Постанова № 58673617, 24.06.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2016
Номер справи
806/592/16
Номер документу
58673617
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2016 року м.Житомир справа № 806/592/16

категорія 10.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шуляк Л.А.,

секретар судового засідання Грабський А.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представників відповідача Пилипаки В.В., Павленка Д.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення №0005561701 від 15.03.2016 р.,

встановив:

Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Бердичівської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області №0005561701 від 15.03.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 401,03 грн. штрафу та 3176,09 грн. пені.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що зареєстрований та перебуває на обліку в Бердичівській ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області, є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначає, що станом на 02.09.2013 року у нього утворилась заборгованість зі сплати єдиного внеску та пені у розмірі 4010,30 грн., про що відповідач повідомив його листом. При цьому, у листі зазначено лише про наявність недоїмки зі сплати єдиного внеску, заборгованість по сплаті штрафу та пені була відсутня. Натомість, після сплати зазначеної суми в порядку примусового виконання, йому було надіслано оспорюване рішення, яким застосовано штрафні санкції у вигляді штрафу та пені. На думку позивача, зазначені штрафні санкції мали бути зазначені у листі від 02.09.2013 року та мали також утримуватися із його пенсії як і недоїмка. Також вважає, що, нараховуючи пеню, відповідач не зменшував нарахування відповідно до утримуваних з його пенсії коштів.

Позивач в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог та наполягали на законності прийнятого рішення податковим органом. Зазначили, що позивачем не було забезпечено своєчасну сплату сум єдиного внеску, у зв'язку з чим сума недоїмки стягувалась в порядку примусового виконання шляхом утримання коштів з пенсії позивача. Після сплати суми недоїмки було нараховано пеню за несвоєчасну сплату за весь період прострочення та застосовано штраф, що повністю узгоджується із вимогами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) зареєстрований та перебуває на обліку у Бердичівській ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області, є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Станом на 15.05.2013 року у позивача утворилась заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 4010,30 грн. недоїмки, про що Управлінням ПФУ у м.Бердичеві та Бердичівському районі було надіслано вимогу №1034 від 15.05.2013.

З огляду на те, що позивачем не було добровільно сплачено суму боргу згідно виставленої вимоги, дану вимогу було надіслано до виконавчої служби для примусового виконання. Постановою ВДВС Бердичівського МУЮ від 21.08.2013 відкрито виконавче провадження з примусового виконання вимоги №1034 від 15.05.2013.

У зв'язку із набранням чинності Закону України від 04.07.2013 №406-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку із проведенням адміністративної реформи" функції з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування покладено на Міністерство доходів і зборів України. Тобто, з 05.07.2013 стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску мали право виключно органи Міндоходів України.

02.09.2013 Бердичівська ОДПІ ГУ Міндоходів у Житомирській області надіслала позивачу повідомлення про необхідність сплати недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 4010,30 грн.

Враховуючи, що примусове виконання вимоги Управління ПФУ у м.Бердичеві та Бердичівському районі №1034 від 15.05.2013 закінчилось 23.02.2016 у зв'язку із стягненням боргу в повному обсязі, постановою ВДВС Бердичівського МУЮ від 25.03.2016 закінчено виконавче провадження.

Як вбачається із картки особового рахунку позивача, відповідачем нараховано штрафні санкції в розмірі 401,03 грн. штрафу та 3176,09 грн. пені за період з 05.07.2013 (день, з якого фіскальні органи одержали повноваження щодо адміністрування єдиного внеску) по 23.02.2016 (день останньої сплати заборгованості з єдиного внеску в порядку примусового виконання). При цьому, згідно даних цієї картки нарахування пені та штрафу відбувалось з урахуванням сум, що утримувались із доходів (пенсії) позивача.

Рішенням Бердичівської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області №0005561701 від 15.03.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" застосовано до позивача штрафні санкції за період з 05.07.2013 по 23.02.2016 в розмірі 401,03 грн. штрафу та 3176,09 грн. пені.

Надаючи оцінку оспорюваному рішенню, суд враховує наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зобов'язаний перевірити дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування

Згідно з п.1 ч.2 ст. 6, п. 8 ст. 9 Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до ч.12 ст. 9 Закону передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Як передбачено ст.25 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Згідно із розділом 7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року №449 ( далі - Інструкція) за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Документи, які є підставою для нарахування пені:

документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк її сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком; рішення суду;

документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від'ємним значенням; відомості або довідка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; свідоцтво про смерть фізичної особи.

Рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5 та 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник відповідного фіскального органу або його заступник. Рішення приймається за встановленою формою у двох примірниках.

Проаналізувавши зазначені норми законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно здійснено нарахування штрафних санкцій після повної сплати позивачем суми недоїмки з єдиного внеску за весь період прострочення платежу, оскільки для визначення періоду такого нарахування фіскальний орган має брати останній день фактичної сплати недоїмки. Крім того, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

При цьому, як зазначалось, нарахування пені та штрафу відбувалось з урахуванням сум, що утримувались із пенсії позивача, а тому заперечення позивача в цій частині не відповідають дійсності.

За таких обставин, рішення Бердичівської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області №0005561701 від 15.03.2016 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні, а тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 158-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.А.Шуляк

Повний текст постанови виготовлено: 01 липня 2016 р.