ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2016 року о/об 12 год. 59 хв.
Справа № 808/1776/16
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Пологівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області
до Публічного акціонерного товариства «Запорізький втормет»
про стягнення коштів у сумі податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Пологівська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі – позивач або Пологівська ОДПІ) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Запорізький втормет» (надалі – відповідач або ПАТ «Запорізький втормет»), в якому позивач просить суд стягнути кошти у рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб в сумі 65375 грн. 72 коп. з рахунків платника податків – Публічного акціонерного товариства «Запорізький втормет» у всіх банках, обслуговуючих даного платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Позивач у позові зазначив, що за ПАТ «Запорізький втормет» обліковується податковий борг, який виник внаслідок не сплати відповідачем узгоджених сум податкових зобов’язань з орендної плати за землю з юридичних осіб, у сумі 65375 грн. 72 коп. (з яких: 58378 грн. 41 коп. – основний платіж, 6997 грн. 31 коп. – пеня).
Представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позовні вимоги представник позивача підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Про день, час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.
Відповідач зареєстрований як юридична особа за адресою: 69081, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Панфьорова, буд.240. ПАТ «Запорізький втормет» має ідентифікаційний код 00193097 (а.с.21).
Відповідач має структурний підрозділ – Оріхівську дільницю «Втормет» структурний підрозділ ПАТ «Запорізький втормет», який не має статусу юридичної особи (а.с.10-13).
У поданій до Пологівської ОДПІ Податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік (вх.№1500001036 від 29.01.2015), ПАТ «Запорізький втормет» нараховано орендної плати за землю на рік – 60934 грн. 56 коп. При цьому, платіж помісячно складає: січень-грудень 2015 року – 5077 грн. 88 коп. (а.с.14).
Також, у поданій до Пологівської ОДПІ Податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік (вх.№1600002097 від 12.02.2016), ПАТ «Запорізький втормет» нараховано орендної плати за землю з щомісячним платежем у січні-квітні 2016 року – 7276 грн. 60 коп.
Плата за землю – це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст.285 Податкового кодексу України).
Як зазначено у п.285.2 ст.285 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до приписів п.288.1-п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України).
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Також, відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України ПАТ «Запорізький втормет» нараховано 6997 грн. 31 коп. пені (а.с.8).
Податковий контроль – це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).
За приписами пп.62.1.1, пп.62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Як зазначено у п.11 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів», затвердженого 05.12.2013 наказом Міністерства доходів і зборів України №765, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №217/24994, форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов’язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати. На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою.
У поданій позивачем інтегрованій картці ПАТ «Запорізький втормет» по орендній платі за землю, за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 65375 грн. 72 коп. (з яких: 58378 грн. 41 коп. – недоїмка; 6997 грн. 31 коп. – пеня) (а.с.16-19, 27-33).
На день судового засідання заборгованість по орендній платі за землю не сплачена.
Даних про розстрочення (відстрочення) вказаного грошового зобов’язання, помилково сплачені кошти зазначений документ – не містить.
Доказів самостійної сплати вищевказаних зобов’язань (платіжних документів) відповідач до суду не надав.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкова вимога – це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Судом досліджено податкову вимогу №55-23 від 16.11.2015 (а.с.15).
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Як зазначено у п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом з’ясовано, що ПАТ «Запорізький втормет» на час судового засідання має заборгованість з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 65375 грн. 72 коп. Вказана заборгованість у добровільному порядку – не сплачена. У зв’язку з цим, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, а заборгованість підлягає стягненню з ПАТ «Запорізький втормет» у порядку та спосіб, встановлений ст.95 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.95 Податкового кодексу України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з рахунків Публічного акціонерного товариства «Запорізький втормет» (69081, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Панфьорова, буд.240, ідентифікаційний код 00193097) у банках, обслуговуючих даного платника податків, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, на користь бюджету податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 65375 грн. 72 коп., перерахувавши на р/р3321582700212, отримувач – УК в Оріхівському районі /Оріхів/, код бюджетної класифікації 18010600, код одержувача 38025629, банк – ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 22.06.2016.
Суддя О.О. Прасов