Постанова № 58675831, 29.06.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2016
Номер справи
803/3975/15
Номер документу
58675831
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2016 року Справа № 876/1618/16

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Мікули О.І., Гінди О.М.

з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2016р. по справі №803/3975/15 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

29.12.2015 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Луцьку ОДПІ надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України на її користь 1374817,00 грн. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що оскільки, в результаті перевірок відповідачем підтверджено правомірність формування та відображення в деклараціях сум бюджетного відшкодування з ПДВ, то у ФОП ОСОБА_1 виникло право на отримання з Державного бюджету України сум бюджетного відшкодування з ПДВ за березень-вересень 2015 року на загальну суму 1374817,00 грн.

Однак, зазначені вимоги законодавства відповідачем не дотримані, оскільки вказана сума бюджетного відшкодування чи її частина на рахунок позивачки у банку, станом на день подачі позову не надходила.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2016р. позов задоволено частково. Зобов'язано Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податку на додану вартість в сумі 288494,00 грн., відображеній у податковій декларації з ПДВ за червень 2015 року. В задоволенні решті позовних вимог відмовлено.

Позивач оскаржила дану постанову, з підстав порушення норм матеріального права.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що відповідно до п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Просить скасувати постанову в частині відмови у задоволенні позовної вимоги про зобов»язання Луцької ОДПІ ГУ ДФС України у Волинській області надати висновок про відшкодування з Державного бюджету на її користь ПДВ за вересень 2015 року на суму 130748 грн. та прийняти нову постанову, якою задоволити позов в цій частині.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.04.2016р. апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області повернено.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника позивача, який просить задоволити апеляційну скаргу, представника податкового органу, яка просить залишити без змін рішення суду, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що за поданими до Луцької ОДПІ податковими деклараціями з податку на додану вартість за березень-вересень 2015 року, на підставі яких заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку податок на додану вартість у сумі 1374817,00 грн., проведено позапланові виїзні документальні перевірки правомірності нарахування суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника.

За результатами проведеної Луцькою ОДПІ позапланової виїзної документальної перевірки правомірності нарахування ФОП ОСОБА_1 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, згідно поданої декларації з ПДВ за березень 2015 року, складено акт від 19.06.2015 року №2462/14-01/НОМЕР_1. Перевіркою підтверджено відображення ФОП ОСОБА_1 у декларації за березень 2015 року бюджетного відшкодування у сумі 242528,00 грн.(а.с.5-15).

За результатами проведеної Луцькою ОДПІ позапланової виїзної документальної перевірки правомірності нарахування ФОП ОСОБА_1 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, згідно поданої декларації з ПДВ за квітень 2015 року, складено акт від 16.07.2015 року №2974/17-01/НОМЕР_1. Перевіркою підтверджено відображення ФОП ОСОБА_1 у декларації за квітень 2015 року бюджетного відшкодування у сумі 190610,00 грн.(а.с.16-27).

За результатами проведеної Луцькою ОДПІ позапланової виїзної документальної перевірки правомірності нарахування ФОП ОСОБА_1 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, згідно поданої декларації з ПДВ за травень 2015 року, складено довідку від 14.08.2015 року №3411/17-03/НОМЕР_1. Перевіркою підтверджено відображення ФОП ОСОБА_1 у декларації за травень 2015 року бюджетного відшкодування у сумі 172031,00 грн.(а.с.37-44).

За результатами проведеної Луцькою ОДПІ позапланової виїзної документальної перевірки правомірності нарахування ФОП ОСОБА_1 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, згідно поданої декларації з ПДВ за червень 2015 року, складено довідку від 18.09.2015 року №4035/17-01/НОМЕР_1. Перевіркою підтверджено відображення ФОП ОСОБА_1 у декларації за червень 2015 року бюджетного відшкодування у сумі 288494,00 грн.(а.с.45-52).

За результатами проведеної Луцькою ОДПІ позапланової виїзної документальної перевірки правомірності нарахування ФОП ОСОБА_1 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, згідно поданої декларації з ПДВ за липень 2015 року, складено довідку від 13.10.2015 року №4628/17-01/НОМЕР_1. Перевіркою підтверджено відображення ФОП ОСОБА_1 у декларації за липень 2015 року бюджетного відшкодування у сумі 204119,00 грн.(а.с.53-60).

За результатами проведеної Луцькою ОДПІ позапланової виїзної документальної перевірки правомірності нарахування ФОП ОСОБА_1 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, згідно поданої декларації з ПДВ за серпень 2015 року, складено акт від 06.11.2015 року №5357/17-01/НОМЕР_1. Перевіркою підтверджено відображення ФОП ОСОБА_1 у декларації за серпень 2015 року бюджетного відшкодування у сумі 146287,00 грн.(а.с.28-35).

За результатами проведеної Луцькою ОДПІ позапланової виїзної документальної перевірки правомірності нарахування ФОП ОСОБА_1 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, згідно поданої декларації з ПДВ за вересень 2015 року, складено довідку від 14.12.2015 року №6106/17-01/НОМЕР_1. Перевіркою підтверджено відображення ФОП ОСОБА_1 у декларації за вересень 2015 року бюджетного відшкодування у сумі 130748,00 грн.(а.с.61-67).

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що податковим органом безпідставно при формуванні висновку на відшкодування ПДВ не включено суму 288494,00 грн., за декларацією за червень 2015 року, а тому слід зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України на користь позивачки податку на додану вартість в сумі 288494,00 грн., відображеній у податковій декларації з ПДВ за червень 2015 року.

Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Луцької ОДПІ надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України на користь позивачки податку на додану вартість в сумі 130748 грн., відображеній у податковій декларації з ПДВ за вересень 2015 року, то суд першої інстанції дійшов висновку, що така до задоволення не підлягає, оскільки ДФС України ще не підтвердило бюджетне відшкодування на вищевказану суму, а тому у відповідача відсутні правові підстави для передачі до Державної казначейської служби України у Волинській області відповідного висновку.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

В суді першої та апеляційної інстанції представник податкового органу пояснила, що сума бюджетного відшкодування за вересень 2015р. у розмірі 130748грн. не підтверджена ДФС України.

За правилами пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України (далі - ПК) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

В силу вимог пункту 200.4 цієї ж статті ПК при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації (підпункт «б»).

Згідно з пунктами 200.12, 200.13 статті 200 ПК контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Пунктом 200.23 статті 200 ПК передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Таким чином, після закінчення установлених чинним законодавством строків для адміністративної процедури перевірки наявності у платника права на бюджетне відшкодування у результаті невчинення компетентними органами належних дій невідшкодовані суми перетворюються на бюджетну заборгованість.

Наведений юридичний факт, у свою чергу, зумовлює виникнення фінансових правовідносин між боржником в особі держави та кредитором - платником податків, права якого порушені саме внаслідок несплати йому відповідної суми.

З моменту виникнення у платника бюджетної заборгованості настає й протиправна бездіяльність податкового органу як суб'єкта владних повноважень, що утворює матеріально-правовий аспект порушеного права платника і наслідки якої підлягають усуненню в судовому порядку.

Дана правова позиція відображена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 04.02.2016р. у справі №К/800/44985/15.

Покликання суду першої інстанції на позицію представника податкового органу щодо не підтвердження зазначеної суми бюджетного відшкодування ДФС України, на виконання п.2 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначених у висновках, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України №68/23 від 03.02.2011 року (надалі Порядок №68/23), колегія суддів не приймає до уваги, оскільки такий Наказ лише зобов'язує податковий орган узгоджувати з Державним казначейством інформацію щодо можливих обсягів бюджетного відшкодування, а не погодити повернення оспорюваного бюджетного відшкодування, на що зіслався суд першої інстанції.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду підлягає скасуванню в частині відмови в задоволенні позову з прийняттям нової в цій частині про задоволення вимог, а в решті залишенню без змін, що узгоджується з положеннями п.3 ст.2 КАС України.

Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, п.1, 3 ч.1 ст.198, п.1, 4 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задоволити.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2016р. по справі №803/3975/15 - скасувати в частині відмови в задоволенні позову та прийняти в цій частині нову, якою:

Зобов»язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податку на додану вартість в сумі 130748,00 грн., відображеній у податковій декларації з ПДВ за вересень 2015 року.

В решті постанову суду залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя: М.П.Кушнерик

Судді: О.І.Мікула

О.М.Гінда

Повний текст виготовлено 01.07.2016р.