Справа № 159/2895/15-ц Головуючий у 1 інстанції: Луньова Т.М. Провадження № 22-ц/773/1066/16 Категорія: 47 Доповідач: Мудренко Л. І.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2016 року місто Луцьк
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого - судді Мудренко Л. І.,
суддів Русинчука М. М., Матвійчук Л. В.,
з участю:
секретаря Губарик К. А.,
прокурора Лебедюк-Гудкової Т. В.,
представника Головного управління Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_1,
представника Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за заявою Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про заміну сторони виконавчого провадження щодо примусового виконання виконавчого листа виданого Ковельським міськрайонним судом Волинської області 20 серпня 2015 року у цивільній справі № 159/2895/15-ц (провадження 2/159/846/15) за позовом Ковельської міжрайонної прокуратури до ОСОБА_3, Головного управління Держземагенства у Волинській області, реєстраційної служби Ковельського міськрайонного управління юстиції, Ковельської районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження Ковельської районної державної адміністрації, визнання незаконним та скасування наказу в.о. начальника ГУ Держземагенства у Волинській області, скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності, визнання недійсним свідоцтва про право власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки за апеляційною скаргою Головного територіального управління юстиції у Волинській області на ухвалу Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 23 травня 2016 року,
ВСТАНОВИЛА:
17 травня 2016 року Ковельська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області звернулась до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження щодо примусового виконання виконавчого листа у даній справі щодо примусового стягнення з Реєстраційної служби Ковельського міськрайонного управління юстиції в дохід держави судового збору в розмірі 243,60 грн., а саме замінити боржника за вказаним виконавчим провадженням з Реєстраційної служби Ковельського міськрайонного управління юстиції на Головне територіальне управління юстиції у Волинській області (а.с. 144, 145).
Ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 23 травня 2016 року заяву задоволено (а.с. 171-172).
Не погодившись з ухвалою суду, Головне територіальне управління юстиції у Волинській області подало апеляційну скаргу в якій просить ухвалу Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 23 травня 2016 року скасувати та постановити нову ухвалу про відмову у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги вказано, що Головне територіальне управління юстиції у Волинській області не є правонаступником Реєстраційної служби Ковельського міськрайонного управління юстиції, а тому відповідальність за зобовязаннями юридичної особи, що припинилась, не несе.
В судовому засіданні представник Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 підтримала апеляційну скаргу з підстав в ній наведених.
Прокурор Лебедюк-Гудкова Т. В. апеляційну скаргу не визнала, просила скаргу відхилити.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_1 при вирішенні апеляційної скарги покладався на розсуд суду.
Інші особи в судове засідання не зявись, хоча були належним чином повідомлені про час та місце судового розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 378 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою сторони суд замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
За частиною 5 статті 8 Закону України Про виконавче провадження у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Статтею 37 ЦПК України визначено, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.
Судом першої інстанції встановлено, що ухвалами Апеляційного суду Волинської області та Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 30 червня 2015 року у даній цивільній справі залишено без змін.
20 серпня 2015 року Ковельським міськрайонним судом Волинської області на адресу Ковельської ОДПІ скеровано чотири виконавчі листи для виконання в частині стягнення судового збору. (а.с. 116).
Головне управління Державної казначейської служби листом № 05-20/192 від 28 січня 2016 року повернуло без виконання виконавчий лист, виданий Ковельським міськрайонним судом 20.08.2015 року у цивільній справі № 159/2895/15-ц щодо примусового стягнення з Реєстраційної служби Ковельського міськрайонного управління юстиції у Волинській області в дохід держави судового збору в розмірі 243,60 грн. у звязку з тим, що боржник не обслуговується в органах казначейства (а.с. 141).
У відповідності до п. 1-2 постанови КМУ від 21 січня 2015 № 17 "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції" ліквідовано Державну реєстраційну службу та Державну виконавчу службу, поклавши на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності. Установлено, що Міністерство юстиції є правонаступником Державної реєстраційної служби та Державної виконавчої служби, що ліквідуються, в частині реалізації державної політики у сферах, зазначених у пункті 1 цієї постанови.
Згідно п. 7 постанови КМУ від 02 липня 2014 р. № 228 "Про затвердження Положення про Міністерство юстиції України" Мін'юст здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні територіальні управління юстиції Мін'юсту в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції.
Відповідно до наказу МЮУ від 26.03.2011 № 1707/5 "Про затвердження положень про територіальні органи Міністерства юстиції України" затверджено Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі.
Пунктом 1 наказу № 1707/5 встановлено, що Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головне територіальне управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України та є його територіальними органами.
Головне територіальне управління юстиції є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням (п. 15 наказу № 1707/5).
У відповідності до наказу МЮУ від 01.03.2016 № 571/5 "Про Типову структуру головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі" в структуру ГТУ введено додаткову одиницю, як управління державної реєстрації з метою забезпечення реалізації Законів України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" та "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Положенням "Про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції" затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 № 1707/5 визначено, що районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції (далі - управління юстиції) є територіальними органами Міністерства юстиції України (далі - Мін'юст). Управління юстиції підпорядковуються Мін'юсту та безпосередньо головним територіальним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні територіальні управління юстиції). А також п. 12 даного положення,управління юстиції є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Міністерством юстиції України видано наказ № 115/5 від 30.01.2015 р. Деякі питання діяльності територіальних органів Міністерства юстиції України, яким затверджено Типову структуру головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі. Як вбачається з Типової структури до складу юридичної особи Головного територіального управління юстиції у Волинській області реєстраційні служби районних, міськрайонних, міських управлінь юстиції не входили, а входили до складу таких юридичних осіб районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, які керувались в своїй роботі окремим Положенням "Про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції" затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 № 1707/5.
Реєстраційна служба Ковельського міськрайонного управління юстиції входила до складу юридичної особи Ковельське міськрайонне управління юстиції.
Постановою КМУ від 11.02.2016 р. № 99 Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток надання безоплатної правової допомоги вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції за переліком згідно з додатком та погодитися з пропозиціями Міністерства юстиції щодо включення відділів державної виконавчої служби та відділів державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції до структури відповідних головних територіальних управлінь юстиції. На виконання даної постанови Міністерством юстиції України видано Наказ від 01.03.2016 р. № 572/5 Про ліквідацію територіальних управлінь юстиції.
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців" до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 25 травня 2016 року внесено запис № 11971110024000073 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Ковельське міськрайонне управління юстиції Волинської області, що підтверджується повідомлення Ковельської районної державної адміністрації Волинської області № 135 від 26.05.2016 року.
За статтею 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обовязки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Тобто, правонаступництво можливе в результаті реорганізації юридичної особи, а не її ліквідації.
Ковельське міськрайонне управління юстиції Волинської області ліквідовано, а отже Головне територіальне управління юстиції у Волинській області не є його правонаступником.
На підставі викладеного, заява про заміну сторони виконавчого провадження не підлягає до задоволення.
У зв'язку з порушенням норм матеріального і процесуального права, ухвалу суду першої інстанції слід скасувати та постановити нову про відмову в задоволенні заяви.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 312, 314, 319 ЦПК України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Волинській області задовольнити.
Ухвалу Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 23 травня 2016 року у даній справі скасувати та постановити нову ухвалу.
В задоволенні заяви Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про заміну сторони виконавчого провадження щодо примусового виконання виконавчого листа виданого Ковельським міськрайонним судом Волинської області 20 серпня 2015 року щодо примусового стягнення з Реєстраційної служби Ковельського міськрайонного управління юстиції в дохід держави судового збору в розмірі 243,60 грн., а саме замінити боржника за вказаним виконавчим провадженням з Реєстраційної служби Ковельського міськрайонного управління юстиції на Головне територіальне управління юстиції у Волинській області у цивільній справі № 159/2895/15-ц (провадження 2/159/846/15) за позовом Ковельської міжрайонної прокуратури до ОСОБА_3, Головного управління Держземагенства у Волинській області, реєстраційної служби Ковельського міськрайонного управління юстиції, Ковельської районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження Ковельської районної державної адміністрації, визнання незаконним та скасування наказу в.о. начальника ГУ Держземагенства у Волинській області, скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності, визнання недійсним свідоцтва про право власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки відмовити.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
Головуючий:
Судді: