Єдиний унікальний номер №243/4412/16-ц
Номер провадження №2/243/2333/2016
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
29 червня 2016 року Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Руденко Л.М.,
при секретарі Кобець О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Словянська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань у Центрально-Міському районі м. Горлівка Донецької області про стягнення заборгованості по щомісячним страховим виплатам, -
В С Т А Н О В И В:
31 травня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань у Центрально-Міському районі м. Горлівка Донецької області про стягнення заборгованості по щомісячним страховим виплатам, посилаючись на наступне.
Багато років він працював шахтарем на шахті ім.В.І.Леніна у м.Горлівка та отримав там професійне захворювання «вібраційна хвороба». Для цієї справи має значення обставина, що повторним висновком МСЕК серії 10 ААА № 240282 від 17.03.2014р. йому була безстроково встановлена стійка втрата професійної працездатності у розмірі 25%. Вказані обставини будуть визнані і не будуть заперечуватися відповідачем, отже він має передбачені ст.61 ЦПК України підстави для звільнення його від доказування тих обставин, що визнаються обома сторонами.
У зв'язку з встановленням йому стійкої втрати професійної працездатності, відділенням виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювання України у Центрально- Міському районі м. Горлівка Донецької області продовжили йому виплачувати одноразова щомісячні страхові виплати у розмірі 25% від його середнього заробітку в сумі, за його даними 2500грн. на місяць.
За його даними, у зв'язку з бойовими діями та початком АТО, починаючи з травня 2014р. вказані щомісячні страхові виплати відповідач перестав йому виплачувати. Постанова про припинення йому страхових виплат відповідачем не видавалася, страхові виплати з травня 2014р. по даний час відповідачем йому безпідставно не виплачувалися.
Отже, згідно довідок, які може надати відповідач, згідно довідок, які можна витребувати у відповідача та пояснень і доказів відповідача вважає судом в судовому процесі буде встановленим факт того, що відповідач йому не виплатив з травня 2014р. по даний час щомісячні страхові виплати, внаслідок чого утворилася заборгованість з 1 травня 2014р. по 30 квітня 2016р., тобто за 24 місяці в сумі 60 000 грн. (розрахунок такий: 24 х 2500 = 60 000грн.) У разі необхідності, розрахунок сум недоплат може бути скоригований у судовому засіданні по його справі.
Таким чином відповідач грубо порушив його, громадянина України законні конституційні права у сфері соціального страхування, які не можуть бути звужені іншими законами або підзаконними актами.
Окрім того, зазначені підзаконні нормативні акти не регулюють питання щодо здійснення
страхових виплат особам, які з районів проведення антитерористичної операції до теперішнього часу не переселилися та продовжують проживати за своїм постійним місцем проживання на території, яка не контролюється органами державної влади.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ні воєнний, ні надзвичайний стан ні в Україні в цілому, ні на окремих територіях Донецької області на теперішній час не запроваджено.
Діючим Указом Президента України N 258/2002 "Про невідкладні додаткові заходи щодо зміцнення моральності у суспільстві та утвердження здорового способу життя" установлено, що на сучасному етапі одним із найпріоритетніших напрямів діяльності суду, як державного органу, є захист моральності, утвердження в суспільстві загальнолюдських гуманістичних цінностей, здорового способу життя, докорінне вдосконалення системи духовного, морально-етичного, патріотичного, правового, естетичного та екологічного виховання перш за все молоді та дітей, забезпечення реалізації відповідних конституційних прав і свобод людини і громадянина, захист прав та інтересів дитини, підвищення суспільного значення сім'ї, утвердження шанобливого ставлення до жінки, постійна турбота про підростаюче покоління, його виховання, широке залучення до цієї загальнонародної справи творчих спілок, органів місцевого самоврядування, всієї громадськості, всіх центральних та місцевих органів виконавчої влади, навчальних закладів, засобів масової інформації та правоохоронних органів.
Вважає, при вирішенні цієї справи підлягають застосуванню :
-Статті 6, 13, 14 "Конвенції про захист прав і основних свобод людини".
-Стаття 8 Загальної декларації прав людини.
-Статті 2 та 14 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.
Вважаю, що його порушені права у сфері соціального страхування повинні бути захищені судом на підставі того, що він є громадянином України за паспортом. І наявність або відсутність у нього статусу «особи, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» не може бути підставою для відмови судом у захисті його порушеного права в силу ст.8 Конституції України та принципу в силу принципу верховенства права. Ставлення судом або відповідачем захист його права в від наявності або відсутності в нього довідки, статусу «вимушеного переселенця» буде сприйматися як дискримінація його прав та ознакою статусу «вимушеного переселенця».
Водночас слід зазначити, що постановою Окружного адміністративного суду від 11 лютого 2015 року у справі N 826/18826/14 за адміністративними позовами українських пенсіонерів до Кабінету Міністрів України, треті особи - Міністерство фінансів України, Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України «про визнання протиправною та скасування постанови» було визнано незаконним та нечинним з моменту прийняття пункт 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. N 595.
Зазначена постанова Окружного адміністративного суду першої інстанції була залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року (Ухвала N 826/18826/14) та Вищого адміністративного суду України від 16 жовтня 2015 року (Ухвала N К/800/19418/15, К/800/19498/15). Отже, на момент розгляду даної справи пункт 2 Тимчасового порядку (Постанова N 595) вже було визнано незаконним та нечинним з моменту прийняття рішенням суду, яке набрало законної сили, тобто вирішено питання щодо законності зазначеного нормативного акту і, тим самим, були захищені права, свободи та законні інтереси невизначеного кола осіб, щодо яких його застосовано і які є суб'єктами даних правовідносин, до яких також відносяться і дані позивачі у справі.
Просить суд стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань у Центрально-Міському районі м. Горлівка Донецької області (код ЄДРПОУ 25968335 ) на його, ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) користь суму невиплачених щомісячних страхових виплат за період з 1 травня 2014р. по 30 квітня 2016р. за 24 місяці в сумі 60 000грн. Згідно п.2 ст. 367 ЦПК України просить суд допустити негайне виконання рішення суду про стягнення всієї присудженої судом суми заборгованості по щомісячним страховим виплатам.
Позивач в судовому засіданні не був присутній, але надав до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні не була присутня, але надала до суду заяву, в якої просила розглянути справу без її участі, з урахуванням наданих заперечень, в яких відповідач не визнав позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відділення ВД Фонду у Центрально-міському районі м. Горлівки Донецької області з 04 червня 2008 у зв'язку з отриманим ушкодженням здоровя на виробництві (професійне захворювання). Зокрема, висновком МСЕК від 11.06.2008 серія ДОН-04 № 083660 потерпілому встановлена стійка втрата професійної працездатності у розмірі 40% з повторним переоглядом. Черговим переоглядом МСЕК від 17.03.2014 позивачу встановлено 25% втрати працездатності безстроково.
Відділення ВД Фонду у Центрально-Міському районі м. Горлівка постановою від 28 липня 2008 № 0512/28194/28194/1 взято позивача на облік у зв'язку з професійним захворюванням та призначені страхові виплати із розрахунку 40% втрати працездатності у відповідності із ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі - Закон 1105).
За результатами останнього переогляду МСЕК від 17.03.2014 року позивачу розмір страхової виплати було переглянуто із розрахунку 25% втрати професійної працездатності та становило 973,04 грн. щомісяця (постанова від 31.03.2014 №0512/28194/28194/18).
З 01.03.2014 року розмір страхової виплати ОСОБА_1 підвищено на коефіцієнт 1,079 відповідно до статті 29 ОСОБА_2 № 1105 (в редакції до 01.01.2015) і постанови правління Фонду від 11.12.2014 року № 19 та становить 1049,91 грн. щомісяця (постанова від 31.01.2015 року 0512/28194/28194/20).
Таким чином, відділення свій обовязок щодо призначення та перерахування ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат виконало, а своєчасне їх одержання - це питання, яке входить до кола зобовязань самого потерпілого.
Так, відповідно до ч.8 ст.47 ОСОБА_2 №1105 страхові виплати за поточний місяць провадяться протягом місяця з дня настання страхового випадку. Доставка і переказ сум, що виплачуються потерпілим, провадяться за рахунок Фонду. За бажанням одержувачів ці суми можуть перераховуватися на їх особові рахунки в банку.
Відповідно до статті 46 ОСОБА_2 № 1105 до коштів на здійснення страхування від нещасного випадку застосовується казначейства форма обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України.
Виходячи із зазначеного слідує, що робочі органи Фонду здійснюють переказ страхових виплат на рахунки потерпілих через банківські установи України із застосуванням казначейської форми обслуговування. Інших способів переказу страхових виплат потерпілому ОСОБА_2 № 1105 не встановлено.
Для отримання страхових виплат позивач при первісному формуванні справи у липні 2008 року відкрив рахунок у Горлівській філії Донецького обласного управління АТ «Ощадбанк, про що написав відповідну заяву. Відповідно до поданої заяви всі страхові виплати позивачу провадились перерахуванням на зазначений ним рахунок, про що зазначено у постанові від 28.07.2008 року № 0512/28194/28194/1. Саме на цій рахунок відділення щомісячно здійснювало перерахування страхових виплат, належних позивачу.
Але у квітня 2014 року Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей (АТО).
У звязку з проведення АТО починаючи з 24 липня 2014р. у Донецькій та Луганській областях було запроваджено надзвичайний режим роботи банківської системи, а саме: Національним банком України прийнято постанову «Про призупинення здійснення фінансових операцій» від 06.08.2014р. № 466, якою зобовязано, зокрема небанківські установи, які є платіжними організаціями внутрішньодержавних/міжнародних платіжних систем та/або їх учасники, призупинити операції з приймання/виплати переказу коштів з/на території, які не контролюються українською владою. Наказом Міністерства доходів і зборів України від 8 липня 2014 року N 381 та ДФС України від 7 листопада 2014 року №256 було встановлено простій у роботі територіальних органів Міндоходів.
Державна казначейська служба України відповідно до ч.3 п. 1 Положення про Державну казначейську службу України від 13.04.2011 року № 460/2011, є учасником системи електронних платежів Національного банку України. Згідно з вищезазначеною Постановою НБУ № 466, було призупинено роботу ГУ ДКСУ у Донецькій області (наказ Державної казначейської служби України від 30.07.2014 року № 215 «Про встановлення простою у роботі територіальних органів казначейства України»).
На виконання постанови Кабінетом Міністрів України 07.11.2014 року прийнято постанову № 595 відділення ВД Фонду у Центрально-Міському районі м Горлівки Донецької області з 02.12.2014 року перемістилося до міста Краматорська Донецької області, що підтверджується випискою з Єдиного Державного реєстру України.
Відповідно до постанови ВРУ від 17.03.2015 року № 252- VIII, ОСОБА_2 України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» від 16.09.2014 № 1680- VIII та постанови ВРУ від 17.03.2015 № 254- VIII, до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085р (із змінами), м. Горлівка Донецької області визнано тимчасово окупованою територією, на якій органи української влади не здійснюють свої повноваження.
Отже, виходячи із вищезазначеного слідує те, що відділення не має можливості здійснювати
перерахування страхових виплат на той банківський рахунок, який відкрив позивач у філії АТ «Ощадбанк»на території м. Горлівки Донецької області. Іншого банківського рахунку, на який можливо здійснювати перерахування страхових виплат, позивач відділенню протягом спірного періоду не надав.
ОСОБА_2 № 1105 не встановлює право/обовязок робочого органу Фонду відкривати рахунки самостійно на користь потерпілих.
Таким чином, неотримання позивачем страхових виплат має місце саме з його вини, оскільки він не надав відділенню банківський рахунок, на який можливо здійснити перерахування належних йому сум.
Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 11.12.2014 № 20, зареєстрованою в Мінюсті України 12.01.2015 за № 6/26451 затверджено порядок надання страхових виплат для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території.
ОСОБА_1 у позові не зазначає щодо свого перебування на обліку як тимчасово переміщеної особи, тому відносно нього діють норми базового ОСОБА_2 1105, який визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообовязкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності.
Одночасно слід зазначити, що ОСОБА_1 є громадянином України і відповідно до 68 Конституції України зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Позивачем не було вжито жодних заходів, передбачених ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ОСОБА_2 України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України, Порядком надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообовязковим державним соціальним страхуванням для осіб, які перемішуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції, затвердженим Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11.12.2014р. № 20.
Таким чином, своєю бездіяльністю та недотриманням діючого законодавства України позивач сам позбавив себе можливості своєчасно отримувати страхові виплати з Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України.
З огляду на наведене вважають, що відділенням не обмежено та не порушено право ОСОБА_1 на отримання страхових виплат, дії відділення повністю відповідають вимогам ОСОБА_2 № 1105.
Окремо зазначили суду про те, що позивач на протязі двох років жодного разу не звертався до відділення ні особисто, ні за телефоном, ні через представника. Ніяких розяснень не запитував, заяв не надавав. Відділення позбавлено можливості направити позивачу листа у звязку з тим, що позивач весь час мешкає на непідконтрольній території, з якою поштове сполучення відсутнє.
У звязку з переміщенням відділення ВД Фонду справа позивача залишилась на непідконтрольній території. Тому відділення отримує інформацію щодо страхового випадку та страхових виплат щодо позивача виключно з Централізованої інформаційно-аналітичної системи Фонду.
Позивач, у разі відкриття банківського рахунку на території, підконтрольній органам влади України та звернення до відповідного відділення Фонду, отримує страхові виплати за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням. Обмеження в три роки встановлено пунктом 4 ст. 47 ОСОБА_2 №1105.
На підставі вищевикладеного та враховуючи відсутність порушень з боку відділення ВД Фонду у Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області, просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог повністю.
Вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, суд у межах заявлених позовних вимог (стаття 11 ЦПК України) установив наступне.
Судом достовірно встановлено наступне:
-позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у відділення ВД Фонду у Центрально-міському районі м. Горлівки Донецької області з 04 червня 2008 у зв'язку з отриманим ушкодженням здоровя на виробництві (професійне захворювання);
-висновком МСЕК від 11.06.2008 року серія ДОН-04 № 083660 ОСОБА_1 встановлена стійка втрата професійної працездатності у розмірі 40% з повторним переоглядом;
-черговим переоглядом МСЕК від 17.03.2014 позивачу встановлено 25% втрати працездатності безстроково;
-відділення ВД Фонду у Центрально-Міському районі м. Горлівка постановою від 28 липня 2008 року № 0512/28194/28194/1 взято позивача на облік у зв'язку з професійним захворюванням та призначені страхові виплати із розрахунку 40% втрати працездатності у відповідності із ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі - Закон 1105);
-за результатами останнього переогляду МСЕК від 17.03.2014 року позивачу розмір страхової виплати було переглянуто із розрахунку 25% втрати професійної працездатності та становило 973,04 грн. щомісяця (постанова від 31.03.2014 року №0512/28194/28194/18);
-з 01.03.2014 року розмір страхової виплати ОСОБА_1 підвищено на коефіцієнт 1,079 відповідно до статті 29 ОСОБА_2 № 1105 (в редакції до 01.01.2015 року) і постанови правління Фонду від 11.12.2014 року № 19 та становить 1049,91 грн. щомісяця (постанова від 31.01.2015 року 0512/28194/28194/20).
Зазначені обставини визнаються відповідачем та не оспорюються.
ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообовязкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у звязку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоровя. Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообовязковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у звязку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Відповідно до ст.16 ч.1 п.2 цього ОСОБА_2, застрахована особа, має право на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим ОСОБА_2.
Статтею 47 цього ОСОБА_2 передбачено, що страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду. Виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням.
Страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у звязку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим ОСОБА_2 - протягом строку, на який визначено потребу в них.
Страхові виплати провадяться протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК.
Строк проведення страхових виплат продовжується з дня їх припинення і до часу, встановленого при наступному огляді МСЕК або ЛКК, незалежно від часу звернення потерпілого або заінтересованих осіб до Фонду. При цьому сума страхових виплат за минулий час виплачується за умови підтвердження МСЕК втрати працездатності та причинного звязку між настанням непрацездатності та ушкодженням здоровя.
Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у звязку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 ОСОБА_2 України "Про оплату праці".
Доставка і переказ сум, що виплачуються потерпілим, провадяться за рахунок Фонду.
За бажанням одержувачів ці суми можуть перераховуватися на їх особові рахунки в банку.
Судом також встановлено, що з липня 2014 року по теперішній час м. Горлівка знаходиться в зоні проведення АТО.
Відповідно до ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», цей Закон визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Статтею один цього закону передбачено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням КМУ №1275 від 02.12.2015року затверджено перелік населених пунктів де здійснювалась антитерористична операція, і в цьому переліку зазначено м. Горлівка.
Розпорядженням КМУ від 07.11.2014року №1085 затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. В цьому переліку є і м. Горлівка Донецької області.
Зазначене свідчить, що з 2014 року по теперішній час в м. Горлівка проводиться антитерористична операція і там не здійснює свою діяльність відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Центрально-Міському районі м. Горлівка Донецької області.
Постановою КМУ №531 від 01.10.2014 року «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообовязкове державне соціальне страхування», передбачено, що особи, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переселилися з тимчасово окупованої території, району проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації (далі - застраховані особи), мають право на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування», а до завершення заходів, повязаних з утворенням зазначеного Фонду та його робочих органів, - робочими органами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - фонди), відповідно до пункту 6 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення зазначеного ОСОБА_2 за фактичним місцем проживання у порядку, встановленому правліннями фондів. Установити, що дія цієї постанови поширюється на застрахованих осіб, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами, що зареєстровані на тимчасово окупованій території, в районі проведення антитерористичної операції або в зоні надзвичайної ситуації, але фактичне місце проживання яких розташоване на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, №20 від 11.12.2014 року, затверджено Порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообовязковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції.
Наведеним Порядком передбачено, що особи, які тимчасово переміщені, мають право на призначення та/або продовження раніше призначених страхових виплат, страхових витрат на медичну та соціальну допомогу відповідно до ОСОБА_2 № 1105 безпосередньо в робочих органах виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - робочі органи виконавчої дирекції Фонду) за фактичним місцем проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, за формою, наведеною в додатку до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 (далі - довідка про взяття на облік), відповідно до ОСОБА_2 України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон 1706).
Особи, які тимчасово переміщені, мають право на продовження раніше призначених та нарахованих страхових виплат у робочому органі виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) на підставі заяви, до якої додаються копії довідки про взяття на облік, паспорта або документа, що посвідчує особу, та реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта.
Аналіз наведеного законодавства дає підстави зробити висновок, що здійснення страхових виплат, в тому числі заборгованості із страхових виплат, здійснюється особам, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переселилися, переміщені з тимчасово окупованої території, району проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації, мають право на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг, за їх фактичним місцем проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, яка
переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
Із наданих позивачем документів, що містяться в матеріалах справи, на які він посилається як на докази, також відсутня зазначена довідка про взяття на облік особи, що переміщена з району проведення антитерористичної операції або дані про його постійну реєстрацію на іншій території України, поза межами зони проведення АТО.
Враховуючи вищенаведене суд вважає необхідним в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Керуючись ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування», ст.ст. 15, 23, 1167 ЦК України, Постанови КМУ №509 від 01.10.2014р., Постанови №20 від 11.12.2014року Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, ст.ст. 10,11,209,212,214-215,217,218 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань у Центрально-Міському районі м. Горлівка Донецької області про стягнення заборгованості по щомісячним страховим виплатам, - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: