ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 556/1037/16-а
Номер рядка звіту 90
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" червня 2016 р. Володимирецький районний суд Рівненської області
в складі головуючого судді Котик Л.О.,
при секретарі Соловей Г.С.,
за участю позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача Лемещук І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Володимирець справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління ПФУ Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання до вчинення дій, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Володимирецького об'єднаного управління ПФУ Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання до вчинення дій.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у Володимирецькому районі,отримує пенсію за віком. Останнє місце роботи як державного службовця в Кузнецовській об»єднаній державній податковій інспекції Рівненської області.
З 4 травня 2011 року їй було призначено пенсію за віком відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», однак вона ще продовжувала працювати до 24.02.2012 року. Стаж роботи в органах державної влади станом на 24.02.2012 року становить 17 років 07 місяців 10 днів.
Житомирським апеляційним адміністративним судом від 26 травня 2015 року зобов»язано Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі провести перерахунок та нарахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням складових заробітної плати згідно довідок №22/17-18-05-21 від 13.01.2015 року, №268/17-05-21 від 27.02.2015 року.
Однак Управлінням Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі при призначенні ОСОБА_1 пенсії було порушено вимоги ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а саме не здійснено нарахування пенсії з розрахунку 87 відсотків заробітної плати з моменту призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу», не включивши при цьому винагороду за вислугу років в розмірі 40 відсотків, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати згідно наданої довідки №69/17-18-05-30 від 08.02.2016 року про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» станом на 24 лютого 2012 року. А разом з тим, в даній довідці в графі «інші виплати» зазначено - компенсація за невикористану відпустку в лютому 2012 року, яка являється складовою частиною заробітної плати.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала заявлений позов, збільшила позовні вимоги, просить зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі перерахувати їй пенсію за віком з урахуванням положень ст.. 37 Закону України «Про державну службу» із розрахунку 87% заробітної плати з моменту призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу», включивши при цьому винагороду за вислугу років в розмірі 40%, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, компенсацію за невикористану відпустку за лютий 2012 року в розмірі 10344,02 грн. згідно наданої довідки №69/17-18-05-30 від 08.02.2016 року, з 4 травня 2011 року.
Представник відповідача позов не визнала, пояснила, що Постановою Володимирецького районного суду від 03.04.2015 року зобов»язано Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії, як державному службовцю, в розмірі 86% заробітної плати з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань. Компенсація за невикористану відпустку не входить в структуру заробітної плати. І осткільки не виконуються умови ст.. 33 Закону України «Про державну службу», в позові ОСОБА_1 слід відмовити. Крім того, на момент призначення пенсії, позивач мала стаж державної служби 16 років, тобто пенсія останньої обчислюється з 86% заробітної плати.
Заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши та проаналізувавши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 24.02.2012 року ОСОБА_1 звільнилася з посади державного службовця, а з 04.05.2011 року їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Після призначення пенсії позивачка звернулася з заявою до відповідача про включення до розрахунку пенсії інших виплат, які вказані в довідці як складові частини заробітної плати: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби; індексації заробітної плати, різниця на виплату за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби. Однак отримала відмову.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі провести перерахунок, нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю в розмірі 86% від заробітної плати з 13 січня 2015 року з урахуванням складових частин заробітної плати-індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та різниці на виплату винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання.
Одак у Довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 8.02.2016 року №69/17-18-05-30, виданій ОСОБА_1, в графі «Інші виплати», крім індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань , зазначено також компенсація за невикористану відпустку - 10344,02 грн. в лютому 2012 року.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно із статтею 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. (ч. 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу").
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року № 1013 затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці.
Наказом ДПІ в м. Рівне № 8 від 13.01.2011 року ОСОБА_1 встановлено винагороду за вислугу років у відсотках до посадового окладу з врахуванням доплати за спеціальне звання та стаж державної служби працівникам ДПІ у м. Рівне у розмірі 40%.
Таким чином, винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Отже, аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, грошова винагорода державного службовця за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та матеріальна допомога при вирішенні соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.
Компенсація за невикористану відпустку ОСОБА_1 - 10344,02 грн. в лютому 2012 року, зазначена в «інших виплатах» у Довідці від 8.02.2016 року №69/17-18-05-30. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне стархування. А отже дана компенсація враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції , чинній на час призначення ОСОБА_1 пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право зокрема, особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку за наявності страхового стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожен рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
А як вбачається з довідок №268/17-18-05-21 від 27.02.2015 року та №201/667/17-18-04-11 від 07.04.2014 року, виданих Кузнецовскою ОДПІ, стаж державної служби ОСОБА_1 на момент призначення пенсії становив 16 років. Відповідно перерахунок пенсії позивачці слід проводити, як державному службовцю в розмірі 86% від заробітної плати, з врахуванням складових частин заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку.
Що стосується посилання представника відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, зокрема на п.5 Прикінцевих положень цього Закону, то з цього приводу суд прийшов до наступних висновків.
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому вимагає не проведення перерахунку пенсії у зв»язку із обставинами, які змінились після її призначення, а для усунення помилок, допущених при первинному призначенні пенсії посадовими особами відповідача, які безпідставно не врахували при призначенні пенсії ОСОБА_1 та обчисленні її розміру, необхідні складові заробітної плати.
Як вбачається з ч. 1 ст. 107 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, несуть відповідальність згідно із законом.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» не поширюються на правовідносини, для вирішення яких позивач звернулась до суду, у зв»язку з чим позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню із вказаних вище підстав.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Разом з тим, доказів правомірності своїх дій відповідач суду не надав, і його заперечення не спростовують доводів позовної заяви та висновків суду
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку що дії відповідача з відмови у врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб, компенсації за невикористану відпустку, індексації та винагороду за вислугу років (40%) при перерахунку пенсії є протиправними, та визнає позов таким, що підлягає задоволенню.
Разом з тим, суд вважає, що порушене право підлягає захисту з 29.02.2016 року, оскільки 29.02.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки, яка видана 08.02.2016 року.
Керуючись ст.ст. 11, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про державну службу", Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України "Про оплату праці", Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління ПФУ Рівненської області про визнання відмови протиправною, зобов»язання вчинити перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Володимирецького об'єднаного управління ПФУ Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, винагороду за вислугу років в розмірі 40%, компенсацію за невикористану відпустку за лютий 2012 року в розмірі 10344,02 грн. та інших виплат, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов»язати Володимирецьке об'єднане управління ПФУ Рівненської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю в розмірі 86% від заробітної плати з часу звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, тобто з 29.02.2016 року з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, винагороди за вислугу років (40%), компенсації за невикористану відпустку за лютий 2012 року та інших виплат, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стягнути з Володимирецького об'єднаного управління ПФУ Рівненської області в дохід держави судовий збір - 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі винесення постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Суддя: Котик Л.О.