Ухвала суду № 58733819, 04.07.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2016
Номер справи
817/209/16
Номер документу
58733819
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шарапа В.М.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

"04" липня 2016 р. Справа № 817/209/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Одемчука Є.В.

Шевчук С.М.,

за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,

представника позивача ОСОБА_3

представника відповідача Довгалюк І.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "01" квітня 2016 р. у справі за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування рішень ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2016 року визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області від 04.02.2016 року №0000091742, яким Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 43038,44 грн., а саме 28692,29 грн. за основним платежем та 14346,15 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами). Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області від 04.02.2016 року №0000101742, яким Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість, задекларованого за лютий-березень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2014 року, на суму 10075,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 2518,75 грн. Визнано протиправним і скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області від 04.02.2016 року №0000111742, яким до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 застосовано штрафні санкції за донарахування територіальним органом ДФС або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 3157,06 грн. Визнано протиправною і скасовано вимогу Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області від 04.02.2016 року №Ф-01 про сплату Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 боргу зі сплати єдиного внеску у сумі 63141,14 грн.

В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати рішення суду першої інстанції із ухваленням нового про відмову в позові. Зазначає, що під час перевірки виявлено факти необґрунтованого включення витрат до складу валових по окремих рейсах, де витрати перевищували дохід; позивачка неправомірно включила до складу валових витрати на пальне, використане транспортними засобами до пункту навантаження, оскільки замовники послуг проводили оплату вантажних перевезень від пункту навантаження до пункту розвантаження; внаслідок включення суми податку на додану вартість до податкового кредиту по витратах (дизельне паливо), які понесені на переміщення транспортних засобів з одного пункту до іншого без оплати таких поїздок замовниками, підприємцем фактично завищено бюджетне відшкодування.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції вважав оскаржувані податкові повідомлення-рішення неправомірними та такими, що підлягають скасуванню. Колегія суддів погоджується із таким висновком, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 набула правового статусу суб'єкта господарювання, є фізичною особою-підприємцем та здійснює діяльність щодо вантажних перевезень на території України та за її межами.

Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області проведена документальна планова виїзна перевірка фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2014 по 31.12.2014, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2014 та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 по 31.12.2014, внаслідок якої складено акт про результати документальної планової виїзної перевірки №222/1845820446/17-16-17-01від 24.12.2015 (т. І а.с.12-31).

Фіскальним органом прийняті: податкове повідомлення-рішення №0000091742 від 04.02.2016, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб на суму 43038 грн. 44 коп., в тому числі28692 грн. 29 коп. - основний платіж, 14346 грн. 15 коп. - штрафні санкції; №0000101742 від 04.02.2016, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 10075 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 2518 грн. 75 коп.; вимогу від 04.02.2016 №Ф-01 про сплату боргу (недоїмки) із єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 63141 грн. 14 коп.; рішення №0000111742від 04.02.2016 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом ДФС або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 3157 грн. 06 коп.40 коп. (т. І а.с.32-36, 232).

У висновках акта перевірки зазначено про порушення позивачем:

1. ст. 138. ст. 177 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (із змінами та доповненнями), а саме: відображення перекручених даних в деклараціях, що призвело до заниження оподатковуваного доходу за 2014 рік на суму 181962 грн. 73 коп.

Відповідно до п. 164.1. п. 164.3 ст.164. п. 167.1 ст.167. п.177.1. п. 177.2. п. І 77.4 ст.177 Податкового Кодексу України (із змінами та доповненнями) донарахована за результатами перевірки сума податку на доходи фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю за 2014 рік становить 28692,29 грн.

2. ст. 198, п. 199.1 ст.199, п. 200.1, п.200.3, п. 200.4 ст. 200, п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України, внаслідок чого завищено податковий кредит на суму ПДВ 10075 грн.. в т.ч. за січень - 87,00грн., за лютий 1081,00грн., за травень 1101,0грн., за червень 1182,0грн., за липень 955,00 грн., за серпень - 1790,0грн., за вересень - 1083,0грн., за жовтень 1033,0грн., за листопад 1763 грн.

3. п. 2, ч. 1, ст. 7, ч.11 ст. 8, п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», внаслідок чого донарахована сума єдиного внеску становить 63141,14 грн. за 2014 рік.

Зокрема, контролюючим органом при перевірці фізичної особи-підприємця зроблений висновок про необґрунтоване включення до складу валових витрат витрат в загальному розмірі 154559 грн. по окремих рейсах, де дохід був нижчим за понесені витрати. Крім того, зазначено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_5 неправомірно включила до складу валових витрат витрати на пальне в розмірі 27403 грн. 73 коп., яке було використане транспортними засобами до пункту навантаження, оскільки замовники послуг проводили оплату вантажних перевезень від пункту навантаження до пункту розвантаження.

Порядок формування фізичною особою-підприємцем, яка перебуває на загальній системі оподаткування, витрат для визначення об'єкту оподаткування податком на доходів фізичних осіб регулюється Податковим кодексом України.

Відповідно до п.177.1. ст.177 Податкового кодексу України, доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.

За змістом п.177.4. ст.177 Податкового кодексу України, до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III цього Кодексу.

Фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи (п.177.5 ст.177 ПК України).

Нормами Податкового кодексу України встановлено, що доходи, які враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до статті 137, на підставі документів, зазначених у пункті 135.2 цієї статті, та складаються з:

- доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до пункту 135.4 цієї статті;

- інших доходів, які визначаються відповідно до пункту 135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у пункті 135.3 цієї статті та у статті 136 цього Кодексу.

Доходи визначаються на підставі первинних документів, що підтверджують отримання платником податку доходів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу (пп.135.1., 135.2. ст.135 ПК України).

Дохід від реалізації товарів визнається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар.

Дохід від надання послуг та виконання робіт визнається за датою складення акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства, який підтверджує виконання робіт або надання послуг (п.137.1 ст.137 ПК України).

Згідно із п.5 П(С)БО 15«Доходи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року N 290, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1999 р. за N 860/4153, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Критерії визнання доходу, наведені в цьому Положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).

Крім того, відповідно до п.138.4 ст.138 ПК України витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, крім нерозподільних постійних загальновиробничих витрат, які включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг.

Згідно підпункту 14.1.27. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).

За п.138.1. ст.138 Податкового кодексу України витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із: витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6 - 138.9, 138.11 цієї статті та інших витрат, визначених згідно з пунктами 138.5, 138.10 - 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу.

Згідно із п.138.2. ст.138 Податкового кодексу України, витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

Відповідно до приписів п.15.4 П(С)БО 16 «Витрати» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 р. N318, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 січня 2000 р. за N 27/4248, до складу загальновиробничих витрат включаються витрати на утримання, експлуатацію та ремонт, страхування, операційну оренду основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення.

В акті перевірки не вказується на ненадання відповідних первинних документів зі сторони позивача або їх невідповідність встановленим вимогам.

Відповідно до статті 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Надані позивачем первинні документи, на підставі яких ним формувались доходи та витрати, відповідають встановленими до них статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» вимогам.

Розумна економічна причина (ділова мета) - спрямованість будь-якої операції платника податків на отримання позитивного економічного ефекту.

Економічний ефект - приріст (збереження) активів платника податків та/або їх вартість, а також само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.

Отримання платником податків доходу є результатом сукупності дій і здійснення ряду витрат, головною умовою для визнання витрат економічно виправданими на підставі такого критерію як «дохід (прибуток)» - є саме цільова направленість на отримання доходу (прибутку). Неотримання ж підприємцем доходу від окремої господарської операції не свідчить про те, що така операція не спрямована на отримання прибутку загалом, оскільки при здійсненні господарських операцій існує звичайний комерційний ризик понесення більших витрат та неотримання доходу від конкретної операції.

Прибутковість кожної окремої господарської операції не є безумовною умовою здійснення господарської діяльності, а, отже, отримання збитків при здійсненні певної операції не може у всіх випадках свідчити про те, що перевищення витрат над доходами у такій операції, у нашому випадку - у такому рейсі, не може бути включеним до складу валових витрат.

Збиткова операція може бути визнана такою, що здійснена поза межами господарської діяльності платника податків лише у випадку, якщо податковий орган доведе відсутність об'єктивних економічних причин для негативного результату відповідної операції, здійснення останньої з метою штучного завищення валових витрат чи розміру податкового кредиту задля заниження об'єкту оподаткування, що відповідачем всупереч вимогам частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не доведено.

Витрати, спрямовані в діяльності на отримання доходу і такі, які не принесли позитивного результату у вигляді доходу (прибутку), мають визнаватись обґрунтованими і враховуватись при оподаткуванні.

Як вбачається із податкової декларації фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про майновий стан і доходи за 2014 рік, її діяльність характеризується дохідністю, оскільки за результатами звітного періоду позивач отримав чистий дохід в розмірі 34091 грн. 70 коп. (т. І а.с.71-72), що свідчить загалом про прибутковість, тобто перевищенням суми доходів за звітний період, яким є календарний рік, над сумою понесених витрат.

Тому, витрати, понесені підприємцем по окремих рейсах, по яких контролюючий орган визначив перевищення частини витрат над фактично отриманий доходом, підлягають включенню до складу витрат за 2014 рік в розмірі 154559 грн., оскільки такі безпосередньо пов'язані з підприємницькою діяльністю позивача та підтверджені належним чином оформленими документами.

Щодо включення витрат на придбання дизпалива по «порожніх» рейсах у сумі 27403 грн. 73 коп. до складу валових витрат, слід зазначити наступне.

Як вбачається, протягом 2014 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 до складу витрат включено витрати на придбання дизельного палива, яке використовувалось з метою надання послуг з перевезення вантажів в межах та за межами України.

Судом встановлено, що підприємцем не включалися до складу валових витрат витрати по придбанню дизельного палива по рейсах до місця завантаження, які не оплачувалися замовником, що підтверджено книгою обліку доходів та витрат за 2014 рік, шляховими листами із зазначенням пробігу автомобіля без вантажу, фіскальними чеками на придбання дизпалива, звітами про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, актами здачі-прийняття робіт, свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів (т. І а.с.73-207, т. ІІ а.с.7-8).

Крім того, твердження фіскального органу про відсутність права вважати витратами, понесеними в господарській діяльності, витрати дизельного пального на шлях без завантаження автомобіля, до пункту завантаження, суперечить законодавчим нормам.

Відповідно до частин 1-2 статті 47 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III, до внутрішніх перевезень вантажів відносяться перевезення вантажів між пунктами відправлення та призначення, розташованими в Україні, та комплекс допоміжних операцій, пов'язаних з цими перевезеннями, а також технологічні перевезення вантажів, що здійснюються в межах одного виробничого об'єкта без виїзду на автомобільні дороги загального користування.

До комплексу допоміжних операцій, пов'язаних із внутрішніми перевезеннями вантажів автомобільним транспортом, належать: завантаження та розвантаження автомобільних транспортних засобів; перевантаження вантажів на інший вид транспорту чи транспортний засіб; сортування, пакування, обмірювання та маркування вантажу; накопичення, формування або дроблення партій вантажу; зберігання вантажу; транспортно-експедиційні послуги.

Згідно з частиною 1 статті 909 Цивільного кодексу України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Перевезення вантажів включає в себе комплекс послуг, які надаються перевізником з метою доставити ввірений йому вантаж до пункту призначення. Тому, надання транспортного засобу для завантаження безпосередньо пов'язане із здійсненням господарської діяльності щодо перевезення вантажів.

Частиною 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV передбачено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Частиною 6 статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-ХІV встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, у межах своєї компетенції, відповідно до галузевих особливостей розробляють на базі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку методичні рекомендації щодо їх застосування.

У відповідності до Програми реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1998 №1706, було розроблено Методичні рекомендації з формування собівартості перевезень (робіт, послуг) на транспорті, що затверджені Наказом Міністерства транспорту України від 05.02.2001 №65 (надалі - Методичні рекомендації), які можуть застосовуватись для цілей планування, ведення обліку і калькулювання собівартості перевезень вантажів і пасажирів, робіт і послуг, пов'язаних з транспортним процесом, як на транспортних підприємствах, так і на інших підприємствах, що виконують зазначені роботи (послуги), незалежно від форм власності і підпорядкування, але з врахуванням технологічних і організаційних особливостей кожного підприємства.

Пунктом 3 Методичних рекомендацій визначено, що собівартість перевезень (робіт, послуг) - це виражені в грошовій формі поточні витрати транспортних підприємств, безпосередньо пов'язані з підготовкою та здійсненням процесу перевезень вантажів і пасажирів, а також виконанням робіт і послуг, що забезпечують перевезення.

Пунктом 30 Методичних рекомендацій передбачено, що до виробничої собівартості перевезень включаються: прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; загальновиробничі витрати.

Пунктом 32 Методичних рекомендацій встановлено, що до статті калькуляції «Прямі матеріальні витрати» включається вартість усіх видів пально-мастильних та інших матеріалів (включаючи транспортно-заготівельні витрати), що використані як безпосередньо на виконання перевезень (робіт, послуг), так і на технологічні операції в процесі підготовки рухомого складу до експлуатації, а також витрати пально-мастильних матеріалів на допоміжно-службовий, учбово-тренувальний та невиробничий нальоти годин.

Отже, паливно-мастильні матеріали, використані на пробіг автомобіля без вантажу, в розрізі конкретного перевезення є прямими витратами на вказане перевезення. Вартість перевезення вантажу узгоджується з урахуванням руху (подачі) транспортного засобу до місця завантаження та/або з місця розвантаження до гаража чи наступного місця призначення, що є складовою частиною послуги. Сам процес надання автомобіля під завантаження, транспортування вантажу, розвантаження, та доставка автомобіля від пункту розвантаження до місця його зберігання є діями, які супроводжують одну господарську операцію і без наявності хоча б однієї із них, господарська операція відбутися не може.

Тому, оподаткуванню підлягають всі дії: з пункту вибуття транспортного засобу до пункту завантаження і до моменту його повернення в пункт зберігання або відбуття від пункту розвантаження в інший пункт завантаження для здійснення іншої господарської операції. Пальне, використане під час руху по маршруту транспортного засобу без вантажу під навантаження або після розвантаження слід вважати таким, що використане у господарській діяльності.

ОСОБА_5 не скористалася своїм правом на включення таких витрат по придбанню дизельного палива, витрачене підприємцем для доставки транспорту до пункту навантаження.

Фіскальний орган, в свою чергу, зробив безпідставний та неправомірний висновок про включення таких витрат підприємцем до складу валових витрат та про протиправність такого включення суми понесених витрат на дизельне паливо для доставки транспорту до пункту навантаження, і як наслідок завищення валових витрат за 2014 рік в розмірі 27403 грн. 73 коп.

Таке відображення витрат на суму 181962 грн. 73 коп. за 2014 рік фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 обґрунтоване та підтверджене необхідними документами первинного бухгалтерського та податкового обліку, тому визначення контролюючим органом грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб в розмірі 28692 грн. 29 коп. безпідставне.

Тому податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 04.02.2016, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб на суму 43038 грн. 44 коп., в тому числі 28692 грн. 29 коп. - основний платіж, 14346 грн. 15 коп. - штрафні санкції - є незаконним.

Висновки контролюючого органу про завищення позивачем податкового кредиту на суму ПДВ 10075 грн., оскільки ним неправомірно включено до складу валових витрат витрати на придбання дизельного палива також є безпідставними.

Згідно пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст.201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п.201.11 ст.201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.

Таким чином, право на формування податкового кредиту з податку на додану вартість виникає у платника податків за фактичного (реального) здійснення оподатковуваних операцій постачальником на користь покупця; наявності причинно-наслідкового зв'язку між операцією з придбання товарів чи послуг та потребою використання в господарській діяльності; документального підтвердження факту здійснення господарської операції сукупністю належним чином складених (оформлених) первинних та інших документів (у т.ч. платіжних), які супроводжують операції певного виду та підтверджують їх фактичне виконання; наявності у покупця належним чином складеної податкової накладної, яка має усі обов'язкові реквізити.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи факт невключення витрат на придбання дизельного палива по порожніх рейсах позивача до складу валових витрат, а відтак і суми податку на додану вартість по таких витратах - до складу податкового кредиту,

Натомість, висновки, викладені в Акті перевірки щодо відображення некоректних даних в податкових деклараціях про майновий стан та доходи та з податку на додану вартість, списання необґрунтованих витрат, що призвело до заниження оподаткованого доходу за 2014 рік та завищення податкового кредиту, є безпідставними, оскільки контролюючий орган виключає зі складу податкового кредиту суми податку на додану вартість по операціях, які не стали об'єктом оподаткування, тобто суми ПДВ, що входять до складу понесених підприємцем витрат на придбання дизпалива по рейсах до місця навантаження, але не були взагалі внесені позивачем до складу податкового кредиту звітного періоду, що підтверджено податковим деклараціями з податку на додану вартість (т. І а.с.53-70, т. ІІ а.с.9-10).

Так, підлягає скасуванню і податкове повідомлення-рішення, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 10075 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 2518 грн. 75 коп. Як встановлено судом першої інстанції, фіскальний орган надіслав позивачу таке податкове повідомлення-рішення без номера та дати. В подальшому до суду було надано примірник податкового повідомлення-рішення, відповідно до якого зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5, за № НОМЕР_2 та датою прийняття «04.02.2016 року».

Відповідно до статті 58 Податкового кодексу України форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Так, згідно з Порядком надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим Наказ Міністерства фінансів України 28.11.2012 № 1236, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.12.2012 за № 2135/22447 (чинним на момент спірних правовідносин), при складанні податкового повідомлення-рішення йому присвоюється номер, який вноситься, зокрема, до реєстру податкових повідомлень-рішень, надісланих (вручених) платникам податків - фізичним особам. Вказаним Порядком затверджена форма самого податкового повідомлення-рішення з обов'язковим зазначенням дати та його номера.

Дійшовши висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення, яким зменшено підприємцю суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 10075 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 2518 грн. 75 коп., суд першої інстанції вірно визначив, що належним способом захисту відновленого права позивача є скасування податкового повідомлення-рішення №0000101742 від 04.02.2016, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 10075 грн. та нараховано штрафні санкції у розмірі 2518 грн. 75 коп.

Стосовно висновків відповідача щодо встановлення порушень вимог пункту 2 частини 1 статті 7, частини 11 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI, за наслідками яких донарахована сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2014 рік у розмірі 63141 грн. 14 коп., слід зазначити наступне.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України №2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

Згідно пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України №2464-VI, платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Відповідно до пункту 11 статті 8 Закону України №2464-VI, єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Базою нарахування єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб (пункт 2 частини 1 статті 7 Закону України №2464-VI).

Оскільки, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 вірно визначено розмір оподаткованого доходу за 2014 рік, який є базою нарахування єдиного соціального внеску, то вірним є висновок суду першої інстанції, що вимога від 04.02.2016 № Ф-01 про сплату боргу (недоїмки) із єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 63141 грн. 14 коп., та прийняте рішення №0000111742від 04.02.2016 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом ДФС або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 3157 грн. 06 коп. підлягають скасуванню.

Відтак, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "01" квітня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Є.В.Одемчук

С.М. Шевчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "04" липня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Фізична особа - підприємець ОСОБА_5 АДРЕСА_1,33000

3- відповідачу/відповідачам: Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області вул. Відінська,8,м.Рівне,33023

4- представник позивача ОСОБА_6 АДРЕСА_1,33000

5- представник позивача ОСОБА_3 АДРЕСА_2

- ,