
Справа № 580/668/16-а
Номер провадження 2-а/580/22/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2016 року Лебединський районний суд Сумської області
в складі: головуючого - судді Гури А. О.,
секретаря судового засідання - Ткаченко Я.О.,
розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Лебединського районного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними дії щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він працював в органах прокуратури Сумської області. Наказом Генерального прокурора України № 773к від 28.09.2001 року його було звільнено з посади прокурора Лебединського району Сумської області, в зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років. Розмір призначеної довічно пенсії з жовтня 2001 року складав 90 відсотків від суми місячної заробітної плати. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року підвищено на 25% посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури».
22.04.2016 року він звернувся до відповідача з письмовою заявою про відповідний перерахунок з 01.01.2016 року його пенсії, виходячи з 90% від суми місячної заробітної плати на цей час, відповідно до ст. 18 та ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ, що діяла на час призначення пенсії. До заяви додав довідку прокуратури Сумської області від 15.03.2016 року № 32-зп-16 про заробітну плату на відповідній посаді.
28.04.2016 року на своє звернення позивач отримав від відповідача повідомлення про відмову у перерахунку пенсії, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ в зв'язку з тим, що з 01.06.2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» скасовані, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії за цим законом.
Дану відповідь він вважає протиправною. У зв'язку з наведеним, позивач просить суд визнати дії відповідача протиправними щодо відмови в перерахунку призначеної йому пенсії згідно з його заявою від 22.04.2016 року та довідкою прокуратури Сумської області від 15.03.2016 року № 32-зп-16, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії, виходячи з 90% від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Сумської області від 15.03.2016 року № 32-зп-16, без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, та стягнути з бюджету України на його користь понесені ним судові витрати у справі.
В запереченнях Лебединське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зазначає, що п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. На сьогодні відсутні будь-які рішення суду щодо визнання норм Законів України «Про прокуратуру» нечинними та такими, що не відповідають Конституції України. Тому норми діють і перерахунок пенсії можливий тільки при прийнятті відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи та доводи сторін, суд дійшов до наступного:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 03 жовтня 2001 року перебуває на обліку в управлінні, як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ.
22 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян», про перерахунок пенсії за вислугою років, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки Прокуратури Сумської області від 15.03.2016 року № 32-зп-16 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01.01.2016 року.
За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 була надіслана відповідь № 16/П-1 від 28.04.2016 року про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії, у зв'язку з набранням чинності з 01.04.2015 року Закону України від 02.03.2015 року № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до п. 5 Прикінцевих положень якого, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Пенсії у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд вважає, що у діяльності посадових осіб Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області при прийнятті рішення щодо відмови в перерахунку пенсії позивачеві мають місце порушення вимог Конституції України, законодавства України про пенсійне забезпечення та Закону України «Про прокуратуру».
Зокрема, відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування.
Згідно зі статтею 22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру"), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, який вступив в дію з 15 липня 2015 року, гарантії незалежності прокурора забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.
Згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001р. "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", за правилами якої позивачу було призначено пенсію за вислугу років, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07. 2001р.) встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001р.) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із збільшенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати, що існували на день його звільнення з роботи.
Вимоги цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Верховний Суд України в Постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугою років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
З огляду на викладене, суд не погоджується з доводами відповідача та вважає їх неспроможними, а позовні вимоги - обґрунтованими, права позивача - порушеними, оскільки визнання Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VII правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянин Конституційним Судом України вважається скасуванням або обмеженням цих прав свобод (Рішення КСУ справа N 1-28/2008), а безпідставне поширення його дії на нові законодавство є порушенням ст. 58 Конституції України.
Тому, відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивачу на підставі заяви від 22.04.2016 року, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Сумської області від 15.03.2016 року № 32-зп-16 про заробітну плату та частин 13, 18 ст. 50- 1 ЗУ «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-111, що діяла станом на жовтень 2001 року) з розрахунку 90% від середнього щомісячного (чинного) заробітку відповідної посади працівника прокуратури з 01.05.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.
Підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року відсутні, оскільки позивачем не надано суду доказів того, що раніше він звертався з заявами про такий перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 94 КАС України, суд вважає необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь позивача сплачений ним судовий збір в розмірі 551.20 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 16, 50-1, 86 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 2, 6, 17, 18,99, ст.94, ст.159-163, 183-2, ч. 1 ст. 267 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовільнити частково .
Визнати протиправними дії Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно з його заявою та довідкою прокуратури Сумської області від 15.03.2016 року № 32-зп-16.
Зобов'язати Лебединське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 01.05.2016 року перерахунок призначеної йому пенсії , виходячи з 90% від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Сумської області від 15.03.2016 року № 32-зп-16, без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами , установленими для осіб , які втратили працездатність.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551.20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського адміністративного апеляційного суду через Лебединський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії .
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя : Гура А. О.