Дата документу 04.07.2016
Справа № 320/4121/16-к
(1-кс/320/1016/16)
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
про проведення перевірки
«04» липня 2016 року м. Мелітополь
Слідчий суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Кучеренко Н.В.,
при секретарі Левандовській О.М.,
за участю старшого слідчого Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_1
розглянувши клопотання старшого слідчого Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_1, погодженого прокурором Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про проведення перевірки,
В С Т А Н О В И В:
01 липня 2016 року до Мелітопольського міськрайонного суду надійшло клопотання старшого слідчого Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_1, погодженого прокурором Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про проведення перевірки.
Клопотання обґрунтовано тим, що під час досудового розслідування встановлено, що 30 грудня 2015 року до Мелітопольского ВП ГУНП в Запорізькій області з Мелітопольської місцевої прокуратури надійшла заява ОСОБА_3 про те, що на території м. Мелітополя та Мелітопольського району здійснюється самовільне зайняття земельних ділянок.
За вказаними обставинами 30 грудня 2015 року відомості про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015080140006562 за ознаками кримінального правопорушення (злочину)? передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України.
Встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2323080400:02:007:0013, 2323080400:02:007:0010, 2323080400:02:030:0002, які знаходяться на території Астраханської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області, в теперішній час самовільно зайняті виробничим кооперативом "Мелітопольський "Агрос", (ЕДРПОУ 05488779).
Згідно статті 197-1 Кримінального кодексу Українивідповідальність настає за самовільне зайняття земельної ділянки, якщо такими діями завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику, тобто встановлення розміру завданої протиправними діями матеріальної шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки є обовязковим для кваліфікації дій особи.
Відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі є Державна інспекція сільського господарства.
Згідно постанови Кабінету Міністрів Українивід 10 вересня 2014 р. № 442«Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» Державну інспекцію сільського господарства ліквідовано, функції в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів покладені на Державну екологічну інспекцію.
На даний час, для повноти, всебічності та обєктивності кримінального провадження, виникла необхідність проведення позапланової виїзної перевірки представниками Державної екологічної інспекції в Запорізькій області з метою встановлення розміру завданої матеріальної шкоди внаслідок самовільного зайняття виробничим кооперативом "Мелітопольський "Агрос", (ЕДРПОУ 05488779) земельних ділянок з кадастровими номерами 2323080400:02:007:0013, 2323080400:02:007:0010, 2323080400:02:030:0002, які знаходяться на території Астраханської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області.
На підставі ст. 107 КПК України фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Відповідно до вимог ст. 108 КПК України ведеться журнал судового засідання.
У судовому засіданні слідчий повністю підтримав заявлене клопотання та просив його задовольнити.
Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що необхідні для проведення перевірки документи можуть бути знищені або спотворені, представник виробничого кооперативу "Мелітопольський "Агрос" в судове засідання не викликався.
Дослідивши клопотання про проведення перевірки, додатки до цього клопотання, слідчий суддя вважає за можливе задовольнити це клопотання виходячи із наступного.
За ч. 2 ст. 1 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Частиною 2ст. 93 КПК Українипередбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 24 вересня 2013 року акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства субєктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.
Згідно п. 3.6. Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 вересня 2008 року N 464 «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства» позапланова перевірка проводиться за наявності таких обставин: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу Держекоінспекції про здійснення заходу державного нагляду (контролю) на його бажання; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом Держекоінспекції; обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; { Абзац п'ятий пункту 3.6 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів N 101 ( z0512-16 ) від 16.03.2016 }; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю субєкта господарювання.
Пунктом другимПостанови Кабінету Міністрів України "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" від 13 серпня 2014 року встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбаченихКримінальним процесуальним кодексом України.
Згідно ізЗаконом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", заходи державного нагляду (контролю) це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно дост. 202 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", державний нагляд (контроль) у галузі використання та охорони земель здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Згідно п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженогоуказом Президента України від 13 квітня 2011року № 454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно пп. "б", пп. 2 п. 4 Положення Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель щодо: консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог при наданні у власність і користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів щодо запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; встановлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також щодо додержання режиму використання їх територій; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.
Відповідно до п. 5, 12 п. 6 Положення Держекоінспекція в межах своїх повноважень має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, а також розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.
Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Територіальним органом Держекоінспекції України у Запорізькій області є Державна екологічна інспекція у Запорізькій області.
Досліджене слідчим суддею під час розгляду клопотання старшого слідчого Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_1, погодженого прокурором Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про проведення перевірки, свідчить про те, що виникла необхідність проведення позапланової виїзної перевірки представниками Державної екологічної інспекції в Запорізькій області з метою встановлення розміру завданої матеріальної шкоди внаслідок самовільного зайняття виробничим кооперативом "Мелітопольський "Агрос", (ЕДРПОУ 05488779) земельних ділянок з кадастровими номерами 2323080400:02:007:0013, 2323080400:02:007:0010, 2323080400:02:030:0002, які знаходяться на території Астраханської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області, з метою встановлення істини по справі, тому слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити це клопотання.
Керуючись ст. 1, 93 КПК України,ст. 202Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"слідчий суддя
У Х В А Л И В:
Клопотання старшого слідчого Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_1, погодженого прокурором Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про проведення перевірки - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки представниками Державної екологічної інспекції в Запорізькій області з метою встановлення розміру завданої матеріальної шкоди внаслідок самовільного зайняття виробничим кооперативом "Мелітопольський "Агрос", (ЕДРПОУ 05488779) земельних ділянок з кадастровими номерами 2323080400:02:007:0013, 2323080400:02:007:0010, 2323080400:02:030:0002, які знаходяться на території Астраханської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області.
На виконання перевірки поставити такі питання:
Чи були допущені порушення земельного законодавства посадовими особами виробничого кооперативу "Мелітопольський "Агрос", (ЕДРПОУ 05488779) під час використання земельних ділянок з кадастровими номерами 2323080400:02:007:0013, 2323080400:02:007:0010, 2323080400:02:030:0002. Якщо порушення були допущені, то які саме і ким з посадових осіб?
Яка сума матеріальної шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття ТОВ «Агрос» земельних ділянок з кадастровими номерами 2323080400:02:007:0013, 2323080400:02:007:0010, 2323080400:02:030:0002, які знаходяться на території Астраханської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області?
В чому саме полягає матеріальна шкода, завдана самовільним зайняттям виробничим кооперативом "Мелітопольський "Агрос", (ЕДРПОУ 05488779) земельних ділянок з кадастровими номерами 2323080400:02:007:0013, 2323080400:02:007:0010, 2323080400:02:030:0002, які знаходяться на території Астраханської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області?
Чи є самовільне зайняття виробничим кооперативом "Мелітопольський "Агрос", (ЕДРПОУ 05488779) земельних ділянок з кадастровими номерами 2323080400:02:007:0013, 2323080400:02:007:0010, 2323080400:02:030:0002, щодо земельних ділянок особливо цінних земель, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель?
Перевірку провести протягом 10 робочих днів.
Проведення перевірки доручити представникам Державної екологічної інспекції у Запорізькій області.
Ухвала підлягає негайному виконанню та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Н.В.Кучеренко