Ухвала суду № 58758518, 05.07.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2016
Номер справи
367/5139/16-а
Номер документу
58758518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 367/5139/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Пархоменко О.В. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.

У Х В А Л А

Іменем України

05 липня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого суддів Файдюка В.В.,

суддів Мєзєнцева Є.І.,

Чаку Є.В.,

При секретарі: Закревській І.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу кандидата в депутати Коцюбинської селищної ради Київської області ОСОБА_3 на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 30 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом кандидата в депутати Коцюбинської селищної ради Київської області ОСОБА_3 до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, третя особа Ірпінська міська партійна організація Політичної партії "Нові обличчя" про визнання протиправною та скасування постанови Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області №6 від 22 червня 2016 року, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 30 червня 2016 року в задоволенні адміністративного позову кандидата в депутати Коцюбинської селищної ради Київської області ОСОБА_3 до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, третя особа Ірпінська міська партійна організація Політичної партії "Нові обличчя" про визнання протиправною та скасування постанови Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області №6 від 22 червня 2016 року - відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, згідно рішення З'їзду Політичної партії «Нові обличчя» від 29 травня 2016 року про участь місцевих організацій політичної партії «Нові обличчя» у місцевих виборах, що відбудуться 17 липня 2016 року, відповідно до ч.1 статті 36 Закону України «Про місцеві вибори» місцевій організації Політичної партії «Нові обличчя», а саме Ірпінській міській партійній організації Політичної партії «Нові обличчя» вирішено взяти участь у місцевих виборах, а саме позачергових виборах Коцюбинської селищної ради Київської області, що відбудуться 17 липня 2016 року у порядку та спосіб, передбачених Законом України «Про місцеві вибори».

До Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області було надано пакет документів, визначений Законом України «Про місцеві вибори», зокрема: рішення зборів Ірпінської міської партійної організації Політичної партії «Нові обличчя» про висування кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 20 з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради Київської області від 19 червня 2016 року відповідно до ч.2,3 статті 36, статей 36, 37 Закону України «Про місцеві вибори» висунуто кандидатами у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 20 з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради Київської області на позачергових виборах Коцюбинської селищної ради Київської області, що відбудуться 17 липня 2016 року таких осіб: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 Також були надані заяви про реєстрацію кандидатів в депутати вищезазначених осіб, підписані головою Ірпінської міської партійної організації Політичної партії «Нові обличчя» ОСОБА_4 та скріплені печаткою організації. Також були надані особисті заяви цих кандидатів в депутати про згоду балотуватися кандидатом у депутати.

Постановою Ірпінської міської виборчої комісії Київської області № 2 від 22 червня 2016 року «Про зміни в складі Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області» відповідно до ч.5 статті 3, ч.2 статті 13, статті 21, ч.10-13, 15, 16 статті 22, ч.4,5,7,9 статті 29 Закону України «Про місцеві вибори», керуючись ч.5 статті 25 Закону України «Про місцеві вибори» Ірпінська міська виборча комісія Київської області постановила внести зміни до складу Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, сформованого постановою Ірпінської міської виборчої комісії Київської області від 11 вересня 2015 року № 11 «Про формування складу Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області».

Згідно протоколу № 8 в засіданні Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 22 червня 2016 року приймали участь 13 членів комісії; п. 4 порядку денного зазначено, що на голосування ставилося питання про затвердження кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради від ІМО ПП «Нові обличчя»; в ході обговорення даного питання проголосували «За» - 7 осіб, «Проти» - 4 особи, «Утрималися» - 2 особи, в результаті чого було прийнято оскаржувану постанову № 6.

Так, Постановою № 6 від 22 червня 2016 року Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області про затвердження кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради від ПП «Нові обличчя» відповідач постановила затвердити кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради по одномандатних виборчих округах від ПП «Нові обличчя» ОСОБА_13, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_16, ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_15, ОСОБА_14, ОСОБА_9, ОСОБА_17, ОСОБА_5, ОСОБА_18, ОСОБА_19

При цьому, до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області членом виборчої комісії ОСОБА_20 була надана Окрема думка щодо рішення Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 22 червня 2016 року, згідно якої ОСОБА_20 зазначив, що оскільки на документах Ірпінської міської організації політичної партії «Нові обличчя» підпис керівника організації не засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації партії вищого рівня, а на них проставлений лише відбиток штампу із зазначенням назви організації, то ці документи не можуть вважатися документами, передбаченими статтями 37, 39 Закону України «Про місцеві вибори».

Ознайомившись з Протоколом засідання, Постановою Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 22 червня 2016 року та Окремою думкою до Постанови, позивач дійшла висновку, що рішення відповідача про реєстрацію кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради, висунутих Ірпінською міською партійною організацією Політичної партії "Нові обличчя" є незаконним, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост врегульовано Законом України «Про місцеві вибори».

Згідно з частиною 1 статі 11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Виборчий процес здійснюється на засадах: дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 3 - 8 цього Закону; законності та заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес; політичного плюралізму та багатопартійності; публічності і відкритості; свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, місцеві організації партій, кандидати; неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до місцевих організацій партій, кандидатів.

Статтею 12 закону визначено, що суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: виборець; Центральна виборча комісія; виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч. 1 статті 20 Закону України «Про місцеві вибори», виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Відповідно до ч. 1 статті 19 Закону України «Про місцеві вибори», систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів, а також територіальні виборчі комісії, до яких, зокрема, відносяться міські виборчі комісії.

Згідно з ч. 3 статті 19 Закону України «Про місцеві вибори», виборчі комісії зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Відповідно до ч. 2 статті 27 цього Закону основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.

Згідно ч. 7,11 цієї статті засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник. У разі їх відсутності на засіданні комісії або невиконання ними цієї функції комісія визначає зі свого складу головуючого на засіданні. На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи в разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов'язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання).

У відповідності до ч. 14. 16 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. У разі невиконання виборчою комісією вимог цього Закону (бездіяльність виборчої комісії) виборча комісія вищого рівня з відповідних місцевих виборів може прийняти відповідне рішення. У день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно.

Член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні та не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право протягом двох днів після засідання, на якому було прийнято рішення, у письмовій формі висловити окрему думку, що додається до відповідного протоколу засідання виборчої комісії.

Відповідно до статті 39 Закону України «Про місцеві вибори» відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному виборчому окрузі, за умови подання до комісії таких документів: заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня; копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії; рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня; заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії у відповідному одномандатному виборчому окрузі та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах: автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характер) кожного кандидата в депутати відповідно до статті 45 цього Закону; чотирьох фотографій кандидата у депутати розміром 4x6 сантиметрів.

Тобто, даної нормою встановлено можливість засвідчення необхідних документів при реєстрації кандидатів в депутати або печаткою місцевої організації партії або печаткою організації відповідної політичної партії вищого рівня та зовсім не встановлено обов'язку кандидата засвідчувати заяву чи рішення про участь місцевих організацій партії у відповідних місцевих виборах саме печаткою організації відповідної політичної партії вищого рівня. При цьому, проставлена на документах печатка згідно матеріалів справи недійсною не визнана

Між тим, судом встановлено, третьою особою було виконано вимоги наведеної вище статті Закону та подано на реєстрацію весь перелік документів, у тому числі заяви про реєстрацію кандидатів в депутати, підписані керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії

Обґрунтовуючи свою позицію про невідповідність печатки на поданих документах встановленим вимогам, позивач послалася на Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених Наказом Міністерства юстиції України №1000/5 від 18 червня 2015 року.

Так, згідно пункту 1 розділу І Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях ці Правила встановлюють єдині вимоги щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, а також порядок їх архівного зберігання в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності.

В той же час політична партія є особливим суб'єктом, а діяльність політичних партій регулюється спеціальним нормативно-правовим актом, з саме Законом України «Про політичні партії в Україні».

Статтею 2 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян -прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Отже, положення Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях не поширюються на діяльність політичних партій та їх місцевих осередків.

Крім того, самими Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях не встановлено жодних вимог до печаток, а також до осіб, які можуть отримувати печатки.

Наразі чинним законодавством України взагалі не передбачено вимог до суб'єктів, які можуть замовляти та отримувати печатки та обов'язковості наявності печаток у певних суб'єктів. А для виготовлення печаток одержання будь-яких документів дозвільного характеру не передбачається.

До зазначених у цій частині документів додається ксерокопія першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопія тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кандидата у депутати, висунутого відповідною місцевою організацією партії

Слід зазначити, що Законом України «Про місцеві вибори» встановлено вичерпний перелік підстав для відмови у реєстрації кандидатів у депутати.

Так, згідно ч.1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; припинення громадянства України особи; визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Однак, жодна з вищенаведених підстав не може бути застосована до документів, поданих уповноваженим представником Ірпінської міської партійної організації Політичної партії «Нові обличчя», а відтак рішення Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області про затвердження кандидатів від Політичної партії «Нові обличчя» відповідає вимогам чинного законодавства України.

Апелянт також вказує на те, що в оскаржуваній постанові відповідача вказано про реєстрацію кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради по одномандатних виборчих округах від Політичної партії «Нові обличчя», а не від Ірпінської міської партійної організації Політичної партії «Нові обличчя».

Дане твердження сприймається судом критично, оскільки усі кандидати Ірпінської міської партійної організації Політичної партії «Нові обличчя» є членами Політичної партії «Нові обличчя». Ірпінська міська партійна організація Політичної партії «Нові обличчя» є структурним підрозділом Політичної партії «Нові обличчя».

Враховуючи наведене вище та те, що позивач не довів належними та допустимими доказами жодної з підстав, що дають підстави для скасування оскаржуваного рішення Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, колегія суддів приходить до висновку про правомірність позиції суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.

Таким чином вірним є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.

Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.

Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Згідно ч. 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою дорівнює 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Ставка судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду дорівнює 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Ставки судового збору обраховуються, виходячи із мінімальної заробітної плати у розмірі 1 378,00 грн., який встановлений станом на 01 січня 2016 року.

Позивачем при пред'явленні адміністративного позову до суду судовий збір мав бути сплачений в сумі 551,20 грн.

При поданні апеляційної скарги позивач те сплатив судовий збір, у зв'язку з чим його має бути стягнуто з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України у розмірі 606,32 грн (551,20 * 110%) грн.

Керуючись ст. ст. 160, 172, 177, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу кандидата в депутати Коцюбинської селищної ради Київської області ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 30 червня 2016 року - залишити без змін.

Стягнути з ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897, банк отримувача - ГУДКCУ у м. Києві, код банку отримувача (МФО) - 820019, рахунок отримувача - 31211206781007, код класифікації доходів бюджету - 22030001) судовий збір у розмірі 606,32 грн. (шістсот шість гривень тридцять дві копійки).

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 177, 254 КАС України та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя:

Судді: Головуючий суддя Файдюк В.В.

Судді: Чаку Є.В.

Мєзєнцев Є.І.