8.3.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 червня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/196/16
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання Дюкаревій М. І.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства "Луганський регіональний Науково-виробничий центр Стандартизації, метрології та сертифікації" до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Луганську Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
10 березня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державного підприємства "Луганський регіональний Науково-виробничий центр Стандартизації, метрології та сертифікації" до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Луганську Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведених перевірок СДПІ з ОВП у м. Луганську складено акти перевірок та податкові повідомлення-рішення за несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2014 року, за несвоєчасне подання податкової декларації податку з розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями за 3 квартали 2014 року.
Відповідачем безпідставно не врахований той факт, що на момент прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень у позивача був в наявності ОСОБА_3 ОСОБА_4 України № 4770 про форс-мажорні обставини. Даний ОСОБА_3 позивач направив відповідачу поштою 12.08.2015 разом з письмовою заявою-запитом про продовження граничних строків для подання податкової декларації з ПДВ від 12.08.2015.
Під час проведення камеральних перевірок відповідачем порушені строки її проведення, складання актів та надсилання актів позивачу.
З урахуванням вищевикладеного, позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеному у позові та просив суд задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення, відповідно до яких зазначено наступне.
Наявність ОСОБА_3 ОСОБА_4 у платника податків надає можливість уникнути застосування штрафної санкції за порушення граничних строків подання податкової звітності, у разі подання відповідної заяви до контролюючого органу протягом 30 днів з дати закінчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Згідно наданого позивачем ОСОБА_3 №4770 про форс-мажорні обставини, періодом дії форс-мажорних обставин є період з 01.07.2014 по 19.12.2014. Граничним терміном подання заяви платника податків про продовження граничних строків є 18 січня 2015 року. Позивач заяву про продовження граничних строків для подання податкової декларації з податку на додану вартість надав до СДПІ 13.08.2015, тобто пропустив термін подачі відповідної заяви.
Враховуючи викладене відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню із наступних підстав.
Судом встановлено, що державне підприємство "Луганський регіональний Науково-виробничий центр Стандартизації, метрології та сертифікації" зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Луганської міської ради 13.04.2004, ідентифікаційний код 04725935, перебуває на податковому обліку у СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУМД та є платником податку на додану вартість (а.с. 23, 26). Державне підприємство "Луганський регіональний Науково-виробничий центр Стандартизації, метрології та сертифікації" було зареєстровано та здійснювало господарську діяльність у м. Луганську, вул. Тімірязєва, б.50, а з 02.07.2014 знаходиться за адресою: м. Лисичанськ, вул.. Революційна, 21.
Наказом Міністерства доходів і зборів України "Про встановлення простою у роботі територіальних органів Міндоходів від 08.07.2014 № 381, СДПІ перебувало у простої з 09.07.2014 року та не знаходилось за місцем розташування за адресою: м. Луганськ, вул. Градусова, 1.
Наказом МГУ Державної фіскальної служби Центрального офісу з обслуговування великих платників від 28.11.2014 №256 «Про переміщення та закінчення простою», СДПІ відновило роботу з 05.01.2015 за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72.
12.02.2015 року в.о.начальника відділу податкового супроводження підприємств невиробничої сфери діяльності Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС (далі- СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУ ДФС) ОСОБА_5 були проведені камеральні перевірки податкової звітності ДП "Луганськстандартметрологія", а саме податкових декларацій податку на додану вартість за період з червня 2014 року по грудень 2014 року та розрахунку частини частого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за три квартали 2014 року.
За результатами проведених перевірок Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС України складено акти перевірок, а саме:
- акт від 12.02.2015 року № 2/28-05-24/4725935 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, яким встановлено порушення ДП "Луганськстандартметрологія" пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 розділу II Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року (а. с. 30-31), на підставі якого відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.02.2016 року № НОМЕР_1 про збільшення суми грошового зобовязання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн (а. с. 32);
- акт від 12.02.2015 року № 3/28-05-24/4725935 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, яким встановлено порушення ДП "Луганськстандартметрологія" пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 розділу II Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2014 року (а. с. 33-34), на підставі якого відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.02.2016 року № НОМЕР_2 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн (а. с. 35);
- акт від 12.02.2015 року № 4/28-05-24/4725935 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, яким встановлено порушення ДП "Луганськстандартметрологія" пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 розділу II Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2014 року (а. с. 36-37), на підставі якого відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.02.2016 року № НОМЕР_3 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн. (а. с. 38);
- акт від 12.02.2015 року № 5/28-05-24/4725935 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, яким встановлено порушення ДП "Луганськстандартметрологія" пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 розділу II Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2014 року (а. с. 39-40), на підставі якого відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.02.2016 року № НОМЕР_4 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн (а. с. 41);
- акт від 12.02.2015 року № 6/28-05-24/4725935 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, яким встановлено порушення ДП "Луганськстандартметрологія" пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 розділу II Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2014 року (а. с. 42-43), на підставі якого відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.02.2016 року № НОМЕР_5 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн (а. с. 44);
- акт від 12.02.2015 року № 7/28-05-24/4725935 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, яким встановлено порушення ДП "Луганськстандартметрологія" пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 розділу II Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2014 року (а. с. 45-46), на підставі якого відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.02.2016 року № НОМЕР_6 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн (а. с. 47);
- акт від 12.02.2015 року № 8/28-05-24/4725935 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, яким встановлено порушення ДП "Луганськстандартметрологія" пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 розділу II Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року (а. с. 48-49), на підставі якого відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.02.2016 року № НОМЕР_7 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн (а. с. 50);
- акт від 12.02.2015 року № 9/28-05-24/4725935 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями, яким встановлено порушення гіп.49.18.2 п.49.18 ст.49 розділу II Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасне подання податкової декларації податку з розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за три квартали 2014 року за звітний період три квартали 2014 року (а. с. 51-52), на підставі якого відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 1.2016 року № НОМЕР_8 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: іллпна чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за штрафними санкціями у сумі 1020 грн (а. с. 53).
- акт від 01.02.2016 року № 1/28-05-24/4725935 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями, яким встановлено порушення пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 розділу II Податкового Кодексу України, а саме, несвоєчасне подання податкової декларації податку з розрахунку частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за звітний період 1 півріччя 2014 року (а. с. 54-55), на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.02.2016 року № НОМЕР_9 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: частина чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за штрафними санкціями у сумі 1020 грн (а. с. 56).
Акти камеральних перевірок від 12.02.2015 року позивач отримав 19.02.2016 року (вх. 79-1/40), а податкові повідомлення-рішення, що оскаржуються, позивач отримав 01.03.2016 (вх.№102/40), що підтверджується супровідним листом відповідача від 25.02.2016р. № 680/10/28-05-12 та від 25.02.2016 №917/10/28-05-12 (а. с. 28,29).
31 липня 2015 року ОСОБА_4 палатою України видано ДП "Луганськстандартметрологія" сертифікат №4770, яким засвідчено настання форс-мажорних обставин з 01 липня 2014 року щодо обовязку платника податків подавати податкові декларації з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2014 року у граничний строк відповідно до: 20.07.2014, 20.08.2014, 20.09.2014, 20.10.2014, 20.11.2014, 20.12.2014, які унеможливили його виконання в зазначений термін (а. с. 27).
30 березня 2016 року ОСОБА_4 палатою України видано ДП "Луганськстандартметрологія" сертифікат № 6092, яким засвідчено настання форс-мажорних обставин з 01 липня 2014 року щодо обовязку платника податків подавати звіт з розрахунком частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями за перше півріччя 2014 року, за 9 місяців 2014 року, у граничний строк: за перше півріччя 2014 року до 09 серпня 2014 року, за 9 місяців 2014 року до 09 листопада 2014 року, які унеможливили його виконання в зазначений термін (а. с. 79).
12.08.2015 ДП "Луганськстандартметрологія" було направлено заяву про продовження граничних строків для подання податкової декларації з податку на додану вартість разом з сертифікатом №4770 про форс-мажорні обставини ОСОБА_4 палати України та податкових декларацій з податку на додану вартість за червень-листопад 2014 року (а. с. 57).
Листом від 20.08.2015 №922/10/28-05-24, Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС на заяву про продовження граничних строків для подання податкової декларації повідомила, що згідно наданого сертифікату №4770 про форс-мажорні обставини, період дії форс-мажорних обставин з 01.07.2014 по 19.12.2014. Відповідно до вимог п. п. 8.1 п. 8 Порядку, граничним терміном подання заяви платника податків про продовження граничних строків є 18 січня 2015 року (а. с. 98-99).
Статтею 1 Конституції України встановлено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
Згідно статті 2 Конституції України суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Статтею 17 Конституції України закріплено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Згідно статті 107 Конституції України ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони при Президентові України.
Рада національної безпеки і оборони України координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони.
ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України є Президент України.
Персональний склад ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України формує Президент України.
До складу ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України за посадою входять Прем'єр-міністр України, Міністр оборони України, ОСОБА_6 Служби безпеки України, Міністр внутрішніх справ України, Міністр закордонних справ України.
У засіданнях ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України може брати участь ОСОБА_6 Верховної ОСОБА_6 України.
Рішення ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України вводяться в дію указами Президента України.
Компетенція та функції ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України визначаються законом.
Згідно підпункту 16.1.3. пункту 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;
Згідно п. 46.1. ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до п. 49.1. ст. 49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно підпункту 49.18.1. пункту 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця та відповідно до підпункту 49.18.2. пункту 49.18 ст. 49 календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно підпункту 75.1.1 пункту 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України , камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Порядок проведення камеральної перевірки та його процедуру врегульовано статтею 76 Податкового кодексу України. Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Відповідно до п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Преамбулою Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, який набув чинності 15.10.2014, визначено, що цей ОСОБА_7 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Статтею 1 Закону № 1669 встановлено наступне.
Період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Статтею 11 Закону № 1669 (Прикінцеві та перехідні положення) визначено, що цей ОСОБА_7 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (14.10.2014), і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Частиною 5 статті 11 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (Прикінцеві та перехідні положення) визначено наступне.
Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону:
забезпечити прийняття відповідно до своєї компетенції нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону;
затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення;
у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити розробку і перегляд міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону.
Відповідно до п. 3 Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Зазначений Указ Президента України був опублікований у офіційному виданні Офіційний вісник Президента України від 14.04.2014.
Таким чином, Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014.
Розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції (ОСОБА_7 № 1669-VII) був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.
Відповідно до вказаного Додатку в розділі Луганська область Міста обласного значення: під номером 1 зазначене м. Луганськ (Луганська міська рада) та під номером 8 м. Лисичанськ.
Розпорядженням КМУ від 05 листопада 2014 року № 1079-р Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 р. № 1275-р, Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.
Відповідно до Додатку в розділі Луганська область 1. Міста обласного значення: під номером 1 зазначене м. Луганськ (Луганська міська рада) та під номером 8 м. Лисичанськ.
Пунктом 3 визнано такими, що втратили чинність:
розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція;
розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053.
З аналізу норм Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції відносно спірних правовідносин, суд дійшов до наступних висновків.
ОСОБА_7 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції.
Указ Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 набув чинності 14.04.2014, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1669-VII від 02.09.2014. Зі змісту вказаного Указу вбачається, що період проведення антитерористичної операції розпочався. Проведення антитерористичної операції триває, оскільки Указу Президента України про завершення антитерористичної операції не видавалось.
Таким чином, на момент перевірки та винесення спірних податкових повідомлень рішень державне підприємство "Луганський регіональний Науково-виробничий центр Стандартизації, метрології та сертифікації" знаходилось на території здійснення антитерористичної операції, що підтверджується законодавчо встановленими положеннями.
Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Згідно з ч. 3 ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної ОСОБА_6 України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
За результатами аналізу вказаних норм суд вважає, що ОСОБА_7 № 1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.
Крім того, ОСОБА_7 № 1669 прийнято у часі пізніше ніж Податковий кодекс України.
Відповідно до підпункту 102.6.4 пункту 102.6 ст. 106 Податкового кодексу України, граничні строки для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, підлягають продовженню керівником контролюючого органу (його заступником) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків мав обмежену свободу пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально.
За приписами ст.10 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат ОСОБА_4 палати України.
При цьому, податковим органом при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень рішень не було враховано сертифікат ОСОБА_4 палати України №4770 про форс мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданий 31.07.2015 року, який було ДП "Луганськстандартметрологія" направлено до податкового органу 12.08.2015, тобто до винесення податкових повідомлень рішень. Навіть наявність чи відсутність звернення до податкового органу не спростовує факту настання для позивача обставин непереборної сили (форс-мажору) з 1 липня 2014 року, що підтверджено сертифікатами Торгово промислової палати України про форс мажорні обставини №4770 від 31.07.2015 та №6092 від 30.03.2016.
Податкову звітність за 2014 рік позивач надав до податкового органу у 2015 році, після відновлення своєї господарської діяльності.
З урахуванням вище наведеного, суд приходить до висновку, що наявність сертифікату Торгово промислової палати України, яким засвідчено виникнення для позивача форс мажорних обставин з 01.07.2014 звільняє його від відповідальності за несвоєчасне подання податкової звітності.
Крім того, податковим органом порушено п. 86.2. ст.. 86 ПК України, яким передбачено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Акти про результати камеральної перевірки від 12.02.2015 року позивачу направлені в лютому 2016 року, тобто з порушенням строку направлення.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог державного підприємства "Луганський регіональний Науково-виробничий центр Стандартизації, метрології та сертифікації".
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 1378 грн. за рахунок бюджетних асигнувань спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Луганську Державної фіскальної служби України.
Керуючись ст.ст.2, 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державного підприємства "Луганський регіональний Науково-виробничий центр Стандартизації, метрології та сертифікації" до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Луганську Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати:
- податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС у Луганській області від 25.02.2016 року № НОМЕР_2 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн.;
- податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС у Луганській області від 25.02.2016 року № НОМЕР_3 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн.;
- податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС у Луганській області від 25.02.2016 року № НОМЕР_4 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн.;
- податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС у Луганській області від 25.02.2016 року № НОМЕР_5 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн.;
-податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС у Луганській області від 25.02.2016 року № НОМЕР_6 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн.;
-податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС у Луганській області від 25.02.2016 року від 25.02.2016 року № НОМЕР_7 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн.;
-податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС у Луганській області від 25.02.2016 року № НОМЕР_1 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 1020 грн.;
-податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС у Луганській області від 25.02.2016 року № НОМЕР_8 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: частина чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за штрафними санкціями у сумі 1020 грн.
-податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС у Луганській області від 12.02.2016 року № НОМЕР_9 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: частина чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за штрафними санкціями у сумі 1020 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Луганську Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39792704, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72) на користь державного підприємства "Луганський регіональний Науково-виробничий центр Стандартизації, метрології та сертифікації" (код ЄДРПОУ 04725935, місцезнаходження: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Революційна, буд. 21) сплачений судовий збір у розмірі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 05 липня 2016 року.
Суддя ОСОБА_8