Рішення № 58735699, 04.07.2016, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
04.07.2016
Номер справи
918/418/16
Номер документу
58735699
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04 липня 2016 р. Справа № 918/418/16

за позовом Заступника керівника Рівненської місцевої прокуратури

в інтересах держави в особі Білокриницької сільської ради

до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз"

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Андрійчук О.В.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_2, дов. від 04.07.2016 року

від відповідача: не з'явився

від органу прокуратури: ОСОБА_3, посв. № 031264 від 12.01.2015 року

Статті 20, 22, 91, 93 ГПК України сторонам роз'яснені.

Відводи з підстав, передбачених ст. 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до ст. 811 ГПК України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У червні 2016 року Заступник керівника Рівненської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Білокриницької сільської ради (позивач) звернувся до Господарського суду Рівненської області із позовом до ОСОБА_1 акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" (відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що:

15.02.2008 року між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала 528 386,00 грн.

03.03.2011 року позивачем прийнято рішення № 61, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель.

Враховуючи викладене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, переданої в оренду відповідачу, з урахуванням коефіцієнтів її індексації, склала 2 749 156,74 грн.

Позивач звернувся до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди, однак остання залишено без відповіді та задоволення, у зв'язку з чим заступник керівника прокуратури подано відповідний позов.

Ухвалою від 07.06.2016 року порушено провадження, справу призначено до розгляду на 21.06.2016 року.

Ухвалою суду від 21.06.2016 року розгляд справи відкладено на 04.07.2016 року.

Оцінивши правильність визначення заступником керівника прокуратури, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави, дослідивши матеріали справи, перевіривши копії документів на їх відповідність оригіналам, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

15.02.2008 року між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (далі договір), відповідно до п. 1.1. якого орендодавець передає на підставі рішення № 98 від 07.05.2007 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" та рішення № 141 від 22.11.2007 року "Про внесення змін до рішення сесії сільської ради за № 98 від 07.05.2007 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду", а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування автозаправочної станції, яка знаходиться за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Біла Криниця, територія Білокриницької сільської ради.

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 14.1. договору).

Вказаний договір підписаний обома сторонами, посвідчений приватним нотаріусом та зареєстрований у Рівненському міськрайонному відділі Рівненської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.03.2008 року за № 040858300001.

За п. 1.2. договору на об'єкті оренди знаходиться об'єкт нерухомого майна (будівля автозаправної станції), який належить на праві приватної власності орендарю.

Відповідно до п. 3.1. договору цей договір укладено на 49 років.

Згідно з п.п. 2.1., 2.2. договору в оренду передається земельна ділянка під забудовою площею 0,5886 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки проведена та становить 528 386,00 грн згідно з розрахунком, підготовленим ППВЦ "Ленбуд-Вест" 28.04.2007 року.

Пунктами 4.1., 4.2. договору передбачено, що орендна плата за користування об'єктом оренди встановлюється у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 54 318,08 грн без ПДВ в рік та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами у розмірі 4 526,51 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Як вбачається з матеріалів справи, 03.03.2011 року позивачем прийнято рішення № 61 "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту с. Біла Криниця", яким затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель населеного пункту с. Біла Криниця на території Білокриницької сільської ради, розроблену ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою".

Згідно з інформацією щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 01.06.2016 року № 10-1715-0.4-112/2-16 від 19.01.2016 року, витягом Управління Держгеокадастру у Рівненській області № 133/86-16 від 27.01.2016 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, орендованої відповідачем, з урахуванням коефіцієнта індексації, складає 2 749 156,74 грн.

За ст. 2 ЗК України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, які, відповідно до ст. 3 ЗК України, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Такі ж положення містить ст.1 Закону України "Про оренду землі".

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підп. 14.1.136 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України).

За підп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.

У силу вимог ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Державне агентство земельних ресурсів України листом від 12.01.2012 року № 355/22/6-12 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель", Державне агентство земельних ресурсів України листом від 10.01.2013 року № 328/22/7-13 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель", Державне агентство земельних ресурсів України листом від 10.01.2014 року № 12-28-0.22-95/2-14 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель", Державне агентство земельних ресурсів України листом від 14.01.2015 року № 6-28-0.22-215/2-15 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" та Державна служба України з питань геодезії; картографії та кадастру листом від 11.01.2016 року № 6-28-0.22-201/2-16 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" проінформували власників землі та землекористувачів про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2011, 2012, 2013, 2014 та 2015 роки відповідно.

За змістом ст. 1, абз. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок є капіталізованим рентним доходом із земельної ділянки, визначеним за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Частиною 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

У силу вимог ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

За ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам ч. 1 ст. 15, ст. 21 Закону України "Про оренду землі".

Як вбачається з договору, розмір орендної плати сторонами визначено на рівні 10% та позивачем в односторонньому порядку змінений не був.

Статтею 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" унормовано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Судом встановлено, що рішення позивача, якими змінено нормативну грошову оцінку земельних ділянок, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, тому воно є обовязковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Вказана позиція також відображена у постанові Верховного Суду України у справі № 3-481гс15 від 07.10.2015 року.

Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач 03.09.2014 року та 25.02.2016 року направляв відповідачу повідомлення № 729/02-12/14 та 143/02-12/16 про необхідність внесення змін до договору у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, до яких долучалися додатковий договір про внесення змін до договору оренди землі та розрахунок розміру орендної плати.

У свою чергу, відповідач жодним чином на пропозиції позивача щодо внесення змін до договору оренди не відреагував.

За ч.ч. 2-4 ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

У п. 4.4. договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно зі ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

За ч. 3 ст. 653 ЦК України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

З наведеного вбачається, що оскільки нормативна грошова оцінка земельної ділянки є незалежним економічним показником, що відображає очікуваний чи фактичний дохід, який можна отримати від найбільш ефективного використання земельної ділянки з урахуванням установлених обтяжень та обмежень у відповідний період, тобто є регульованою ціною, що, в свою чергу, свідчить про наявність підстав для перегляду розміру орендної плати у разі зміни (визначення) нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є основою для визначення розміру орендної плати (аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом України у постановах від 06.12.2010 року у справі № 2-1/10068-2008, від 27.12.2010 року у справі № 27/15-10, від 23.05.2011 року у справі № 7/105-10(30/234-09), від 04.07.2011 року у справі № 41/81пд, від 20.11.2012 року у справі № 28/5005/640/2012, від 20.08.2013 року у справі № 5017/781/2012 та від 03.12.2013 року у справі № 5009/3430/12), відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Згідно зі ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи викладене, зважаючи, що відповідач ухиляється від внесення змін до договору оренди землі стосовно зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною розміру нормативної грошової оцінки, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Внести зміни до п. 2.2. розділу 2 та п. 4.1. розділу 4 договору оренди зеемльної ділянки від 15.02.2008 року, укладеного Білокриницькою сільською радою Рівненського районну Рівненської області та Відкритим акціонерним товариством "Концерн Галнафтогаз", зареєстрованого 14.03.2008 року за № 04085858300001, виклавши п. 2.2. розділу 2 та п. 4.1. розділу 4 договору у такій редакції:

- п. 2.2. розділу 2 "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,5886 га згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держгеокадастру у Рівненській області, становить 2 749 156,74 грн.";

- п. 4.1. розділу 4 "Орендна плата за користування об'єктом оренди встановлюється у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 274 915,67 грн без ПДВ в рік та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами у розмірі 22 909,64 грн без ПДВ на банківський рахунок: п/р 33212815700300 в УДК в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 04387125.".

Стягнути з ОСОБА_1 акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" (вул. Пластова,1, м. Львів, Львівська область, 79056, код ЄДРПОУ 31729918) на користь Прокуратури Рівненської області (вул. 16 Липня,52, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 02910077) судовий збір у розмірі 1 378,00 грн.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 ГПК України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 ГПК України.

Повне рішення складено 04.07.2016 року.

Суддя Андрійчук О.В.