Справа № 276/556/16-а
Провадження по справі№ 2-а/276/48/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2016 року смт. Хорошів
Суддя Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області Мельник М.Л. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі про зобов'язання відповідача вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду із вказаним позовом обґрунтування якого виклала у позовній заяві та просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача починаючи з 01.05.2015 року, щодо відмови їй у відновленні виплати пенсії за віком по Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача відновити з 01.06.2015 року виплату їй пенсії за віком призначеної відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ».
Відповідач надіслав до суду заперечення в якому позов не визнав, посилаючись на відсутність правових підстав для відновлення виплати пенсії.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач працює на посаді спеціаліста першої категорії відділу бухгалтерського обліку та звітності Іршанської селищної ради і з І7.05.2012 року їй призначено пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ». З 01.04.2015 року їй було припинено виплату пенсії у відповідності до ЗУ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року . Позивач звернулась до УПФУ у Володарсько-Волинському районі Житомирської області із заявою про відновлення виплати призначеної їй пенсії за зазначених обставин.
Листом № 2069/02 від 10.06.2016 року відповідач відмовив у відновленні виплати пенсії позивачу з посиланням на Закон України від 02.03.2015 року № 213 та повідомив про відсутність права на отримання пенсії до кінця 2015 року, а саме про неможливість одночасного перебування на державній службі та отримання пенсії
Вирішуючи питання правомірності припинення виплати пенсії позивачу, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп/2005 конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Законом України у межах і відповідно до законів України.
Так, з 01.04.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-УІІІ.
До абзацу другого частини 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були внесені зміни, якими з 01.04.2015 року встановлено, що «тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється».
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на
- 2 -
загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону №213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ за цим Законом не призначається.
Позбавлення позивача з 01.04.2015 року права на отримання раніше призначеної пенсії є звуженням її конституційного права на соціальний захист і порушує її конституційні права на соціальний захист.
Згідно ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Крім того, статті 58 та 64 Конституції України передбачають, що Закони не мають зворотної дії в часі. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту або обсягу існуючих прав і свобод, а конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Тому суд вважає, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, який скасовує норми щодо пенсійного забезпечення державних службовців, прийнятий після призначення позивачу вказаної пенсії, не може бути підставою для невиплати пенсії позивачу, оскільки обмежує права на соціальне забезпечення, передбачені Конституцією України.
При цьому суд враховує, що законодавцем не виконано вимогу вказаного закону про прийняття до 01.06.2015р. закону щодо призначення усіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах.
Враховуючи, що пенсія позивачу призначена та виплачувалась з 2012 року та зважаючи на те, що відповідно до Конституції України Закони не мають зворотної дії в часі, суд вважає дії відповідача по невиплаті позивачу раніше призначеної пенсії незаконними. При цьому поновити права позивачу іншим шляхом ніж відновлення виплати цієї пенсії неможливо.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позову.
Відповідно до ст. 94 КАС України понесені позивачем судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. слід стягнути з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160, 161, 162, 183-2, 267 КАС України ст.ст. 46,58, 64 Конституції України, Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » , суддя-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі щодо відмови ОСОБА_1 у відновленні з 01.06.2015 року виплати пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі Житомирської області відновити з 1 червня 2015 року виплату ОСОБА_1 пенсії за віком призначеної відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі Житомирської області подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володарсько-Волинський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий: /підпис/
Копія вірна:
Суддя: М.Л. Мельник