Справа № 815/3158/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2016 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого суддіБойко О.Я.,
за участі:
секретаря судового засідання: Белінського Г.В.,
представника позивача - ОСОБА_1 за довіреністю,
представника відповідача ОСОБА_2 за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні поданняДержавної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський дельфінарій» щодо підтвердження обґрунтованості повного адміністративного арешту майна, накладеного рішенням керівника органу державної податкової служби, -
СУТЬ СПОРУ:
Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський дельфінарій» щодо:
-підтвердження обґрунтованості повного адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «Одеський Дельфінарій» (код ЄДРПОУ 34598729), що перебуває (розміщене, зберігається) за адресою : 65000, м. Одеса, пляж Ланжерон,25.
ДПІ у Приморському районі м. Одеса ГУ ДФС в Одеській області в обґрунтування подання зазначили, що виданий наказ № 974 від 29.06.2016 року «Про проведення фактичної перевірки».
Так , на підставі зазначеного наказу та направлень № 371, № 370 від 29.06.2016 року посадові особи ГУ ДФС здійснили вихід на адресу платника податків за його місцезнаходженням ТОВ «Одеський Дельфінарій», податкова адреса 65000, м. Одеса, пляж Ланжерон,25 з метою вручення наказу № 974 від 29.06.2016 року та ознайомлення з направленнями для подальшого здійснення фактичної перевірки.
29.06.2016 року в 17 год. 50 хв. керуючий ресторану швидкого харчування Burgerclub ОСОБА_3 відмовив у допуску посадовим особам ГУ ДФС в Одеській області до проведення перевірки, у звязку з чим складено акт допуску посадових (службових) осіб ГУ ДФС в Одеській області до проведення перевірки від 26.06.2016 року.
В.о. начальникаДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області прийняв рішення від 30.06.2016 року про застосування повного адміністративного арешту майна платників податків ТОВ «Одеський Дельфінарій», що перебуває адресою м. Одеса, пляж Ланжерон, 25.
Представник ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС України в Одеській області в судовому засіданні підтримав подання з підстав, вказаних у поданні.
Представник ТОВ «Одеський Дельфінарій» просив відмовити у задоволенні подання з підстав викладених в письмових запереченнях на нього.
В обґрунтування письмових заперечень представник ТОВ «Одеський Дельфінарій» зазначив, що проведення фактичної перевірки податковими органами є безпідставним та з порушенням норм чинного законодавства, до початку проведення перевірки не був вручений наказ про проведення перевірки керівнику, уповноваженій особі відповідача або особам, які фактично проводять розрахункові операції.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали подання, оцінивши належність, допустимість кожного доказу окремо а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що подання не належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Одеський Дельфінарій» (код ЄДРПОУ 34598729) знаходиться за адресою м. Одеса, пляж Ланжерон, 25
29.06.2016 року ГУ ДФС в Одеській області прийняло наказ № 974 про проведення фактичної перевірки ТОВ «Одеський Дельфінарій» тривалістю 10 діб з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, порядком здійснення готівкових розрахунків, ведення касових операцій, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), наявності ліцензій, патентів, свідоцтв (а.с.12).
Суд встановив, що на підставі наказу прийняті направлення на перевірку ТОВ «Одеський Дельфінарій» № 370, № 371 від 29.06.2016 року (а.с.14-15).
29.06.2016 року посадові особи ГУ ДФС в Одеській області склали акт про відмову допуску до перевірки № 85/15- 32-40-01 (а.с. 11). В даному акті зазначили, що керуючий рестораном швидкого харчування «Burgerclub» ОСОБА_3 відмовив у допуску посадовим особам ГУ ДФС в Одеській області до проведення перевірки
30.06.2016 року в.о. начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області прийняв рішення про застосування адміністративного арешту майна платників податків ТОВ «Одеський Дельфінарій», що перебуває за адресою м. Одеса, пляж Ланжерон,25 (а.с. 9).
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій заявника щодо застосування повного адміністративного арешту майна відповідача на відповідність вимогам частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п. 75.1.3 ст. 75 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичних перевірок регламентовано статтею 80 ПК України.
Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Вона може проводитися на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 із змінами, внесеними згідно із Законом № 909-VIII від 24.12.2015).
Посадові особи органу ДПС мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених Податковим кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, встановлених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу ДПС, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (П.І.Б. фізичної особи платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу ДПС або його заступника, скріпленого печаткою органу ДПС;
- копії наказу про проведення перевірки;
- службового посвідчення осіб, зазначених у направленні на проведення перевірки.
Суд зазначає, що для здійснення фактичної перевірки на підставі п.п. 80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України обовязковими умовами є інформація про порушення вказаного законодавства та законне джерело отримання такої інформації.
Суд зауважує, що в наказі № 974 від 29.06.2016 року на проведення фактичної перевірки ТОВ «Одеський Дельфінарій» лише зазначено дану норму Податкового кодексу у якості підстави для проведення перевірки, однак ані в самому наказі ані в поданні про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків не вказано жодних доказів та обґрунтувань для застосування п.п. 80.2.5 п.80.2 ст. 80 Податкового кодексу України. Так само в судовому засіданні на підтвердження обґрунтованих підстав проведення перевірки не надав жодного доказу.
Згідно з п.81.1 ст. 81 Податкового кодексу України встановлено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення фактичної перевірки за умови пред'явлення зокрема копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, тобто в даному випадку в наказі мала міститись інформація та джерело її походження, на підставі якої було видано даний наказ.
Таким чином, суд погоджується з позицією відповідача про те, що вказаний наказ був оформлений з порушеннями вимог, встановлених п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України. ТОВ «Одеський дельфінарій» мало законні підстави для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення фактичної перевірки (ч. 5 п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України).
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично здійснюють розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням П.І.Б., посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично здійснюють розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами органу ДПС складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб органу ДПС до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
Пунктом 42.2. ст. 42 ПК України встановлено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
При цьому, судом встановлено, що акт про відмову від підпису у направленні на перевірку, як то встановлено п. 81.1 ст. 81 ПКУ, податковим органом не складався, хоча саме цей акт і є підставою для початку проведення такої перевірки.Як визначено законодавцем, це є першим кроком у процедурі допуску посадових осіб податкового органу до проведення перевірок.
Крім того, з огляду на акт відмови від допуску до перевірки , суд встановив, що уповноваженою особою, яка не допустила працівників податкового органу до перевірки, зазначений керуючий рестораном швидкого харчування «Burgerclub» ОСОБА_3. Однак ждодного належного доказу про те, що ця особа є керівником або уповноваженою особою ТОВ «Одеській дельфінарій» позивач не надав.
З наданої позивачем копії договору №16/16 від 16.06.2016р. вбачається, що ОСОБА_4 ТОВ «Одеський дельфінарій», як власник, надав в ефективне використання майно-ресторан швидкого харчування «Burgerclub». На даний договір, як на підставу доказу повноважень представництва ТОВ «Одеський Дельфінарій» ОСОБА_4, посилався також допитаний у судовому засіданні свідок-інспектор податкової та митної справи, який безпосередньо складав акт про не допуск до перевірки, ОСОБА_5
Однак, відповідно до умов договору, жодні представницькі функцій від імені ТОВ «Одеський Дельфінарій» зазначеній вище особі власник не надавав.
З урахуванням викладеного суд вважає, що податковим органом не доведено факту відмови представником ТОВ «Одеський Дельфінарій» у допуску до перевірки.
Відповідно до п. 94.1 ст. 94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених Законом.
Згідно з п. 94.2 ст. 94 ПК України, арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної перевіркиза наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні подання про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків через недоведеність податковим органом відмови відповідача в допуску до проведення перевірки та порушення порядку оформлення такої відмови, передбаченого ст. 81 ПК України.
Керуючись ст. ст. 8 та 19 Конституції України, ст. ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167, 183-3, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні подання Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський дельфінарій» щодо підтвердження обґрунтованості повного адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «Одеський Дельфінарій» (код ЄДРПОУ 34598729), що перебуває (розміщене, зберігається) за адресою м. Одеса, пляж Ланжерон,25.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першо їінстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, або в порядку ч. 2 ст. 186 КАС України.
Суддя О.Я. Бойко