ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
про передачу справи за підсудністю
30 червня 2016 року № 461/453/16-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Зубач С.А.
за участю:
позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Болюби О.В.
представника третьої особи - Здинянчина Р.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині не включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_2, з якого призначається пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні та щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату з 31 грудня 2014 року ОСОБА_2 пенсії, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні та щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у не проведенні ОСОБА_2 індексації пенсії починаючи з січня 2015 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату з 01 січня 2015 року ОСОБА_2 пенсії, з урахуванням індексації пенсії.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 22.04.2016 позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій передано на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю.
Ухвала мотивована тим, що предметом адміністративного позову є оскарження відповіді Головного управління Пенсійного фонду України, яка надана в порядку Закону України «Про звернення громадян», що не належить до предметної підсудності Галицького районного суду м. Львова.
30 червня 2016 позивач через канцелярію суду подав заяву про уточнення позовних вимог, згідно з якою просить:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату з 31 грудня 2014 року ОСОБА_2 пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги па оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні та щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, згідно з довідкою Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 04 березня 2016 року № 1089;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в подальшому виплачувати пенсію ОСОБА_2 пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні та щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату з 01 січня 2015 року ОСОБА_2 пенсії, з урахуванням індексації пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в подальшому проводити індексацію пенсії ОСОБА_2;
У зв'язку з уточненням позовної заяви в судовому засіданні позивачем заявлено клопотання про передачу справи до Галицького районного суду м. Львова за предметною підсудністю.
В судовому засіданні представник відповідача проти передачі справи заперечила, вказала, що перерахунок пенсії, про який просить позивач здійснюється в порядку Закону України «Про звернення громадян», а тому спір підсудний Львівському окружному адміністративному суду.
В судовому засіданні представник третьої особи проти передачі справи не заперечив.
Вирішуючи дане клопотання суд виходить з такого.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ (підвідомчість справ) визначена ст. 17 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи адміністративної юрисдикції у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. На відміну від юрисдикції, підсудність розмежовує компетенцію між окремими ланками судової системи і між судами однієї ланки щодо розгляду і вирішення справ, віднесених до їх юрисдикції. Відповідно до ст. ст. 18, 19, 20 КАС України встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність.
Предметна підсудність визначає компетенцію різних ланок судової системи по розгляду адміністративних справ по першій інстанції залежно від предмета спору або суб'єктного складу сторін спірних правовідносин. Таке розмежування компетенції судових органів обумовлюється міркуваннями публічно-правового характеру стосовно найкращої організації судової влади - щоб створити для осіб, які потребують судового захисту, найбільш сприятливі умови для участі в судочинстві, для залучення всіх заінтересованих осіб і доказів у справі.
Згідно з вимогами предметної підсудності закріпленими у п.4 ч.1 ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З аналізу вищенаведених норм КАС України, а також із назви самої статті "Предметна підсудність адміністративних справ" вбачається, що визначальним при з'ясуванні компетентного суду для розгляду і вирішення спору має бути предмет позову.
З уточненного адміністративного позову вбачається, що між позивачем і відповідачем наявний спір, пов'язаний з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, який належить розглядати в місцевому загальному суді як адміністративному суді, відповідно до ч.1 ст.18 КАС України.
Враховуючи викладене, дана справа належить до предметної підсудності не Львівського окружного адміністративного суду, а місцевого загального суду як адміністративного з урахуванням правил територіальної підсудності визначеної ст. 19 КАС України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Частиною 4 вказаної статті Кодексу передбачено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду.
Враховуючи наведене, суддя приходить до висновку про необхідність передачі вказаної справи на розгляд Галицького районного суду м. Львова, оскільки порушення правил предметної підсудності є безумовною підставою для скасування судового рішення.
Керуючись ст. ст. 18, 22, 160, 165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Адміністративну справу №461/453/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій передати на розгляд до Галицького районного суду м. Львова.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Р.М. Брильовський