Ухвала суду № 58725792, 04.07.2016, Рубіжанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
04.07.2016
Номер справи
425/2012/16-к
Номер документу
58725792
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.07.2016 1-кс/425/845/16 425/2012/16-к

Слідчий суддя Рубіжанського міського суду Луганської області Морозова С.М., при секретарі Білак Н.В., розглянувши клопотання прокурора Рубіжанського відділу Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Рубіжанський Краситель»,

В С Т А Н О В И В :

З клопотання вбачається, що слідчим відділенням Рубіжанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному проваджені за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України «Службова недбалість» невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обовязків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.

20.04.2016 року до чергової частини Рубіжанського відділу поліції головного управління Національної поліції в Луганській області надійшов рапорт старшого оперуповноваженого міжрайонного відділу № 2 Управління захисту економіки у Луганській області Департаменту захисту економки Національної поліції України про те, що на території товариства з обмеженою відповідальністю «Рубіжанський Краситель» (ТОВ «Рубіжанський Краситель») розташована артезіанська свердловина «Глибока 1А» (м. Рубіжне, промсектор № 7, пл. Хіміків, 2Ж), на якій ведеться видобуток води. Свердловина має господарське-питне призначення та приєднана до системи водопостачання і водовідведення ТОВ «Рубіжанський Краситель». Однак, прилад обліку добутої та спожитої води на свердловині відсутній, у звязку з чим комунальному підприємству «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (КП «РВУВКГ») завдано матеріальні збитки.

Оскільки злочин, передбачений ч. 1 ст. 367 КК України, є злочином з матеріальним складом, для забезпечення всебічного, повного розслідування кримінального провадження та прийняття законного процесуального рішення необхідний висновок Державної екологічної інспекції в Луганській області щодо законності користування підприємством ТОВ «Рубіжанський Краситель» даною свердловиною та визначення розміру шкоди, завданої її використанням без застосування приладів обліку добутої та спожитої води.

Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року внесено зміни до ст.ст. 36 та 40 Кримінального процесуального кодекс у України, а саме: виключено з повноважень прокурора та слідчого органу досудового розслідування право призначати ревізії та перевірки. Дані положення Закону набрали чинності з 15.07.2015 року.

Відповідно до ч.6 ст.22 КПК України суд, зберігаючи обєктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обовязків.

Статтею 28 КПК України передбачено, що під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки, тобто такими, що є обєктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя.

З метою встановлення законності користування ТОВ «Рубіжанський Краситель» свердловиною «Глибока 1А», яка розташована за адресою: м. Рубіжне, промсектор № 7, пл. Хіміків, 2Ж, та визначення розміру шкоди, завданої її використанням без застосування приладів обліку добутої та спожитої води прокурор просить надати дозвіл на проведення Державною екологічною інспекцією в Луганській області позапланової перевірки ТОВ «Рубіжанський Краситель» із зазначених питань.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, з підстав зазначених у клопотанні.

Заслухавши пояснення прокурора в судовому засіданні, дослідивши надані матеріали кримінального провадження, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ст.25 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.

Згідно ч.4 ст.38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.

Пунктом другим Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього середовища», державний нагляд (контроль) у галузі використання та охорони земель здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно п.1 «Положення про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого указом Президента України № 454/2011 від 13.04.2011 року (далі - Положення), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно пп.пп. «в», п.п. 2 п. 4 Положення Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів щодо: реалізації державних, цільових, міждержавних та регіональних програм з оздоровлення, використання і охорони вод, відтворення водних ресурсів; наявності та дотримання умов виданих дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин; права державної власності на води; дотримання правил ведення водокористувачами первинного обліку кількості вод, що забираються із водних об'єктів і скидаються до них, та визначення якості води; дотримання встановленого режиму господарської діяльності у зонах санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, водоохоронних зонах, прибережних захисних смугах, смугах відведення та берегових смугах водних шляхів; здійснення водокористувачами заходів із запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з їх території; виконання заходів з економного використання водних ресурсів; використання вод (водних об'єктів) відповідно до цілей та умов їх надання; здійснення погоджених у встановленому порядку технологічних, лісомеліоративних, гідротехнічних та інших заходів щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених зворотних вод (стічні, шахтні, кар'єрні, дренажні води), баластних та лляльних вод; здійснення робіт, пов'язаних із ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води; дотримання екологічних вимог під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції та прийняття в експлуатацію підприємств, споруд, інших об'єктів; виконання заходів, пов'язаних із попередженням шкідливої дії води і ліквідацією її наслідків; дотримання регламентів скидання промислових забруднених стічних чи шахтних, кар'єрних, рудникових вод з накопичувачів, норм і правил експлуатації технологічних водойм (ставки - охолоджувачі теплових і атомних станцій, рибоводні ставки, ставки-відстійники та інші); якості та кількості скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин; використання, відтворення і охорони морського середовища і природних ресурсів внутрішніх морських вод, територіального моря, виключної (морської) економічної зони України та континентального шельфу України, додержання норм екологічної безпеки; проведення навантажувально-розвантажувальних операцій у портах, портових пунктах та на рейдах; дотримання суднами, кораблями та іншими плавучими засобами міжнародних конвенцій про запобігання забрудненню морського середовища; обсягів використання водних ресурсів, їх обліку й достовірності звітних даних про обсяги використаної води.

Відповідно до п.п.5, 12 п.6 Положення Держекоінспекція в межах своїх повноважень має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, а також розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.

Відповідно до п.7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Територіальним органом Держекоінспекції України у Харківській області є Державна екологічна інспекція у Харківській області.

Відповідно до ч.ч.7, 8, 11 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

Відповідно до ст.84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Відповідно до ст.85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.

Відповідно до ст.86 КПК України доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом.

Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно до ч.1, п.4 ч.2 ст.99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

До документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.

В судовому засіданні слідчим суддею встановлено, що Рубіжанським відділом поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України. Прокурор при проведені процесуальних дій відповідно до вимог КПК України позбавлений права самостійно виносити процесуальні рішення, щодо слідчих дій, пов'язаних з розслідуванням вказаного кримінального провадження в частині проведення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства України в даному кримінальному провадженні. В клопотанні прокурором доведено та обґрунтовано необхідність слідчої дії щодо призначення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства України під час використання ТОВ «Рубіжанський Краситель» свердловини «Глибока 1А», оскільки інших заходів процесуального провадження законом не передбачено.

Оскільки, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» перевірку діяльності суб'єктів господарювання можливо проводити за рішенням суду, згідно з вимогами КПК України, а тому слідчий суддя дійшов висновку, що маються всі правові підстави для задоволення клопотання та надання дозволу на проведення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства України під час використання ТОВ «Рубіжанський Краситель» свердловини «Глибока 1А», яку доручити Державній екологічній інспекції в Луганській області.

Зважаючи на вищевикладене, з метою швидкого, повного неупередженого розслідування і судового розгляду всіх обставин даного кримінального провадження, слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл на проведення працівниками Державної екологічної інспекції в Луганській області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України під час використання ТОВ «Рубіжанський Краситель» свердловини «Глибока 1А».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 25, 38, 93, 94, 370-372, 309 КПК України, Постановою КМУ від 13.08.2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», «Положенням про Державну екологічну інспекцію України», затвердженим указом Президента України № 454/2011 від 13.04.2011 року, слідчий суддя -

У Х В А Л И В :

Клопотання прокурора Рубіжанського відділу Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Рубіжанський Краситель» - задовольнити.

Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Рубіжанський Краситель» (код ЄДРПОУ 32803997).

На вирішення позапланової перевірки поставити наступні питання:

- чи є порушення вимог діючого природоохоронного законодавства в процесі користування свердловиною «Глибока 1А», яка розташована за адресою: м. Рубіжне, промсектор № 7, пл. Хіміків. 2Ж в період з 01.01.2013 року по 04.07.2016 року;

- якщо є такі порушення, вказати конкретні норми природоохоронного законодавства, які порушені, та розрухувати розмір шкоди, завданої використанням свердловини «Глибока 1А» без застосування приладів обліку добутої та спожитої води.

Термін проведення позапланової перевірки визначити тривалістю 15 робочих днів з дня отримання ухвали.

Проведення позапланової перевірки доручити Державній екологічній інспекції в Луганській області, яка знаходиться за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 93 та направити відповідні висновки до Рубіжанського відділу Сєвєродонецької місцевої прокуратури.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: С.М. Морозова