Постанова № 58719091, 01.07.2016, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
01.07.2016
Номер справи
520/6958/16-а
Номер документу
58719091
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

___________________

Справа № 520/6958/16-а

Провадження № 2-а/520/468/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.07.2016 року

Київський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого-судді Куриленко О.М.,

за участю секретаря - Баранової Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

13.06.2016 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом та просила ухвалити постанову, якою визнати дії Управління ПФУ в Київському районі м. Одеси щодо відмову перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати виходячи з розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Одеської області № 525 від 01.06.2016 року, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку та виплатити з 02.11.2015 року різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією.

Свої вимоги мотивувала тим, що з 02.12.2015 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Позивач стверджує, що відповідачем - суб'єктом владних повноважень перерахунок її пенсії був проведений з порушенням діючого законодавства, а на її звернення щодо усунення порушень закону, відповідач відповів відмовою, чим були порушені її права та інтереси, щодо перерахунку пенсії відповідно до діючого законодавства. Тобто зазначає, що з цього приводу між нею та відповідачем виник спір, у зв'язку з чим звернулась до суду з даним позовом.

Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові.

Представник відповідача УПФ України в Київському районі м. Одеси - Дідоренко А.О. у судовому засіданні заперечувала проти поданого позову, посилаючись на правомірність дій УПФ України в Київському районі м. Одеси.

Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши позивача, вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Правовідносини між сторонами по справі є адміністративно-правовими та урегульовані положеннями КАС України.

Судом встановлено, що Наказом прокурора Одеської області № 892 від 10.05.2016 року ОСОБА_1 була звільнена з посади прокурора Одеської місцевої прокуратури № 3 в зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

З 02 грудня 2015 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, як отримувач пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Постановою Київського районного суду м. Одеси від 15 лютого 2016 року було задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси. Визнано протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо не зарахування ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу половини навчання в Одеському державному університеті (нині Одеському Національному університеті) ім.. І.І. Мечникова. Визнано протиправним та скасовано рішення УПФ України в Київському районі м. Одеси № 10105 від 11.12.2015 року «Про відмову у призначенні пенсії» ОСОБА_1. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси до вислугу років ОСОБА_1, що дає право на пенсію, половину строку навчання на юридичному факультеті Одеського державного університеті ім.. І.І. Мечникова з 01.09.1983 року по 01.07.1988 року тобто 2 роки 5 місяців, визначивши загальний стаж роботи 33 роки 4 місяці 29 днів, спеціальний (пільговий) стаж - 20 років 2 місяці 12 днів. Призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з моменту звернення з 02.12.2015 року.

З урахуванням ч.2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин і вислугу років під час призначення пенсії враховується в розмірах, установлених на дату звернення за пенсією.

Як вбачається з положень згаданої статті Закону, застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку.

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11. 1993 року в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001 року передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у цьому пункті підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Оскільки згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 пройшло збільшення посадових окладів працівників прокуратури, що було підставою для перерахунку уже призначеної пенсії ОСОБА_1.

На письмове звернення позивача Управлінням Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси була надана відповідь у вигляді листа № 124/М-01 від 03 червня 2016 року про роз'яснення підстави нарахування пенсії у розмірі 60 %.

Суд вважає, що відмова управляння Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 90% від заробітку є протиправною та такою, що не відповідає діючому законодавству України з наступних підстав.

Управлянням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси було проведено попередній перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру».

Згідно пункту 5 статті 16 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 року гарантії незалежності прокурора забезпечуються, у тому числі, належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням прокурора.

Частиною 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія прокурора призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Частиною 13 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. У частині 20 вказаної статті визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови КМУ від 30.09.2015 року № 763 «Про внесення змін до постанови КМУ від 31.05.2012 № 505» відбулось чергове підвищення заробітної плати працівникам прокуратури.

Також Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» в якій не визначено порядок та умови проведення розрахунку пенсії за вислугу років, відповідно до Закону.

Таким чином Кабінетом Міністрів України по теперішній час не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Слід зазначити, що звертаючись до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси, позивач у своїй заяві не просила призначити їй пенсію, а просила зробити їй перерахунок, тому при проведенні перерахунку управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси повинно було керуватись ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року.

Правила перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними та регулюються статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а також Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VІІІ, Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ.

Відповідно до змін, внесених до вказаної правової норми згідно із Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VІ від 27.03.2014 року, № 1166-VІІ від 28.12.2014 року, № 76-VІІІ, розмір пенсії у відсотковому відношенні до заробітної плати зменшено і незалежно від стажу роботи становить: з 01.10.2011 року - 80%, з 01.04.2014 року - 70 %, 01.01.2015 року - 60 %.

Згідно частини 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12 липня 2001 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включається всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка до теперішнього часу діє в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ, передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

У відповідності до ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш ніж як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи

Виходячи зі змісту вищевказаного перерахунок має бути проведено вже з розміру раніше призначеної пенсії, тобто 90 відсотків від суми місячного чинного заробітку і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники, підвищення заробітної плати, які надані позивачем.

Однак, управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси порушило права ОСОБА_1., відмовившись провести перерахунок пенсії із розрахунку 90 відсотків заробітної плати, чого не мало права робити.

Таким чином, посилання Відповідача про відповідність перерахунку пенсії позивача нормам законодавства є необґрунтованими.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В Рішенні Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 визначено, що в Україні як соціальній, правовій державі політика спрямовується на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини як найвищої соціальної цінності, її життя і здоров'я, честь і гідність. Утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність її правотворчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів. Зазначені конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1, 3, 6 (частина друга), 8, 19 (частина друга), 22, 23, 24 (частина перша) Основного Закону України правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене.

Згідно ст.22 Конституції України передбачено що, при прийнятті або застосуванні нових законів, як і внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист. Згідно зі статтею 46 Конституції України це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру, в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім'ї цих виплат у визначених законом випадках.

Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Право на пенсійне забезпечення, загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, законами України "Про пенсійне забезпечення", Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але для окремих категорій громадян пенсійне забезпечення встановлюється іншими нормативно-правовими актами з урахуванням особливостей умов праці, характеру виконуваної роботи, її складності і значущості, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.

У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття чи застосування нових законів, внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004). Відповідно до ст. 2 Розділу ІІ Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08.07.2011 року передбачене - «обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі».

Таким чином, відмова Відповідача в перерахунку пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року, а саме у розмірі 90% є неправомірною і суперечить як Конституції, так і самому Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», на підставі якого і були внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру».

На підставі вище викладеного суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, заявленими згідно чинного законодавства, а від так підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 64 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 11, 17, 104, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 23.12.2010 року), ст. 2 Розділу ІІ Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08.07.2011 року, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо відмову перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати виходячи з розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Одеської області № 525 від 01.06.2016 року, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку та виплатити з 02.11.2015 року різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Куриленко О. М.