Справа № 405/3438/16-а
Провадження №2-а/405/66/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2016 року Ленінський районний суд м.Кіровограда у складі:
головуючого судді Іванової Л.А.
при секретарі Шикері Ю.С.
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФ України в м.Кіровограді, в якому просила визнати протиправними дії УПФ України в м.Кіровограді щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років; зобов'язати УПФ України в м.Кіровограді провести їй перерахунок пенсії за вислугу років згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 17.07.2012 року №18-138 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% відсотків від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 01 червня по 01 грудня 2015 року; на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 29.01.2016 року №18-66 вих.16 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% відсотків від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсії за вислугою років з 01 грудня 2015 року по теперішній час.
Крім того, просила допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання УПФ України в м.Кіровограді здійснити перерахунок та виплатити їй пенсію за віком у межах суми стягнення за один місяць; стягнути з відповідача на її користь судові витрати по справі.
На обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 17.10.1996 року вона перебуває на обліку в УПФ України в м. Кіровограді та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час її (позивача) виходу на пенсію, в розмірі 90 % відсотків від суми відповідного заробітку, при цьому її (позивача) загальний страховий стаж становить 35 років 11 місяців 21 день, з яких 20 років 4 місяці 19 днів - на посаді прокурора.Починаючи з 1996 року, відповідач неодноразово здійснював перерахунок її пенсії згідно з поданими довідками прокуратури із розрахунку 90% відсотків від суми місячної заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників.
Разом з тим, 17.07.2012 року відповідач після перерахунку пенсії, здійсненого на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 17.07.2012 року №18-138 про заробіток для перерахунку пенсії, безпідставно перейшов із пенсії в розмірі 90% відсотків на пенсію в розмірі 80% відсотків від суми місячної заробітної плати, чим явно звузив її право в частині розміру пенсії та її перерахунок, обмеживши тим самим, її право на отримання пенсії за вислугою років в розмірі 90% раніше призначеної та обчисленої за приписами ч.1 ст.50-1 закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону №2663-ІІІ від12.07.2001 року, чинної на час її перебування на пенсії.
Позивач також зазначила, що 28 грудня 2015 року вона звернулася до УПФ України в м.Кіровограді, в якій просила здійснити їй перерахунок пенсії за вислугою років за правилами ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 року згідно з раніше поданою довідкою прокуратури Кіровоградської області від 17.07.2012 року №18-138 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% відсотків від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 17.07.2012 року по теперішній час.
Листом від 30 грудня 2015 року відповідач відмовив їх у перерахунку пенсії, пославшись при цьому на постанову КМУ від 31.05.2012 року №505, редакцію ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» із змінами, за якою пенсія прокурорам та слідчим призначається в розмірі 80% відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Перерахунок пенсії проводиться за матеріалами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
Позивач також зазначила, що підставою чергового перерахунку раніше призначеної пенсії є постанова КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно з якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, яка набрала чинності з 01 грудня 2015 року, та надає їй право на перерахунок пенсії з 01.12.2015 року.
Позивач вважає, що відповідач повинен був перерахувати їй пенсію на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки прокуратури Кіровоградської області від 29 січня 2016 року №18-66 вих.16, яка є в пенсійній справі за правилами ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закон України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ в розмірі 90% відсотків від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01 грудня 2015 року по день розгляду справи, при цьому різниця в пенсії за минулий час не буде більшою як за 12 місяців.
Рішенням №144214 від 12 квітня 2016 року (їй) позивачу, як і в попередньому випадку, з тих же підстав було відмовлено в перерахунку пенсії.
Позивач вважає зазначені дії відповідача протиправними, оскільки останній безпідставно обмежив її, позивача, право на отримання пенсії в розмірі 90% , яка вже була призначена, та її розмір не міг бути зменшеним до 80% відсотків, тим самим відповідач діяв не на підставі,поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та Законам України.
З огляду на викладене вище, позивач вважає, що відповідач зобов'язаний провести їй на підставі документів пенсійної справи та додатково поданих довідок прокуратури Кіровоградської області від 17.07.2012 року №18-138 та від 29.01.2016 року №18-66 вих.-16 про заробітну плату для перерахунку пенсії, які є в пенсійній справі, за правилами ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% відсотків від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсією за вислугою років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», що набула чинності з 14.06.2012 року, провести виплату з 01 червня по 01 грудня 2015 року, а з 01 грудня по теперішній час виплатити різницю відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно з якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, яка набрала чинності з 01 грудня 2015 року, та надає їй (позивачу) право на перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року в розмірі 90%.
Ухвалою суду від 27 травня 2016 року залучено до участі в справі в якості правонаступника відповідача УПФ України в м.Кіровограді, - Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області.
Позивач ОСОБА_1 під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених у позові, просила позов задовольнити.
Представник відповідача Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час та місце судового розгляду справи, подав письмові заперечення на позов від 11 травня 2016 року за вх.№13048, за якими позовні вимоги не визнав, вважаючи їх безпідставними, просив відмовити в задоволенні позову. На обгрунтування заперечень зазначив, що позивач отримує пенсію, яка призначена на підставі Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 1991 року з змінами та доповненнями. В свою чергу, норми ст.50-1 зазначеного Закону №1789 від 1991 року не діють, за винятком ч.ч.3, 4, 6 та 11, які після набрання чинності Законом України №1697 від 16.07.2015 року не регулюють питання проведення перерахунку пенсії прокурорам. Крім того, чинною нормою ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697 визначено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій визначається Кабінетом Міністрів України. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у т.ч. спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тобто, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, -не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, тим самим, правові підстави для перерахунку пенсії відсутні. Окрім того, позивач просить допустити постанову до негайного виконання в частині зобов'язання Управління здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років в межах суми стягнення за один місяць, при цьому вимоги про стягнення коштів не має, позовні вимоги є вимогами зобов'язального характеру, на підставі чого відсутні підстави для застосування положень ст.256 КАС України.
Заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1 на обгрунтування позовних вимог, враховуючи письмові заперечення проти позову, подані представником відповідача, дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та їх задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи та інтереси.
Положення ст.6 КАС України є реалізацією ч.1 ст.55 Конституції України, визначає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, у разі, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 з 17 жовтня 1996 року перебуває на обліку в Кіровоградському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області (УПФ України в м.Кіровограді) і отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до положень Закону України «Про прокуратуру».
Загальний страховий стаж становить 35 років 11 місяців 1 день, з них 20 років 4 місяці 19 днів на посаді прокурора.
31 травня 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», згідно з якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та є підставою для чергового перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії.
Судом також встановлено, що 17.07.2012 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, яка видана прокуратурою Кіровоградської області №18-138 від 17 липня 2012 року, на підставі чого Управлінням було проведено перерахунок пенсії, яка з 01.07.2012 року становить 5 566 грн. 23 коп., в т.ч., посадовий оклад - 1 597,00 грн., надбавка за класний чин - 130,00 грн., надбавка за вислугу років - 518,00 грн., інші виплати - 3 321,13 грн., загальний процент для розрахунку пенсії від заробітку становить 80% відсотків, розрахунок розміру пенсії: 5 566,23 грн. х 80% = 4 452, 98 грн., при цьому, як встановлено під час судового розгляду справи, при зазначеному перерахунку пенсії позивачу Управлінням була застосована норма ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI) (3668-17), якою визначено, що пенсія призначається в розмірі 80% відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Крім того, встановлено, що позивач 28.12.2015 року звернулася до УПФ України в м.Кіровограді з заявою, в якій просила перерахувати та виплатити їй пенсію за вислугу років з 01.07.2012 року, виходячи із суми для перерахунку пенсії, зазначеної у довідці прокуратури Кіровоградської області від 17.07.2012 року №18-138 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час її виходу на пенсію, застосувавши норму закону, що визначає пенсію у розмірі 90% з виплатою недоплаченої при перерахунку суму пенсії з дня перерахунку пенсії, тобто з 01.07.2012 року, виходячи з норми Закону, яка визначає розмір пенсії за вислугу років у розмірі 90%, яка діяла на момент призначення пенсії.
Листом від 30.12.2015 року вих.№330/Г-11 УПФ України в м.Кіровограді повідомив позивача, що за її зверненням у серпні, 2012 року про перерахунок пенсії була застосована норма ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону №3668-VI (3668-17), якою визначено, що пенсія призначається в розмірі 80% відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Окрім того, позивач ОСОБА_1 12 квітня 2016 року звернулася до відповідача з заявою, в якій просила провести їй перерахунок пенсії по вислузі років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки прокуратури Кіровоградської області від 29 січня 2016 року №18-66 вих.-16, яка є в пенсійній справі за правилами ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру.
Рішенням №144214 від 12 квітня 2016 року відповідач Кіровоградське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність законних підстав для перерахунку пенсії, та посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, за яким, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, в т.ч. спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тим самим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, -не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-18 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, який, в свою чергу, відповідних рішень не приймав.
Правомірність дій, які полягають у відмові відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачу, виходячи з розміру 90% відсотків від суми заробітної плати на підставі документів пенсійної справи та наявних у пенсійній справі позивача довідок прокуратури Кіровоградської області про заробіток для перерахунку пенсії №18-138 від 17 липня 2012 року та №18-66 вих.-16 від 29 січня 2016 року оскаржуються позивачем.
При цьому, судом відзначається наступне.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру»№1789-XII. Редакція зазначеної статті змінювалася.
Так, відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення позивачу ОСОБА_1 пенсії, №2663-ІІІ від 12.07.2001р. "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", за правилами якої позивачу було призначено пенсію за вислугою років, передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08 липня 2011 року №3668-VI , який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурором і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Зокрема, відповідно до частини 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, чинній з 01 жовтня 2011р., та на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії та вводиться обмеження максимального розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Цією ж статтею передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Очевидним є те, що змінами у статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які були внесені Законом України від 08.07.2011р. № 3668-VІ встановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим, яка призначається після 08 липня 2011р.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення ч.1 ст.50-1 Закону №1789-XIIщодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку із внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VI.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1 Закону №1789-XII, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону №36678-VI змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, на підставі чого внесені Законом №3668-VI зміни до ст.50-1 Закону №1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч.13, 18 ст.50-1 Закону №1789-XII, які змін, у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VI, - не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, необхідно виходити з того, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Окрім того, судом відзначається, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби Безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року 38-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Виходячи із висловленого в рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією, висловленою в постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13), яка відповідно до положень ст.244-2 КАС України є обов'язковою для виконання для всіх судів України.
Крім того, у рішенні Конституційного Суду України від 03 червня 2013р., ухваленого у справі №1-2/2013р. вказано, що Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, закони приймаються на її основі і повинні відповідати їй. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Таким чином, судом відзначається, що відповідач при вирішенні заяв позивача про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі поданих позивачем довідок прокуратури Кіровоградської області про заробіток для перерахунку пенсії №18-138 від 17 липня 2012 року та №18-66 вих.-16 від 29 січня 2016 року, повинен був керуватися вимогами ст.ст.8, 19, 22, 58, 64 Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів та про неприпустимість зворотньої дії в часі законів та інших нормативно-правових актів.
Більш того, відповідач при проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі поданих позивачем заяв та довідок, також повинен був керуватися вимогами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону №2663-ІІІ (2663-14) від 12.07.2001 року, чинній на час призначення позивачу пенсії, за якою (редакцією) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20-ти років, у т.ч. зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10-ти років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховані страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Змінами у статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які були внесені Законом України від 08.07.2011р. № 3668-VІ встановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугою років прокурорам та слідчим, яка призначається після 08 липня 2011р. та до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з викладеним, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються. Крім того, ч 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-18 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій визначаються Кабінетом Міністрів України.
Крім того, у п.5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, зазначено лише про призначення пенсій, тобто це стосується осіб, які звертаються вперше про призначення пенсії. Таким чином, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами не поширюються на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
З огляду на викладене, судом відзначається, що нова редакція ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (2011 року) та ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (2014 року) суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності зазначеними законів.
З огляду на викладене вище, посилання відповідача на останню редакцію ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року, за приписами якої позивачу після перерахунку має бути встановлений розмір пенсії в розмірі 80%, а так само посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положеньЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, за яким у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», являються безпідставними, а зазначені дії протиправними, з огляду на те, що за приписами зазначених правових норм призначається пенсія після 08 липня 2011 року прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, та, в свою чергу, не є підставою для зменшення раніше призначеної позивачу пенсії в розмірі 90%, у зв'язку з чим, вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-III "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідок прокуратури Кіровоградської області від 17.07.2015 року № 18-138 та від 29.01.2016 року №18-66 вих.-16 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% відсотків від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років є обгрунтованими, позивачем в повному обсязі доведено обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та є такими, що підлягають задоволенню, при цьому, судом відзначається, що період, за який необхідно провести перерахунок та виплату позивачу різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років, згідно з довідкою прокуратури Кіровоградської області від 17 липня 2012 року №18-138 слід визначити з 01 серпня 2015 року по 31 січня 2016 року, та відповідно, згідно з довідкою прокуратури Кіровоградської області від 29 січня 2016 року №18-66 вих.- 16 слід визначити з 01 лютого 2016 року.
Окрім того, позивач ОСОБА_1 просила допустити постанову до негайного виконання в частині зобов'язання Управління здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років в межах суми стягнення за один місяць, при цьому, позивачем не пред'являлися вимоги про стягнення коштів, позовні вимоги є вимогами зобов'язального характеру, на підставі чого відсутні правові підстави для застосування положень ст.256 КАС України.
Відповідно до ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, на підставі чого з відповідача - Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області слід стягнути на користь позивача ОСОБА_1 понесені нею та документально підтверджені судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2, 6, 11, 69, 71, 94, 158-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративниий позов ОСОБА_1 до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо обмеження у перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 на підставі документів пенсійної справи та поданої довідки прокуратури Кіровоградської області від 17 липня 2012 року №18-138 про заробіток для перерахунку пенсії, за правилами частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% відсотків від суми заробітку за відповідною посадою.
Зобов'язати Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 на підставі частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» згідно з довідкою прокуратури Кіровоградської області від 17 липня 2012 року №18-138 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% відсотків від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років, за період з 01 серпня 2015 року по 31 січня 2016 року.
Визнати протиправними дії Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 без обмеження граничного розміру на підставі документів пенсійної справи та поданої довідки прокуратури Кіровоградської області від 29 січня 2016 року №18-66 вих.-16 про заробіток для перерахунку пенсії, за правилами частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% відсотків від суми заробітку за відповідною посадою.
Визнати протиправною відмову Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області у перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 без обмеження граничного розміру на підставі документів пенсійної справи та поданої довідки прокуратури Кіровоградської області від 29 січня 2016 року №18-66 вих.-16 про заробіток для перерахунку пенсії, за правилами частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% відсотків від суми заробітку за відповідною посадою.
Зобов'язати Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з 01 лютого 2016 року на підставі частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» згідно з довідкою прокуратури Кіровоградської області від 29 січня 2015 року №18-66 вих.-16 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% відсотків від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років.
Присудити ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, понесені судові витрати - судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м.Кіровограда шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, у разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду
м. Кіровограда Л.А. Іванова