
58758667
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2016 року Справа № 876/2931/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Ліщинський А.М.,

судді Запотічний І.І.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ТзОВ «Сігма» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.04.2016 року у справі № 813/33/16 за позовом Малого приватного підприємства «Транспортник» до Дрогобицької районної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ТзОВ «Сігма», ТзОВ «Львівське АТП-14631» про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

МПП «Транспортник» звернулось в суд з позовом до Дрогобицької районної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ТзОВ «Сігма», ТзОВ «Львівське АТП-14631» про - визнання протиправними дій та скасування рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій, оформленого протоколом № 2 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 13.11.2015 року, в частині недопущення до участі у конкурсі; визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій, оформленого протоколом № 2 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 13.11.2015 року, в частині визначення переможцем на об'єкті конкурсу №3 ТзОВ «Сігма», а претендентом - перевізником, що посів 2-ге місце ТзОВ «Львівське АТП - 14631»; визнання протиправним та скасування розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації №388 від 25.12.2015 року «Про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходить за межі Дрогобицького району» на об'єкті конкурсу № 3 - переможець ТзОВ «Сігма», а претендентом - перевізником, що посів 2-ге місце ТзОВ «Львівське АТП - 14631»; зобов'язання ввести в дію рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій, оформленого протоколом №1 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 09.10.2015 року, в частині визначення переможцем на об'єкті конкурсу № 3 МПП «Транспортник», а претендентом - перевізником, що посів 2-ге місце ТзОВ «Сігма» шляхом прийняття розпорядження; визнання протиправними дій щодо укладення договорів на перевезення із ТзОВ «Сігма» від 20.01.2016 року на маршрутах загального користування: № 106 Дрогобич АС - Держичі, № 119 Дрогобич АС -Лішня, № 146 Дрогобич АС - Уріж, № 152 Дрогобич АС - Перепростиня, № 165 Борислав АС - Дрогобич АС з використанням окремих рейсів до СШ №5 м. Борислав, № 168 Борислав (вул. Коваліва) - Східниця, № 176 Трускавець АС - Східниця.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне. Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування не передбачено право відповідача на повторне проведення конкурсу на об'єктах на яких вже такий був проведений, а відтак законних підстав на проведення повторного конкурсу, який вже відбувся 09.10.2015 року в організатора перевезення не було. Також, зазначає позивач, договори про надання послуг на перевезення пасажирів на об'єкті № 3, які укладені між Дрогобицькою районною державною адміністрацією та МПП «Транспортник» 20.08.2014 року строком на 5 років, є чинними на даний час, а тому підстави для проведення нового конкурсу по даному об'єкту відсутні.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.04.2016 року у справі № 813/33/16 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано рішення в частині визначення переможцем на об'єкті конкурсу № 3 ТзОВ «Сігма», а претендентом - перевізником, що посів 2-ге місце ТзОВ «Львівське АТП - 14631» та про недопущення МПП «Транспортник» до участі у конкурсі, оформлені протоколом № 2 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 13.11.2015 року. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації № 388 від 25.12.2015 року «Про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходить за межі Дрогобицького району» на об'єкті конкурсу №3 - переможець ТзОВ «Сігма», а претендентом - перевізником, що посів 2-ге місце ТзОВ «Львівське АТП - 14631». В іншій частині в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції Товариство з обмеженою відповідальністю «Сігма» подало апеляційну скаргу. З посиланням на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права апелянт просить постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити повністю.

За відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року N 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Розпорядженням голови Дрогобицької районної державної адміністрації від 26.08.2015 року за № 238 було затверджено Умови конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району та Оголошення про проведення конкурсу.

Рішенням районного конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації, оформленого протоколом засідання № 1 від 09.10.2015 року, по об'єкту № 3 згідно з рейтингових оцінок визначено переможцем МПП «Транспортник» з кількістю балів 42,7 бали, а таким, що зайняв 2-ге місце ТзОВ «Сігма» з кількістю 37,6 бала.

Як вбачається з протоколу № 2 засідання районного конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 13.11.2015 року, прийнято рішення про недопущення МПП «Транспортник» до участі у конкурсі. Також, по об'єкту № 3 визначено переможцем ТзОВ «Сігма» з кількістю балів 37,6 та визначено посівшим 2-ге місце ТзОВ «Львівське АТП - 14631» з кількістю балів 37.

Розпорядженням голови Дрогобицької районної державної адміністрації від 25.12.2015 року за № 388 введено в дію рішення конкурсного комітету від 13.11.2015 року щодо визначення переможця конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району на Об'єкті № 3 - переможець конкурсу ТзОВ «Сігма», претендент-перевізник, який посів друге місце - ТзОВ «Львівське АТП-14630».

Позивач не погоджується з рішенням відповідача, оформленого протоколом № 2 від 13.11.2015 року, а тому звернувся до суду за захистом порушеного права.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Крім того, відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон) організація пасажирських перевезень покладається на міських автобусних маршрутах загального користування - на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

Статтею 43 Закону передбачено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами. Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 44 Закону організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст.45 даного Закону встановлено, що організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до 31 Закону відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування приміських та міжміських, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються дозволом органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на обслуговування автобусних маршрутів, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування (рейсів), які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника.

Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 3 грудня 2008 року (далі - Порядок №1081), визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Відповідно до п.32 Порядку №1081 до заяви автомобільного перевізника додається анкета та формою та згідно додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки, зокрема, достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі.

Згідно з п.67 Порядку №1081 інформація, що міститься в документах, поданих перевізниками-претендентами для участі в конкурсі, повинна бути достовірною за станом на момент подання документів для участі в конкурсі.

Матеріалами справи доведено, що відповідачем було допущено МПП «Транспортник» до участі у конкурсі, підтвердженням чого є протокол № 1 від 09.10.2015 року.

Як передбачено п.46 згаданого Порядку, переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів.

Рішення про результати конкурсу, у відповідності до п.47 Порядку, приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.

Як вбачається з Протоколу № 1 засідання районного конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 09.10.2015 року, по об'єкту №3 згідно з рейтингових оцінок визначено переможцем МПП «Транспортник» з кількістю балів 42,7 бали, а таким, що зайняв 2-ге місце ТзОВ «Сігма» з кількістю 37,6 бала.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивача у встановленому чинним законодавством порядку було допущено до участі у конкурсі та визначено переможцем конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району, по об'єкту № 3: №106 Дрогобич АС - Держичі, № 119 Дрогобич АС-Лішня, № 146 Дрогобич АС-Уріж, № 152 Дрогобич АС - Перепростиня, №165 Борислав АС-Дрогобич АС з використанням окремих рейсів до СШ № 5 м. Борислав, № 168 Борислав (вул. Коваліва) - Східниця, № 176 Трускавець АС - Східниця.

Чинним законодавством не визначено підстав та не передбачено порядку для повторного визначення переможців на маршрутах по яким раніше вже були визначені переможці конкурсу, недопущення до участі у конкурсі після визначення переможця конкурсу.

При цьому, встановлена процедура подачі та розгляду скарг за результатами конкурсу також не передбачає можливості для проведення повторного визначення переможців конкурсу на зазначених маршрутах.

Більше того, в силу положень ст.72 КАС України, обставини, які встановлені щодо відповідача, з приводу незаконності проведення повторного засідання встановлені судовим рішенням від 20.04.2015 року у справі № 813/59/15 (набрало законної сили 18.08.2015 року), а тому не підлягають доказуванню.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем протиправно було прийнято рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій, оформленого протоколом № 2 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 13.11.2015 року, в частині не допуску позивача до участі у конкурсі та визначення переможцем на об'єкті конкурсу № 3 Товариство з обмеженою відповідальністю «Сігма», а претендентом - перевізником, що посів 2-ге місце Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівське АТП - 14631».

Вимога позивача про зобов'язання ввести в дію рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій, оформленого протоколом №1 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 09.10.2015 року, шляхом прийняття розпорядження, є передчасною, оскільки прийняття відповідного розпорядження являється можливим лише після повернення всіх учасників спірних правовідносин до попереднього стану.

З врахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що позов є підставним та обґрунтованим в частині визнання протиправними та скасування рішень щодо визначення переможцем на об'єкті конкурсу № 3 ТзОВ «Сігма», а претендентом - перевізником, що посів 2-ге місце ТзОВ «Львівське АТП - 14631» та про недопущення МПП «Транспортник» до участі у конкурсі, оформлені протоколом №2 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 13.11.2015 року та про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Дрогобицької районної державної адміністрації від 25.12.2015 року за №388 «Про введено в дію рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району».

В іншій частині в задоволенні позову належить відмовити.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанції є законним та не підлягає скасуванню, оскільки суд першої інстанції, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують. Керуючись ст. 160, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ТзОВ «Сігма» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.04.2016 року у справі № 813/33/16 без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Ліщинський А.М.

Запотічний І.І.