Справа № 628/1650/16-а
Провадження №2-а/628/29/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2016 р. Куп`янський міськрайонний суд Харківської області
в складі: головуючого - судді Литвинова А.В.
при секретарі Борщовій О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Куп`янську справу за позовом ОСОБА_1 до Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними, скасування рішення суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ :
У квітні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства до Управління Пенсійного фонду України в Куп`янському районі Харківської області (зараз Куп`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області) з позовом про визнання неправомірними дій щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії у розмірі 90% середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-111, що діяла станом на час призначення пенсії - листопад 2002 року) на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-61 від 09.02.2016 року. Позивач в обґрунтування свого позову вказав, що він працював в органах прокуратури України з 03 серпня 1981 року по 15 листопада 2002 року. Після звільнення з посади помічника Харківського міжрайонного прокурора за власним бажанням у зв`язку із виходом на пенсію, з 19.11.2002 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Куп`янському районі Харківської області і отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про прокуратуру»№1789-XII від 05.11.1991 р. (в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001 р., що діяла на час призначення пенсії), виходячи із максимального розміру 90% від чинної на той час заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст. 50-1 Закону є підставою для перерахунку призначеної йому пенсії. 17.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, долучивши довідку прокуратури Харківської області №18-61 від 09.02.2016 р. Листом від 24.03.2016 р. за №28-13 відповідач повідомив про відмову в призначенні йому в проведенні перерахунку пенсії у зв`язку із відсутністю правових підстав, вказавши, що Закон України «Про прокуратуру» »№1789-XII від 05.11.1991 р. втратив чинність із прийняттям Закону «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 р. згідно якого умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі дії відповідача ОСОБА_1 вважає такими, що суперечать Конституції України та Законам України, у зв`язку із чим просить захистити його право на належний рівень соціального забезпечення.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (раніше Управління Пенсійного фонду України в Куп`янському районі Харківської області) у судовому засіданні заявила, що позов не визнає та пояснила, що на момент звернення позивача від 17.03.16 р. набрав чинності Закон України «Про прокуратуру»№1697-VII від 14.10.2014 р., який і необхідно застосовувати при розгляді питання про перерахунок пенсії згідно якого умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Крім того, вона зазначила, що законодавець обмежив максимальний розмір пенсії, призначеної або перерахованої відповідно до Закону України «Про прокуратуру» сумою 10740 гривень (відповідно п.29 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VII від 24.12.2015 р. у ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII), а тому вимоги позивача стосовно перерахунку йому пенсії без обмеження її максимального розміру незаконні.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Куп`янському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області (раніше Управління Пенсійного фонду України в Куп`янському районі Харківської області) з 19.11.2002 року та йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-111) в розмірі 90% від заробітку.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників або у зв`язку із звільненням із роботи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно ст. 50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.
У зв`язку із підвищенням окладів 17.03.16 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача з приводу перерахунку пенсії, але отримав відмову листом від 24.03.16 р. за №28-13.
Під час розгляду справи в суді позивач ще раз звернувся до Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з приводу перерахунку пенсії та Рішенням №12 від 01.06.16 р. комісії для розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій в Куп`янському об`єднаному управлінні йому було відмовлено в проведенні такого перерахунку по вищезазначених підставах.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії у часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХII (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч.17 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.
Відповідно по положень ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно статей 22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є такими, що не підлягає звуженню та обмеженню, а тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається.
Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» та інших.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення пункту 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», на думку суду стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на отримання пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 р. та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».
Враховуючи, що позивач звернувся 17.03 та 26.05.2016 р. до відповідача із заявами про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, відповідач повинен був керуватися ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХII (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), а тому відмова у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною
Згідно ч.3 ст. 162 КАС України суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб`єктів владних повноважень.
При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки постанови Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, де вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2015 р. зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII.
Крім того, згідно викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обгрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Посилання відповідача на положення ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 є неспроможними, оскільки вони врегульовують питання призначення пенсії, а не її перерахунку. На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право ОСОБА_1 на пенсійне забезпечення, а тому позовні вимоги останнього підлягають задоволенню в повному обсязі, як такі, що підтверджені матеріалами справи, грунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.ст. 6, 10, 11, 17, 69, 71, 76, 86,161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд
ПОСТАНОВИВ :
Позов ОСОБА_1 до Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними, скасування рішення суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-111, що діяла станом на час призначення пенсії - листопад 2002 року) на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-61 від 09.02.2016 року.
Скасувати рішення комісії по розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій в Куп`янському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області від 01.06.2016 р. за №12 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2016 р.
Зобов`язати Куп`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-111, що діяла станом на час призначення пенсії - листопад 2002 року) з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-61 від 09.02.2016 року про заробітну плату, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Куп'янський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.
Суддя: А.В. Литвинов