Справа № 727/4307/16-а
Провадження № 2-а/727/133/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2016 року. Суддя Шевченківський районного суду м. Чернівці Гончарова І.М. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним рішення та зобов*язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним рішення та зобов*язання вчинити певні дії.
Посилається на те, що у лютому 2016 року вона звернулася із заявою до відповідача щодо перерахунку пенсії державного службовцям.
25 лютого 2016 року відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії та повідомлено, що відповідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру" , "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Ознайомившись з відповіддю відповідача, не погоджується з нею з наступних підстав.
З 04.03.2010 року позивачка є одержувачем пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" .
Згідно Законів України «Про пенсійне забезпечення» (ст. 69) та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (ст.ст. 42, 43), "Про державну службу" (ст. 37-1 на момент виникнення права на пенсію) вона має право на перерахунок пенсії.
Посилання відповідача лише на «Прикінцеві положення» як причину відмови перерахунку пенсії є порушенням принципу правової визначеності та принципу рівності всіх громадян, принципу верховенства права.
Просить визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 25 лютого 2016 року в перерахунку пенсії. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки ТУ ДСА в Чернівецькій області №5 від 16.02.2016 року. Стягнути з на її користь всі понесені судові витрати.
Відповідач надав суду заперечення в якому позовні вимоги не визнав та вказав, що з 04.03.2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, пенсія призначена із розрахунку 89% від заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону. У лютому 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою про перерахунок пенсії державного службовця. 25.02.2016 року Управління надало відповідь на заяву щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії, відповідно до норм чинного законодавства України, зокрема відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Порядок визначення заробітку для призначення пенсій визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Проте, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» норми п. 4 Постанови №865 (які передбачали перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям) виключені.
Таким чином, призначення та перерахунок пенсії з 01.06.2015 року в порядку та на умовах, визначених вищевикладеними законами - не здійснюється (крім пенсій для осіб яким з 01.05.2016 визначено право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII).
Вказав, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІН та втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (крім ст. 37, що застосовується для осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення", якими передбачено право на призначення пенсії для визначених осіб відповідно до ст. 37 Закону від 16.12.1993).
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІІІ (далі - Закон), регулювання правового становища державних службовців здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Згідно ст. 90 Закону, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На сьогодні законодавством передбачено виключно форму довідки, яка подається особою лише для призначення пенсії державним службовцям, оскільки перерахунок пенсії державним службовцям згідно чинного законодавства України не здійснюється.
Порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону для осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення", наразі Кабінетом Міністрів України - наразі не прийнято.
Отже, пенсії, призначені відповідно до спеціальних законів не перераховуються при підвищенні розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Оскільки згідно норм чинного законодавства та відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (даний Закон не передбачає проведення перерахунків пенсій державним службовцям з урахуванням норм старого Закону України «Про державну службу», який втратив чинність з 01.05.2016) вимогу ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати з 01.12.2015 року на підставі довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Чернівецькій області від 16.02.2016 №5 - вважають безпідставною.
Вказав, що на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 №1013 норми, які визначали право на проведення перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати виключені, законодавством передбачено форму довідки лише для призначення пенсії державним службовцям (раніше передбачалася довідка для призначення та перерахунку пенсії), а відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (який набрав чинності з 01.05.2016) не передбачено проведення перерахунку пенсії державним службовцям (в тому числі й перерахунок пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати з 01.12.2015), тому перерахунки наразі не проводяться.
Крім того, позивачкою невірно зазначено у позовній заяві розмір відсотку від суми заробітної плати з якого призначена пенсія. Оскільки пенсію призначено із розрахунку 89% від заробітної плати держслужбовця, посилання позивачки на те, що вона отримує пенсію із розрахунку 90% є безпідставним.
Просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові матеріали, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що з 04.03.2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, пенсія призначена із розрахунку 89% від заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону. У лютому 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою про перерахунок пенсії державного службовця.
25 лютого 2016 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надало відповідь про відсутність підстав для перерахунку пенсії та зазначило, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. В даний час пенсії державним службовцям в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» норми п. 4 Постанови №865 (які передбачали перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям) виключені. Підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 не має.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачці), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно із ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 6 січня 2003 р. № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
За змістом п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Як вбачається із заперечень проти позову, відповідач в обґрунтування своїх доводів вказує на відсутність законодавчого обов'язку проводити будь-які перерахунки пенсійних виплат, оскільки за унормуванням редакції ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції Закону України № 76-VІІІ, Кабінет Міністрів України на виконання цієї норми не вчинив жодних дій щодо встановлення умов та порядку перерахунку пенсійних виплат державним службовцям.
На переконання суду на час виникнення спірних правовідносин діяли вищевказані постанови Кабінету Міністрів України необхідні для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», які забезпечували гарантоване ст. 46 Конституції України право позивача на належне пенсійне забезпечення.
Конституційний суд України в мотивувальній частині свого рішення від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі Законів та інших нормативно-правових актів) зазначив: «... за загальновизнаним принципом права Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що воно починається з моменту набрання цим актом чинності, і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той Закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого настали або мали місце. Рішення Конституційного суду України є обов'язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим». Рішення Конституційного суду України у цій справі має преюдиційне значення для судів, є обов'язковими для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, установ, організацій, посадових чи службових осіб.
Відповідач у своїй відмові посилається на п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 де вказано, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються
Що стосується посилання відповідача на те, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються.
Верховний Суд України в постанові від 10 грудня 2013 року у справі №21-420а13 висловив правову позицію, відповідно до якої при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, і яка діяла на момент призначення пенсії, а не при перерахунку вже призначеної пенсії, а тому зміни, які відбулися в ст. 37 Закону України «Про державну службу», стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до закону.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року.
У п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».
В даному випадку предметом позову є саме перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а не призначення пенсії, а тому застосування до спірних правовідносин п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 є цілком безпідставним.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на сукупність встановлених обставин справи, наведені вище закони та нормативно-праві акти, якими регулюються спірні відносини, суд вважає про те, що відповідач безпідставно відмовив в перерахунку пенсії, призначеної за спеціальним законом, у відповідності до наведених вище постанов КМУ.
Пенсія позивачці призначена на підставі спеціального закону та виплачується до теперішнього часу. Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, які і визначені на теперішній час постановами КМУ № 268 та № 644. Пункт 5 Закону № 213 не є підставою для нездійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосується пенсій, які призначаються після вступу в дію Закону № 213.
Проте частиною 4 ст. 45 Закону України № 1058-VI передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Проте у матеріалах справи відсутні відомості про день звернення позивача до відповідача із відповідною заявою про перерахунок пенсії, а тому суд позбавлений можливості самостійно визначити час з якого повинно бути перераховано пенсію. За таких умов, суд вважає за доцільне визначити обов'язок відповідача перерахувати призначену раніше пенсію із моменту звернення із відповідною заявою та усіма необхідними документами.
Частиною 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідач не довів правомірності свого рішення щодо відмови позивачці у проведенні перерахунку пенсії, цим самим порушив конституційне право позивачки, передбачене ч.1 ст.46 Конституції України та діяв не у відповідності з ч.2 ст. 19 Конституції України якою на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб покладено обов'язки діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 94 ч. 1 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Відповідно слід стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 551,20 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 22 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000, ст.ст. 6, 7, 9, 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 158-163, 167, 181, 255, 256, ч.1 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним рішення та зобов*язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 25 лютого 2016 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ТУ ДСА в Чернівецькій області №5 від 16.02.2016 року з моменту її звернення до Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 гривню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ