Постанова № 58683686, 15.06.2016, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
15.06.2016
Номер справи
363/1076/16-а
Номер документу
58683686
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

"15" червня 2016 р. Справа № 363/1076/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2016 року Вишгородський районний суд Київської області в складі

головуючого судді ОСОБА_1,при секретарі ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 оборони України, третя особа Київський обласний військовий комісаріат,про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

представник позивача звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на неправомірну відмову відповідача у призначенні одноразової грошової допомоги, у звязку з чим просить скасувати п. 150 Протоколу засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 21 серпня 2015 року №31 та зобовязати ОСОБА_4 оборони України призначити, нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності ІІІ групи, в звязку з настанням 24 січня 2012 року інвалідності внаслідок травми, повязаної з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії та надіслати вищевказане рішення до Київського обласного військового комісаріату для видання наказу про виплату одноразової грошової допомоги.

Представник позивача в суді просив про задоволення позову з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача в суді проти позову заперечив, посилаючись на те, що позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення одноразової грошової допомоги у звязку з отриманням інвалідності ІІІ групи лише в травні 2015 року, коли згідно чинної на час встановлення йому інвалідності ч. 6 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» така допомога виплачується у разі інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби.

Крім того позивачем в суді не доведено, що відповідачу подано необхідний пакет документів для призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Переліку затвердженого наказом ОСОБА_4 оборони України №530 від 14 серпня 2014 року.

Представник третьої особи, будучи повідомленим про розгляд справи, до суду не прибув.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач у період з 07 січня 1985 року по 04 грудня 1986 року проходив строкову військову службу на території Демократичної Республіки Афганістан та має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії АА №016463 від 11 липня 2007 року та довідкою Вишгородського районного військового комісаріату Київської області від «4/428 від 15 листопада 2011 року.

Згідно довідки до акту огляду МСЕК №0401210 позивачу 24 січня 2016 року встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок травми, отриманої під час виконання обов'язків військової служби при перебуванні в країні, де велись бойові дії.

13 травня 2015 року позивач відповідно до п. 4 ч. 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» звернувся до Військового комісаріату Вишгородського РВК із заявою про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності ІII групи, яке пов'язане з виконанням військової служби в Демократичній Республіці Афганістан .

Згідно листа Київського обласного військового комісаріату №3/1/926 від 04 червня 2015 року поданий позивачем пакет документів відпрацьований в Київському обласному військовому комісаріаті та направлений до Департаменту фінансів ОСОБА_4 оборони України за вихідним № 3/1/922 від 04 червня 2015 року.

Як вбачається з п. 150 витягу з Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 21 серпня 2015 року №31 позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, у зв'язку із тим, що останній не має права на таку допомогу, оскільки згідно ч. 6 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у редакції, яка діяла на час встановлення йому інвалідності, передбачено, що допомога військовослужбовцям строкової служби призначається у разі, якщо інвалідність внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мало місце в період проходження служби, настала не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби.

Статтею 46 Конституції України визначено, щогромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до п. б) ч. 1 ст. 16-2 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).

Разом з тим, згідно ч. 6 ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в редакції, чинній на час встановлення позивачу інвалідності, у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби під час проходження військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, що визначається у відсотках від загальної суми допомоги на випадок загибелі (смерті), встановленої пунктом 5 цієї статті.

За змістом частини другої статті 16 зазначеного Закону, у разі інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності військовослужбовцю виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 постанови № 499 встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, що сталися після 1 січня 2007 року, здійснюється згідно з Порядком, затвердженим цією постановою.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби, одноразова грошова допомога інвалідам ІІ групи виплачується у розмірі 24-місячного грошового забезпечення.

Таким чином, право на одноразову грошову допомогу у військовослужбовця виникає і у тому разі, коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходження (правова позиція Верховного Суду України в справі №21-135а15 в постанові від 21 квітня 2015 року).

Виходячи з буквального тлумачення ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що право на одноразову грошову допомогу у військовослужбовця виникає і у тому разі, коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходження.

Пунктами 3 та 7 Порядку № 499 передбачено, що особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військкомату (далі - уповноважений орган) такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності: копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.

Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Рішення про виплату або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги в зв'язку з інвалідністю військовослужбовців, приймає головний розпорядник коштів, у даному випадку ОСОБА_4 оборони України, після отримання відповідного висновку із визначеним переліком документів, необхідних для призначення виплати.

Так, ОСОБА_4 оборони України, як адміністративний орган, користуючись своїми дискреційними повноваженнями (свободою розсуду) прийняв протиправне рішення про відмову у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги позивачу, утискаючи законні права та інтереси осіб, які мають право на призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, отриманої внаслідок виконання обов'язків військової служби.

Згідно ч. 6 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується ОСОБА_4 оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Що стосується заперечень відповідача в частині неподання позивачем ОСОБА_4 оборони України необхідного пакету документів, достатнього для призначення одноразової грошової допомоги, то вказані обставини підставою для прийняття оскаржуваного рішення не стали і з діями, що оскаржуються не повязувалися, а тому за таких обставин при вирішенні справи вказані доводи відповідача до уваги не приймаються, як такі, що не існували і не є предметом оскарження в суді.

Крім того згідно ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Доводи відповідача про неможливість застосування правового висновку Верховного Суду України в справі №21-135а15 в постанові від 21 квітня 2015 року, де позов подавався особою, яка проходила військову службу на посаді офіцерського складу на відміну від ОСОБА_3, який проходив строкову військову службу, суд відкидає, оскільки вказаний підхід призведе до дискримінації прав особи за видом проходження військової служби, що є неприпустимим і забороненим згідно ст. 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Отже на захист порушених прав позивача, суд вважає необхідним рішення відповідача про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги оформленої п. 150 Протоколу засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 21 серпня 2015 року №31 скасувати, а ОСОБА_4 оборони України в силу вище вказаних вимог Закону зобовязати призначити, нарахувати та виплатити зазначену допомогу позивачу, тобто вчинити ті дії, у вчиненні яких позивачеві протиправно відмовлено.

Таким чином, судом встановлено порушене право позивача, яке підлягає захисту, а предявлений позов про це задоволенню.

На підставі викладеного і керуючись статтями 160-163 КАС України,

постановив:

адміністративний позов задовольнити.

Скасувати п. 150 Протоколу засідання комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 21 серпня 2015 року №31 щодо відмови ОСОБА_3 в призначенні одноразової грошової допомоги.

Зобовязати ОСОБА_4 оборони України призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності ІІІ групи, в звязку з настанням 24 січня 2012 року інвалідності внаслідок травми, повязаної з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії та надіслати вищевказане рішення до Київського обласного військового комісаріату для видання наказу про виплату одноразової грошової допомоги.

На підставі ст. 267 КАС України встановити судовий контроль за виконанням цієї постанови та зобовязати ОСОБА_4 оборони України надати звіт про виконання постанови у строк один місяць з моменту набрання нею законної сили.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі, шляхом подання апеляційної скарги через Вишгородський районний суд Київської області.

Суддя