Постанова № 58749973, 04.07.2016, Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
04.07.2016
Номер справи
697/1301/16-а
Номер документу
58749973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 697/1301/16-а

провадження № 2-а/697/102/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.07.2016 р. м. Канів

Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Льон О.М., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з січня 2011 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року №2663-111. Розмір його пенсії становить 84% від суми заробітної плати.

26 травня 2016 року він звернувся до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії на умовах її призначення, згідно постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 "Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці про заробітну плату, виданої прокуратурою Черкаської області від 12.05.2016 року №18/2107вих16.

Листом Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області від 01.06.2016 року № 172/М-10 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії, посилаючись на те, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213 визначено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, в тому числі і відповідно до Закону України "Про прокуратуру". У зв'язку із викладеним, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що дії відповідача про відмову в перерахунку йому пенсії є незаконними і такими, що порушують його гарантовані конституційні права на пенсійне забезпечення.

Просить суд визнати рішення Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії йому у розмірі 84% від розміру заробітку, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури - протиправним. Зобов'язати Канівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області провести йому перерахунок призначеної пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними згідно {із Законом України від 05.10.1995 № 358/95ВР у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663/111), що діяла станом на дату призначення йому пенсії, на підставі довідки прокуратури Черкаської області № 18/107 вих16 від 12.05.2016 року про заробітну плату, з розрахунку 84 % від суми заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року.

Ухвалою судді від 23.06.2016 року відкрито скорочене провадження. Копія ухвали направлена сторонам. Відповідачем в установлений строк надано заперечення на позов, згідно якого відповідач позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, мотивуючи тим, що 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02.03.2015 року, яким змінено ч.15 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, обумовлено, що тимчасово у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", «Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата", «Про Кабінет Міністрів України", «Про судову експертизу", «Про національний банк України", «Про службу в органах місцевого самоврядування", «Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта депутата України та призначаються на загальних підставах. Відповідач у запереченні посилається на те, що на даний час не прийнято вищезазначеного закону і враховуючи, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначались, зокрема з Законом України "Про прокуратуру", тому з 01 червня 2015 року Управління ПФУ пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" не призначаються та не перераховуються, а тому просить в задоволенні позову відмовити.

Суддя, оцінивши повідомленні позивачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення та в порядку, передбаченому ст. 183-2 ч.4 КАС України без виклику сторін в скороченому провадженні.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, станом на 01.06.2016 року отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 84 % суми його заробітної плати, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 та листом Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області від 01.06.2016 року № 172/М-10 (а.с.10,13).

Перебуваючи на обліку у відповідача, позивач звернувся із вимогою про перерахунок пенсії призначеної йому пенсії у розмірі 84% в зв'язку з підвищенням розміру посадового окладу з 01 січня 2016 року.

Однак, листом відповідача від 01.06.2016 року № 172/М-10 у перерахунку пенсії було відмовлено. Зокрема, свою позицію відповідач обґрунтував тим, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а тому підстави для перерахунку йому пенсії, згідно наданої довідки про заробітну плату відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» з 01.01.2016 року відсутні (а.с.13).

Надаючи правову оцінку позовним вимогам необхідно зазначити наступне.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до приписів ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 84% суми заробітної плати посади старшого помічника Канівської міжрайпрокуратури, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991 року (надалі - Закон України "Про прокуратуру").

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з ч.ч.1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена 04.08.2010 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Останнє підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Таким чином, при перерахунку позивачу пенсії підлягає застосуванню положення ст. 50-1 в редакції Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії. Встановлені Законом України "Про прокуратуру в редакції від 12.07.2001 р. положення щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, поширення їх на пенсіонерів із числа працівників прокуратури , незалежно від часу виходу їх на пенсію, повністю залишені в ст.86 Закону України "Про прокуратуру" в новій редакції від 28.12.2014 р. №76-IIIV. Тому відмова відповідача є протиправною.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі N 21-348а13 (Постанова N 21-348а13).

Відповідно до п.9 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору, так як він є інвалідом 2 групи, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.10), а тому сплату судового збору необхідно віднести на рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 71, 94, 158-163, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати рішення Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області від 01.06.2016 року щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 84% від розміру заробітку, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури - протиправним.

Зобов'язати Канівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.10.1995 № 358/95ВР у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663/111, що діяла станом на дату призначення йому пенсії, на підставі довідки прокуратури Черкаської області № 18/107 вих16 від 12.05.2016 року про заробітну плату, у розмірі 84 % від суми заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року.

Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя підпис О.М.Льон

Згідно з оригіналом, який зберігається в матеріалах справи №692/1301/16-а

Суддя О . М . Льон