Справа № 2-а/679/74/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2016 року Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі судді Ходоровського Б.В., при секретарі Федорчук Л.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Нетішин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату різниці недоотриманої пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Згідно позовної заяви ОСОБА_1, усних пояснень в судовому засіданні його представника, в січні 1998 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років як військовослужбовцю, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Станом на 13.01.2014 року він мав право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році ІІ категорії, тому 13.01.2014 року відмовився від одержання пенсії за вислугу років і подав до відповідача заяву про призначення нової пенсії за віком на пільгових умовах.
Оскільки йому така пенсія призначалася вперше й раніше за нею він не звертався, то відповідно до умов Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при розрахунку розміру пенсії відповідач повинен був застосувати середній заробіток по Україні за три роки, що передують його зверненню за цією пенсією, тобто за 2011-2013 роки, але з незрозумілих підстав пенсія була нарахована на умовах переводу з одного виду на іншій як перерахунок через зміну надбавки і застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік. Враховуючи різницю між цими двома показниками розмір пенсії було безпідставно значно занижено.
28 квітня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин із заявою, в якій просив зробити перерахунок пенсії з 13.01.2014 року, застосувавши середній заробіток по Україні за три роки, що передують зверненню за пенсію за віком, тобто за 2011-2013 роки, а також зробити перерахунок доплати за понаднормативний стаж з врахуванням вимог ч .2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 % заробітку. Листом № 21/Г-10 від 12.05.2016 року відповідач відмовив йому в цьому, вказавши, що пенсія призначена відповідно до вимог діючого законодавства на підставі переведення з одного виду пенсії на інший, відносно перерахунку доплати за понаднормативний стаж послався на ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними, оскільки Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що в порядку переведення з одного виду пенсії на інший враховується та середня заробітна плата, яка визначалась при попередньому призначенні, однак дана норма Закону застосовується лише тоді, коли особі було попередньо призначено один з видів пенсії, що зазначений в ст.9 цього Закону, а саме: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства), пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Пенсія за вислугу років не входить в перелік цих видів пенсії, а була призначена йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Крім того, при розрахунку розміру доплати за понаднормативний стаж не був врахований його статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році ІІ категорії, у зв'язку з чим не застосовано ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому дії відповідача є необгрунтованими та суперечать чинному законодавству.
На підставі наведеного просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин щодо відмови йому здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах, як особі, яка звернулася за призначенням цієї пенсії вперше, відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2011-2013 роки; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин здійснити перерахунок йому пенсії за віком з 19.11.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 роки та здійснити перерахунок, застосувавши норми статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", збільшивши пенсію на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 % заробітку.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. В обгрунтування своїх заперечень посилається на те, що в січні 1998 року позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплату якої припинено 31.01.2014 року на підставі його заяви. З 13.01.2014 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Нетішин та отримує пенсію за віком на пільгових умовах із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ". Оскільки позивачу пенсія вже призначалася, пенсія за віком на пільгових умовах була йому призначена шляхом переведення з одного виду пенсії на інший. При обрахунку пенсії позивачу було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік відповідно до вимог ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення». Вважає, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, тому підстави для задоволення позову відсутні.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 в січні 1998 року було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та припинено її виплату з 31.01.2014 року на підставі його заяви.
З письмових матеріалів справи вбачається, що позивач був безпосередньо зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 року. Вказану обставину представник відповідача не заперечує.
Посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А № 240766 від 27.10.1992 року підтверджується, що позивач віднесений до категорії 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
13.01.2014 року позивач, маючи право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " звернувся з заявою до відповідача про призначення такої пенсії.
Позивачу призначено пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році й з 13.01.2014 року він перебуває на обліку управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах. При цьому, для обчислення розміру вказаної пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік. Доплата за понаднормовий стаж розраховувалася виходячи зі стажу понад 35 років відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області № 21/Г-10 від 12.05.2016 року, позивачу повідомлено, що з 13.01.2014 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Нетішин та отримує пенсію за віком па пільгових умовах відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Зазначено, що згідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення ріння соціального захисту населення" № 327 від 23.04.2012 року, для обчислення пенсії позивачу було враховано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік. Доплата за понаднормовий стаж нараховувалася за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.
Однак, з вказаним погодитись не можна, оскільки дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства України, що випливає з наступного.
Відповідно до ст.ст. 1-1,7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно ч.1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон), особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ч.2 ст.40 Закону , заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу)застрахованої особи.
Згідно ч.3 ст.45 Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В даній статті Закону мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені ст.9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом. Тому положення ч.3 ст.45 Закону в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не підлягають застосуванню.
Враховуючи наведене, суд вважає, що в даному випадку при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2011-2013 роки.
Аналогічні правові позиції висловлені Вищим адміністративним судом України у постановах від 01.12.2013 року у справі № К/800/38624/13, від 02.04.2014 року у справі №К/800/45035/13, від 16.01.2014 року у справі № К/800/1384/13.
З огляду на наведені обставини, безпідставними є також посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», оскільки в даному нормативно-правовому акті мова йде виключно про пенсії, призначені до 01.05.2012 року, а позивачу пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2 була призначена у 2014 році.
Відповідно до ст. 49 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до змісту ч. 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За змістом ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.
Порівнюючи положення частини 2 статті 56, статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.
За змістом п. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
Відповідно до ст. 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Отже, починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" без врахування положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неможливим; і навпаки застосування окремих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати, застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і така особа має право на одержання пенсії на умовах, визначених цим Законом, при цьому яким чином фінансується пенсія (Державний бюджет, бюджет Пенсійного фонду тощо) юридичного значення не має.
Крім того, постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 цього Закону.
На підставі вищевикладеного, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011 - 2013 роки, починаючи з 19.11.2015 року та здійснити перерахунок пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою повного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з 19.11.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011 - 2013 роки, а також перерахунок пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розподіл судових витрат між сторонами слід здійснити за правилами статті 94 КАС України.
Таким чином, з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань слід стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 1102 гривні 42 копійки.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.9, 10, 40, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частини 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.11, 71, 94, 158 - 163, 167 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011 - 2013 роки, починаючи з 19.11.2015 року.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 19.11.2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах починаючи з 19.11.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011 - 2013 роки, з урахуванням проведених нарахувань та виплат.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області, починаючи з 19.11.2015 року, провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 % заробітку та з урахуванням проведених нарахувань та виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області судовий збір в розмірі 1102,42 гривен до спеціального фонду Державного бюджету України (Отримувач Управління Державної казначейської служби України у м. Нетішин Хмельницької області Код отримувача 37858841, Банк отримувача ГУДКУ у Хмельницькій області, Код банку отримувача 815013, Рахунок отримувача 31211206700004, Код класифікації доходів бюджету 22030101, Код ЄДРПОУ Нетішинського міського суду Хмельницької області 2176720172 ) шляхом їх списання Управлінням Державної казначейської служби України у м.Нетішині.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ходоровський Б.В.
Копія вірна:
Суддя Ходоровський Б.В.