Постанова № 58720735, 23.06.2016, Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
23.06.2016
Номер справи
742/1767/16-а
Номер документу
58720735
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/742/100/16

Єдиний унікальний № 742/1767/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2016 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області у складі: головуючого - судді Ільченка О.І., при секретарі Здоровець Т.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прилуцького об"єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з відповідним позовом, посилаючись на те, що з 23 лютого 2009 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та з 16.09.2009 проведено перерахунок пенсії у зв?зку із звільненням з роботи у розмірі 81 % від суми заробітної плати. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядування структури заробітної плати, особливості проведеня індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено заробітну плату працюючим державним службовцям з 01.12.2015, в зв»язку з чим, 27 травня 2016 року вона звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, однак їй було у цьому відмовлено. Вважаючи таку відмову незаконною ОСОБА_1 просить суд визнати такі дії відповідача незаконними, зобов'язати його здійснити прерахунок пенсії з 01.12.2015.

Сторони в судове засідання не з?явилися, та просять справу розглядати за їх відсутності. При цьому позивач підтримує заявлені вимоги, а відповідач їх не визнає зважаючи на їх безпідставність.

Дослідивши наявні докази по справі суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог виходячи з наступних підстав

Так, судом було достовірно встановлено, що з 23.02.2009 ОСОБА_1 перебуває на обліку Прилуцького об"єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 81 % від заробітної плати. Стаж роботи позивачки, крім того, на посаді державного службовця - 11 років 01 місяць 06 днів.

27 травня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду з вимогою здійснити перерахунок раніше призначеної їй пенсії зі збереженням відсотків, встановлених відповідно до стажу державної служби, та згідно довідки про заробітну плату.

Проте у задоволенні заяви позивачу будо відмовлено у зв?язку з відсутністю для цього законних підстав.

Однак, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби -не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим держаним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 6 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

За змістом п.5 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Проаналізувавши наведене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

На переконання суду на час виникнення спірних правовідносин діяли вищевказані постанови Кабінету Міністрів України необхідні для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», які забезпечували гарантоване ст. 46 Конституції України право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Щодо розміру пенсії, з якого необхідно здійснити перерахунок, то суд звертає увагу на те, що зміни, які відбулися в ст. 37 Закону України «Про державну службу», стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначені після набрання чинності змін до закону, і ніяким чином не підлягають перегляду розмір відсотків, що були обчислені при призначенні пенсії.

Що стосується посилання відповідача на те, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015, окремі положення з 01.04.2015.

У п.5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу». В даному випадку предметом позову є перерахунок пенсії позивачеві, а тому застосування до спірних правовідносин п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 є цілком безпідставним.

Таким чином суд вважає, що така позиція пенсійного органу є неправомірною, оскільки предметом розгляду у даній справі є саме перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а не призначення пенсії.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду на сукупність встановлених обставин справи, наведених вище законів та нормативно-правих актів, якими регулюються спірні відносини, суд вважає, що відповідач безпідставно відмовив у перерахунку пенсії, призначеної за спеціальним законом, зважаючи на ті обставини, що з 01.12.2015 відбулося підвищення заробітної плати державним службовцям.

Пенсія ОСОБА_1 призначена на підставі спеціального закону в 2009 році виплачується до теперішнього часу. Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, які і визначені на теперішній час постановами КМУ № 268 та № 644. Пункт 5 Закону № 213 не є підставою для нездійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосується пенсій, які призначаються після вступу в дію Закону № 213.

Частиною 4 статті 45 Закону України № 1058-VI передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Оскільки позивачем заява про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям подано 27 травня 2016 року, то відповідно до зазначеної норми, перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01 червня 2016 року.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1, 2 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльностісуб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов?язати Прилуцьке ОУПФ здійснити перерахунок призначеної пенсії, в зв?язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця, але з 01 червня 2016 року.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому з відповідача на користь позивачки необхідно стягнути 551,20 грн. судового збору, сплаченого останньою при подачі позову до суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 94, 99, 100, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності неправомірною та неправомірною та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Прилуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Чернігівської області здійснити ОСОБА_1 з 01 червня 2016 року перерахунок пенсії в розмірі 81 відсотка від суми заробітної плати у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС Україниапеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий О.Ільченко