Постанова № 58713559, 03.06.2016, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
03.06.2016
Номер справи
296/3204/16-а
Номер документу
58713559
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 296/3204/16-а

2-а/296/131/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2016 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира у складі:

судді Адамовича О.Й.,

за участю секретаря судового засідання Світко Т.І.

позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Житомирі про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до УПФУ в м. Житомирі Житомирської області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача при нарахуванні пенсії та зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90% заробітку ОСОБА_1 з 4 січня 2009 року у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення», враховуючи матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію доходів громадян до заробітку для обчислення пенсії.

В обґрунтування своїх вимог позивачка вказує, що з 04.01.2009р. отримує пенсію. Загальний стаж роботи складає 38 років 14 днів, стаж державної служби 31 рік 2 місяці 1 день. 02.03.2016р. позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуючи матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію доходів громадян до заробітку для обчислення пенсії. У відповіді на лист відповідач вказав, що враховувати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію доходів громадян до заробітку для обчислення пенсії для перерахунку пенсії немає підстав. Згідно довідки про складові заробітної плати від 01.03.2016р. №20 сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування становить 46166,56 грн., інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація доходів громадян) 18929,14 грн., всього 65095,70 грн. Натомість управління УПФ України в м.Житомирі при обрахунку пенсії врахувало лише оклад, надбавки за ранг і вислугу років.

Відповідач в письмовому відзиві №1517/10 від 26.04.2016р. заперечив проти доводів та вимог позовної заяви. Вказав, що довідка від 01.03.2016р. №20 про складові заробітної плати, на яку посилається позивачка, була надана управлінню лише 02.03.2016р. разом із заявою про перерахунок, тобто вимога позивачки визнання дій управління неправомірними за період з 04.01.2009р. до дати подання довідки (02.03.2016р.) є безпідставною. Крім того, вказана довідка включає лише розмір заробітної плати за 24 календарних місяці, а не за 60 календарних місяців роботи перед звернення за пенсією, як передбачено Постановою КМ України №865 від 31.05.2000р. зі змінами від 24.04.2014р., тому на її підставі неможливо здійснити перерахунок. Також зазначив, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, з 01.01.2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються, оскільки законодавство України з 01.06.2015 не містить норм, які б регулювали будь-які повноваження органів ПФУ, а також права осіб, яким пенсія призначена, зокрема відповідно до Закону України «Про державну службу» щодо перерахунку пенсії чи інших дій, у звязку з чим просив у задоволенні позову відмовити.

Крім того, у відзиві Управління Пенсійного фонду в м. Житомирі заявило клопотання про заміну його правонаступником Житомирським обєднаним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Враховуючи, що Постановою Кабінету міністрів України № 1055 від 16 грудня 2015 року «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області та Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області реорганізовані шляхом злиття в Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, суд, відповідно до ст. 55 КАС України, задовольнив вказане клопотання та замінив відповідача по справі його правонаступником Житомирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Позивач в судовому засіданні підтримала позовні вимоги з підстав вказаних у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила щодо задоволення позову.

Дослідивши письмові докази у справі, оглянувши матеріали пенсійної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 з 05.01.2009р. призначено пенсію за віком у розмірі 90% від заробітної плати згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», при загальному стажі роботи 38 років 14 днів, стажі державної служби 31 рік 2 місяці 1 день.

02.03.2016р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуючи матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію доходів громадян до заробітку для обчислення пенсії (а.с.7).

У відповіді на лист №118/Р-8 від 14.03.2016р. відповідач вказав, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових проблем та матеріальна допомога на оздоровлення не є складовими частинами заробітної плати і не зазначені в переліку складових заробітної плати, а тому не були включені до заробітку, який враховувався при обчисленні пенсій позивачу як державному службовцю (а.с.8-10).

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 зазначеного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

З положень ст. 2, ст. 4. ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата. Підстави для індексації наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється у розмірі 101 відсотка. Індексація проводиться за основним місцем роботи.

Аналіз зазначених норм свідчить, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця, при цьому оплата підлягає індексації.

Відповідно до ч.1 ст.66 "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону № 3723-XII і в постановах у справах №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії позивача.

Відповідно до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (в редакції чинній на час призначення пенсії) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Згідно ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (в редакції чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 (в редакції чинній на момент призначення пенсії) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Таким чином, з урахуванням стажу роботи на державній службі позивач отримувала пенсію у розмірі 90 % від заробітку.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Тому дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії, при визначенні розміру не може застосовуватись законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Тобто, твердження відповідача, що довідка №20 від 01.03.2016р. включає лише розмір заробітної плати за 24 календарних місяці, а не за 60 календарних місяців роботи перед звернення за пенсією, як передбачено Постановою КМ України №865 від 31.05.2000р. зі змінами від 24.04.2014р., тому на її підставі неможливо здійснити перерахунок, є безпідставним, а зазначена довідка підлягає врахуванню при перерахунку розміру пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Враховуючи, що ОСОБА_1 зверталася до УПФ України в м.Житомирі із заявою про перерахунок пенсії 02.03.2016р. та подала відповідну довідку, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.03.2016 року, у зв'язку з чим позовні вимоги про перерахунок пенсії за період з 04.01.2009р. по 29.02.2016р. відповідно до норм чинного законодавства задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі наведеного, керуючись вимогами Закону України «Про державну службу», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про оплату праці» , ст.ст. 94, 159-163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при нарахуванні пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати Житомирське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням всіх складових (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян, на які нараховувався та сплачувався страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірі 90% від заробітної плати, на підставі довідки про складові заробітної плати за №20 від 01.03.2016 року, починаючи з 01.03.2016 року.

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551,20 грн. витрат зі сплати судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О. Й. Адамович