ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 285/1235/16-а
провадження № 2-а/0285/88/16
30.06.2016 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді…………..Літвин О.О.
при секретарі……………….Поліщук Т.В.
з участю:
представника відповідача…Лозової Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4
до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - пенсійний орган) з вимогою визнати неправомірною його бездіяльність щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті їй пенсії державного службовця, скасувати рішення № 107 від 28.10.2015 року та зобов'язати відповідача з 01.11.2015 року здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно поданої довідки № 3699/15 від 20.10.2015 року Державної Судової Адміністрації в Житомирській області у розмірі 80 % від заробітної плати.
В обґрунтування позову зазначила, що працювала на посаді секретаря Новоград-Волинського міськрайонного суду, з листопада 2004 року отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % від заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року (далі - Постанова КМУ № 644) були підвищені посадові оклади працівникам апарату суду, у зв'язку з чим у жовтні 2015 року звернулась до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати № 3699/15 від 20.10.2015 року Державної Судової Адміністрації в Житомирській області (далі - Довідка про складові заробітної плати), в чому їй було відмовлено.
Вважає такі дії відповідача протиправними та просить задовольнити її позов.
26.04.2016 року відкрито скорочене провадження у справі та роз'яснено відповідачу право подати заперечення на позов.
05.05.2016 року на адресу суду від відповідача надійшло заперечення на позов, в якому він просить відмовити у позові за безпідставністю.
05.05.2016 року справу було призначено до судового розгляду.
Позивач в судове засідання не прибула, надіслала письмову заяву, в якій просила справу розглянути за її відсутності, позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти заявленого позову та просила відмовити в його задоволенні за безпідставністю.
Заслухавши пояснення учасника судового процесу та дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4, позивач по справі, перебуває на обліку в пенсійному органі з листопада 2004 року та отримує пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу».
27.10.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням наданої нею Довідки про складові заробітної плати.
Рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 107 від 28.10.2015 року (далі - Рішення № 107) позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року пенсії, призначені в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», з 01.06.2015 року не перераховуються.
Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
На час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, зокрема, в п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року зазначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV«Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Постановою КМУ № 644 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 286, що стосується посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів, а саме встановлено місячний посадовий оклад (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) для 6 категорії, посади секретаря суду - 0,3.
Згідно Довідки про складові заробітної плати, заробітна плата за посадою секретаря станом на 01.10.2015 року становила 2 552,40 грн., посадовий оклад встановлено в сумі 2 067 грн.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, починаючи з 01.11.2015 року в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою КМУ № 644.
Отже, висновки пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються, у відповідності до п.5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, є наслідком порушення правил застосування норм права.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22 Конституції України).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що кожен громадянин України має право на соціальний захист, що, крім іншого, включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, пенсійний орган безпідставно не взяв до уваги усі надані нею документи та діяв не на підставі, не в межах повноважень і не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Своїми діями відповідач допустив звуження змісту та обсягу прав та свобод позивача, які підлягають відновленню, а тому позовні вимоги в частині скасування Рішення № 107 та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії є обґрунтованими, доведеними і підлягають задоволенню.
Оскільки призначення чи перерахунок пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, або з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, то перерахунок та виплату позивачу пенсії державного службовця слід проводити саме з 01.11.2015 року.
Вимоги ж про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є надлишковими і такими, що охоплюються скасуванням самого рішення. Суд зазначає, що така позовна вимога не направлена на захист порушеного права позивача, адже юридичний наслідок у вигляді відмови у перерахунку пенсії позивачу обумовлений безпосередньо не бездіяльністю відповідача, а прийнятим Рішенням № 107 (яке визнається судом протиправним та у зв'язку з чим здійснюється захист порушеного права позивача). Відтак в цій частині позову суд вважає за необхідне відмовити.
З відповідача також належить стягнути судовий збір, понесений позивачем при подачі даного позову до суду в сумі 551,20 грн.
Керуючись статтями 94, 161-163, 256, 257 КАС України, - суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Управління пенсійного фонду України в місті Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області № 107 від 28.10.2015 року.
Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії у розмірі 80% від заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати № 3699/15 від 20.10.2015 року Державної Судової Адміністрації в Житомирській області, починаючи з 01.11.2015 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_4 сплачений судовий збір за подання позову у розмірі 551 )п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постанову суду допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Головуючий суддя О.О.Літвин