Ухвала суду № 58758351, 30.06.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2016
Номер справи
826/24621/15
Номер документу
58758351
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/24621/15 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я. І. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 червня 2016 року м. Київ

Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Кузьменка В. В.,

суддів Василенка Я.М., Степанюка А. Г.,

за участю секретаря Видмеденко О. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління держсанепідемслужби у Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.03.2016, -

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправною відмову відповідача від 09.07.2015 №02-42/910 в проведенні розслідування професійного захворювання та складанні акту розслідування за формою П-4. Просив зобов'язати відповідача негайно призначити та провести розслідування професійного захворювання позивача за результатами повідомлення за формою П-3 від 23.06.2015 №243.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.03.2016 позов залишено без задоволення.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, письмові заперечення на апеляційну скаргу, доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З матеріалів справи вбачається, що з 03.08.2004 р. по 08.09.2014 р. позивач працював на різних посадах в Державному підприємстві «Шахта «Крепінська», що знаходиться в смт. Крепінське неподалік від м. Антрацит Луганської області.

08.09.2014 звільнений за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію.

22.09.2014 р. прийнятий в Державне підприємство «Шахта «Крепінська» на посаду заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею.

28.11.2014 р. позивача звільнено за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України.

Уникаючи наслідків збройної агресії на Сході України, позивач переїхав жити до м. Києва, де органами соціального захисту був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа (довідка від 21.11.2014 р. №3005/3896).

У червні 2015 р. позивач проходив обстеження в Клініці професійних захворювань Інституту медицини праці національної академії медичних наук України.

За результатами обстеження Центральною лікарсько-експертною комісією ДП «Інститут медицини праці Національної академії медичних наук України» оформлено медичний висновок від 23.06.2015 р. №1343 про наявність професійного характеру захворювання. Так, згідно з висновком у позивача було встановлено наявність хронічного бронхіту II ст., фаза затухаючого загострення, прикореневий та базальний пневмосклероз, ЛН 1-І ст. (першого-другого ст.).

За результатами медичного висновку Комісією оформлено повідомлення про професійне захворювання форми П-3 від 23.06.2015 р. №243.

Позивач звернувся до Головного управління держсанепідемслужби у Луганській обл. із завою від 07.07.2015 р. видати акт розслідування професійного захворювання за формою П-4.

Листом від 09.07.2015 p. № 02-42/910 відповідачем зазначено, що на час розгляду звернення позивача юридичну адресу ДП «Шахта «Крепінська» (Луганська обл., м. Антрацит, селище Крепінське, 1 вул., Більшовик, 59) на підконтрольну органам державної влади України не перереєстровано. З огляду на що, здійснивши посилання на положення листа Держсанепідемслужби України від 14.02.2015 р. №04.1-07-123-І, відповідачем зауважено, що розслідування причин виникнення хронічних професійних захворювань працівників підприємств, які зареєстровані на території, непідконтрольній українській владі, здійснюють свою діяльність на цій території та не перереєструвались на територію, підконтрольну українській владі, може бути проведено лише після звільнення тимчасово окупованої території, однак органи та установи, яким надійшло повідомлення про встановлення професійного захворювання працівникам таких підприємств, забезпечують накопичення відповідної інформації та матеріалів щодо цих професійних захворювань з метою можливого повернення до розслідування причин їх виникнення.

Вказано, що розслідування професійного захворювання позивача та складання акта розслідування за формою П-4 може бути проведено при надходженні відомостей про перереєстрацію підприємства на території, підконтрольній органам влади України або при звільненні тимчасово окупованої території, на якій фактично на даний час перебуває підприємство.

Відповідно до Указу Президента від 14.04.2014 № 405 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» (далі - Указ) на території Донецької і Луганської областей здійснюється антитерористична операція.

Постановою КМУ від 07.11.2014 р. №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок №595), що додається (п. 1), установлено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, які визначаються Кабінетом Міністрів України за поданням Служби безпеки.

Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям постановлено згідно п. 3 забезпечити: до 1 грудня 2014 р. переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Переміщення здійснюється лише тих бюджетних установ, підприємств та організацій, що у разі зміни місцезнаходження зможуть забезпечити провадження своєї діяльності.

На виконання постанови, Головне управління Держсанепідемслужби у Луганській області переміщено до м. Сєвєродонецька, Держсанепідемслужбою України змінено структуру управління, наказом Головного управління виключено з структури відокремлені структурні підрозділи що знаходились на тимчасово окупованій території.Таким чином, Головне управління Держсанепідемслужби у Луганській області не здійснює свої повноваження на тимчасово окупованій території.

Документи, які були видані, затверджені чи підписані після 1 грудня 2014 року органами, установами, організаціями, не підпорядкованими українській владі, (повідомлення про професійне захворювання, довідки лікувально-профілактичних закладів, експертні висновки, інші документи, які необхідні для проведення об'єктивного та своєчасного розслідування професійних захворювань) не можна вважати такими, то складені відповідно, до вимог законодавства України та використовувати їх для розслідування причин виникнення профзахворювань, оскільки з цієї дати припинено діяльність усіх бюджетних та державних установ на територіях, не підконтрольних українській владі.

Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1232 (далі - Порядок № 1232).

Порядок № 1232 визначає процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, що сталися з працівниками на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності або в їх філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах.

Головний державний санітарний лікар Автономної Республіки Крим, області або міста утворює протягом трьох днів після отримання повідомлення за формою П-3 комісію з проведення розслідування причин виникнення професійного захворювання (далі - комісія з розслідування), до складу якої входять представник закладу державної санітарно-епідеміологічної служби, який здійснює санітарно-епідеміологічний нагляд за підприємством (голова комісії), представники лікувально-профілактичного закладу, роботодавця, первинної організації відповідної профспілки або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці (у разі, коли профспілка на підприємстві відсутня), вищого органу профспілки, робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцезнаходженням підприємства, а також у разі потреби представники інших органів.

Зазначені заклади, органи та організації протягом однієї доби з моменту одержання повідомлення за формою П-3 повинні надіслати закладові державної санітарно-епідеміологічної служби письмову інформацію про прізвище, ім'я, по батькові та посаду представника (представників), який пропонується до складу комісії з розслідування (п. 74 Порядку №1232).

У разі ліквідації підприємства без правонаступника до складу комісії з розслідування входить представник місцевої держадміністрації за місцем реєстрації підприємства, шкідливі виробничі фактори на якому призвели до професійного захворювання (п. 75 Порядку №1232).

Розслідування випадку професійного захворювання проводиться протягом десяти робочих днів після утворення комісії з розслідування.

Комісія з розслідування зобов'язана: 1) розробити програму розслідування причин виникнення професійного захворювання; 2) розподілити функції між членами комісії; 3) розглянути питання щодо необхідності залучення до її роботи експертів; 4) провести розслідування обставин і причин виникнення професійного захворювання; 5) скласти акт розслідування хронічного професійного захворювання (п. 81 Порядку №1232).

За результатами розслідування комісія складає акт проведення розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання за формою П-4 (далі - акт за формою П-4) згідно з додатком 17. Акт за формою П-4 є документом, в якому зазначаються основні умови, обставини і причини виникнення професійного захворювання, заходи щодо запобігання розвитку професійного захворювання та забезпечення нормалізації умов праці, а також встановлюються особи, які не виконали відповідні вимоги законодавства про охорону праці і про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення(п. 86 Порядку №1232).

Місцезнаходженням Державного підприємства «Шахта Крепінська» є Луганська обл., місто Антрацит, селище міського типу Кріпенський, вул. Більшовик, будинок 59.

Як встановлено, м. Антрацит та населені пункти Антрацитівського району Луганської області включено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, що затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. №1085 в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. №1276-р.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що на час розгляду звернення позивача відсутні належні умови для створення комісії з розслідування, отримання необхідних матеріалів та проведення засідання комісії безпосередньо на підприємстві з дотриманням вимог порядку №1232, що відповідно і унеможливлює складення акта за формою П-4, в той же час інших, аніж визначених положеннями Порядку №1232 умов створення комісії та оформлення акта за формою П-4 діючими нормативними актами не передбачено.

Доводи, наведені позивачем в апеляційній скарзі, викладеного не спростовують, а тому колегією суддів відхиляються.

Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку стосовно відмови в задоволенні позовних вимог, через що постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 8, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 року № 7 колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.03.2016 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління держсанепідемслужби у Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.03.2016- залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів, з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: В. В. Кузьменко

Судді: Я. М. Василенко

А. Г. Степанюк

Повний текст ухвали виготовлено 05.07.2016.

Головуючий суддя Кузьменко В. В.

Судді: Василенко Я.М.

Степанюк А.Г.