ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2016 року Житомир справа № 806/795/16
категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Токаревої М.С., суддів: Черноліхова С.В., Капинос О.В.,
секретар судового засідання Мельниченко О.В.,
за участю: представників позивача, відповідача та третьої особи
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суд з позовом у якому просить:
- визнати протиправними і скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову у призначенні одноразової йому одноразової грошової допомоги, як інваліду 2 групи з 09.06.2015 внаслідок захворювань пов'язаних з проходженням військової служби, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 25.03.2016 №15;
- зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі 90-кратного прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб, як інваліду 2 групи з 09.06.2015 внаслідок захворювань пов'язаних з проходженням військової служби, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою КМУ від 25.12.2013 № 975 з врахуванням виплаченої раніше суми одноразової грошової допомоги.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до ч.2 статті 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей" має право на отримання різниці одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності у звязку з захворюваннями пов'язаними з проходженням військової служби.
Протоколом засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 25.03.2016 №15 було відмовлено у здійсненні доплати одноразової грошової допомоги з посиланням на те, що інвалідність встановлено понад дворічний термін з часу первинного встановлення групи інвалідності.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача та третьої особи у судовому засіданні позов не визнали та заперечували щодо його задоволення з підстав викладених у письмових запереченнях
Колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
ОСОБА_1 звільнена у відставку наказом командира 8 армійського корпусу від 26.03.2012 №11-пм за віком та згідно з наказом командира військової частини А - 0281 від 04.05.2012 року № 100 виключений зі списків особового складу військової частини.
З наявної у матеріалах справи копії довідки Житомирського обласного МСЕК № 2 серія 10 ААБ № 239523 від 14.06.2012 вбачається, що 14.06.2012 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією №2 ОСОБА_1 з 14.06.2012 встановлено третю групу інвалідності, яка настала внаслідок захворювання, так повязаних з проходженням військової служби виконанням.
Позивачем у звязку зі встановленням 3 групи інвалідності, у відповідності до Порядку встановленому Постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 було отримано одноразову грошову допомогу у розмірі 20 місячних грошових забезпечень.
У подальшому, 23.06.2015 Житомирською обласною медико-соціальною експерти комісією № 2 ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності, з 09.06.2015, внаслідок захворювання, так повязаних з проходженням військової служби виконанням, що підтверджується копію довідки Житомирського обласного МСЕК № 12 серія 12 ААА № 206505 від 23.06.2015.
07.07.2015 ОСОБА_1 як особа, яка має 2 групу інвалідності звернулася до Житомирського обласного військового комісаріату, про призначення різниці одноразової грошової допомоги у звязку зі встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання, так повязаних з проходженням військової служби виконанням.
У судовому засідання представник позивача пояснив, що різницю одноразової грошової допомоги, яку позивач просила виплатити при зверненні із заявою 07.07.2015, необхідно призначити у Порядку встановленому Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.
Протоколом засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 25.03.2016 №15 було відмовлено у здійсненні доплати одноразової грошової допомоги у звязку з тим, що зміна групи інвалідності відбулась понад дворічний термін, який визначено у п.8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975.
Закон який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII).
Згідно ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4 ст. 16-3 Закону № 2011-XII, встановлено, що якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Порядок який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) є Порядок "Про призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975).
Пунктом 2 постанови КМУ № 975 установлено, що особам, які до набрання чинності порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога, що була призначена, виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. N 499 (Офіційний вісник України, 2008 р., N 39, ст. 1298), Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 р. N 284 (Офіційний вісник України, 2007 р., N 14, ст. 532), і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 р. N 1331 (Офіційний вісник України, 2007 р., N 89, ст. 3255).
Слід вказати, що єдиною підставою для виплати різниці одноразової грошової допомоги у Порядку № 975 є пункт 8, яким передбачено, що якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
З огляду на те, що, у ході судового розгляду було встановлено, позивач мав на меті отримати різницю одноразової грошової допомоги саме у Порядку №975, а не порядку №499, за яким призначалась одноразова грошова допомога при встановленні 3 групи інвалідності, а матеріалами справи підтверджено, що позивачем не дотримано дворічний строк для повторного огляду, встановлений п. 4 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та п. 8 порядку № 975, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не має права на отримання доплати одноразової грошової допомоги у порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя М.С. Токарева
Суддя С.В. Черноліхов
Суддя О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 23 червня 2016 р.