копія
Справа № 678/10/16-а
Провадження № 2-а-678-16/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2016 року смт. Летичів
Летичівський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Ходоровського І.Б.,
за участю секретаря Козка Л.М.,
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Летичівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання відмови неправомірною, підтвердження стажу та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 позовної заяви, уточнень до позову, усних пояснень позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні, наказом командира 95 окремої аеромобільної бригади (по особовому складу) Міністерства оборони України від 29 липня 2013 року його прийнято в добровільному порядку на військову службу водієм.
З 23 квітня 2014 року приймав участь у антитерористичній операції в Донецькій та Луганській областях.
18 січня 2015 року під час виконання бойового завдання поблизу с. Спартак Донецької області ротна тактична група, до складу якої входив, потрапила під мінометний обстріл і в ході ведення бою він отримав поранення.
Військово-лікарською комісією видано довідку від 24 лютого 2015 року і підтверджено, що отримане захворювання повязане з проходженням військової служби.
20 січня 2016 року медико-соціальною експертною комісією йому надано 3 групу інвалідності внаслідок поранення, травми, повязані з захистом Батьківщини.
21 січня 2016 року встановлено статус інваліда війни 3 групи до січня 2019 року.
01 лютого 2016 року звернувся до відповідача для призначення пенсії по інвалідності, проте 09 лютого 2016 року відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності у звязку з відсутністю необхідного страхового стажу. Вказано, що згідно поданих документів проходить військову службу за контрактом з 29 липня 2013 року, яку можливо зарахувати до страхового стажу лише за наявності інформації даних відділу ведення електронних реєстрів, підтримки, адміністрування і захисту інформаційно-аналітичних систем. Інформація в реєстрі застрахованих осіб за період проходження ним військової служби за контрактом відсутня.
Вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки діючим законодавством передбачено його право на пенсію по інвалідності, військовою частиною йому видана довідка про те, що з нього за період з листопада 2013 року по жовтень 2015 року проведено утримання єдиного соціального внеску, тобто понад два роки відбувались відрахування із його грошового забезпечення. Відповідач має усі повноваження перевірити підстави відрахування з грошового забезпечення єдиного соціального внеску, а відсутність даних в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку не може бути підставою відмови в призначенні йому пенсії.
Просить вказану відмову відповідача в призначенні йому пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі Закон) визнати неправомірною; зобов'язати відповідача зарахувати його страховий стаж із 29 липня 2013 року по теперішній час для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону; зобов'язати відповідача призначити та нарахувати йому пенсію по інвалідності з дати встановлення групи інвалідності, а саме з 20 січня 2016 року; зобовязати відповідача виплатити призначену та нараховану йому пенсію по інвалідності з дати встановлення групи інвалідності, а саме з 20 січня 2016 року.
В судовому засіданні представники відповідача просили в позові відмовити, оскільки в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку відсутні дані по ОСОБА_1, лише електронні відомості можуть бути прийняті до уваги органом пенсійного фонду для призначення пенсії, а паперовий носій інформації до уваги не приймається.
В назване судове засідання позивач, представники відповідача не зявилися, згідно поданих заяву просять розгляд справи проводити у їх відсутність.
Дослідивши докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У ч.ч. 1, 2, 3, 6 ст. 2, Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» вказано, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України. Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями. До видів військової служби віднесено військову службу за контрактом осіб рядового складу.
ОСОБА_2 ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
ОСОБА_2 п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, Службі безпеки України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також службу в Національній поліції;
У ч. 1 ст. 24 Закону визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: для інвалідів ІІІ групи - до досягнення особою 23 років включно - 1 рік.
Відповідно до ст. 106 Закону за рахунок сум, що находять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
З аналізу ст. 106 Закону вбачається, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює особа, саме таке підприємство нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи.
Відповідно до абз. 2 п. 1 ч 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
У ч. 5 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Базою для нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій, інших юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у чому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Порядком нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №178 від 02 березня 2011 року, визначено, що цей Порядок визначає механізм сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) за: осіб, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, СБУ, органах МВС та службу в органах і підрозділах цивільного захисту (п.п. 1 п. 1). Єдиний внесок для таких осіб нараховується на суми грошового забезпечення, нарахованого особі за базовий звітний період (п.п. 1 п. 2). Єдиний внесок визначається у розмірі мінімального страхового внеску за кожну особу, встановленого законом (абз. 2 п. 3). Обчислення єдиного внеску провадиться такими платниками єдиного внеску, зокрема, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, - за осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 1 цього Порядку (п.п. 1 п. 4). Сплата єдиного внеску здійснюється за осіб, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 1 цього Порядку, - в межах та за рахунок загального обсягу видатків, передбачених в Державному бюджеті України на відповідний рік для Пенсійного фонду України (п.п. 1 п. 6).
ОСОБА_2 п. «в» ч. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
У ч. 1 ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Так, згідно паспорта громадянина України ОСОБА_1 народився 18 січня 1994 року в м. Летичів Хмельницької області.
Наказом командира 95 окремої аеромобільної бригади (по особовому складу) від 29 липня 2013 року № 89-пм (м. Житомир) підтверджується, що ОСОБА_1 прийнятий в добровільному порядку (уклав контракт про проходження військової служби на посадах осіб рядового складу строком на 3 роки) на військову службу, його призначено водієм аеромобільного взводу аеромобільної роти аеромобільного батальйону, ВОС-124037Д.
ОСОБА_2 із послужного списку в період з липня 2013 року по листопад 2013 року (4 місяці) ОСОБА_1 проходив службу водієм аеромобільного взводу аеромобільної роти аеромобільного батальйону військової частини А 0281 (95 окрема аеромобільна бригада Командування високомобільних десантних військ ЗСУ). В період з листопада 2013 року по жовтень 2015 року проходив службу як старший водій аеромобільного взводу аеромобільної роти аеромобільного батальйону 95 окремої аеромобільної бригади високомобільних десантних військ ЗСУ. З жовтня 2015 року по теперішній час проходить службу як відповідальний виконавець відділення особового складу та стройового 199 навчального центру ВДВ ЗСУ.
Із довідки Військової частини польова пошта В1740 від 13 вересня 2014 року вбачається, що ОСОБА_1 перебуває у службовому відрядженні в районі виконання бойових завдань особовим складом частини по врегулюванню кризової ситуації в Україні та з 23 квітня 2014 року приймає участь у антитерористичній операції в Донецькій та Луганській областях.
На підставі наказу Міністра оборони України від 28 жовтня 2014 року ОСОБА_1 нагороджений нагрудним знаком «За зразкову службу».
30 січня 2015 року Військовою частиною польова пошта В1740 видана довідка №197/вос про обставини поранення солдата з/к ОСОБА_1 згідно якої він 18 січня 2015 року отримав мінно-вибухову травму. Зокрема, в ході проведення антитерористичної операції під час виконання бойового завдання поблизу с. Спартак Донецької області ротна тактична група потрапила під мінометний обстріл з боку бойовиків. Під час виконання обовязків військової служби в ході ведення бою отримав поранення.
Із довідки №148 військово-лікарської комісії ВЛК ВМКЦ ЦР від 24 лютого 2015 року вбачається, що солдат військової служби за контрактом ОСОБА_1 має захворювання, що повязані з проходженням військової служби.
На підставі Указу Президента України від 08 травня 2015 року ОСОБА_1 вручена медаль «Захиснику ОСОБА_3».
ОСОБА_2 довідок військо-лікарської комісії ВЛК хірургічного профілю ГВМКЦ «ГВКГ» МО України від 07 квітня 2015 року, 09 червня 2015 року, 21 липня 2015 року ОСОБА_1 має захворювання, що повязане з виконанням обовязків військової служби (отримав поранення внаслідок мінно-вибухової травми 18 січня 2015 року).
Із довідки Хмельницької обласної медико-соціальної експертизної комісії від 20 січня 2016 року вбачається, що з 20 січня 2016 року по січень 2019 року ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності, причиною інвалідності є поранення, травма, що повязані із захистом Батьківщини. Наявні протипоказання важкої фізичної праці.
Відповідно до даних військового квитка серії АВ №138990 ОСОБА_1 приймав участь в АТО у Донецькій області у складі військової частини пп В1740 з 23 квітня 2014 року по 23 жовтня 2014 року та з 18 листопада 2014 року по 18 січня 2015 року. Отримав поранення 18 січня 2015 року.
15 травня 2015 року Командуванням Викокомобільних десантних військ Збройних Сил України (Військовою частиною А 3771) ОСОБА_1 видане посвідчення серії ЮА №013411 у якому вказано, що таке є безтерміновим, предявник посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій.
21 січня 2016 року Управлінням соціального захисту населення Летичівської районної державної адміністрації для ОСОБА_1 видано довідку про те, що йому надано статус інваліда війни 3 групи до січня 2019 року. Відповідно до п. 1 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» він має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
Із довідки №154 Військової частини польова пошта В1740 від 02 лютого 2016 року вбачається, що ОСОБА_1 щомісячно за період з листопада 2013 року по жовтень 2015 року отримував грошове забезпечення з якого було проведено щомісячно утримання єдиного соціального внеску.
ОСОБА_2 заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі 01 лютого 2016 року про призначення пенсії по інвалідності.
Із відповіді управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі №815/02 від 09 лютого 2016 року вбачається, що розглянуто подані ОСОБА_1 документи, подані 01 лютого 2016 року для призначення пенсії по інвалідності. Рішенням управління відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності у звязку з відсутністю необхідного страхового стажу. Зокрема, згідно поданих документів проходить військову службу за контрактом з 29 липня 2013 року, яку можливо зарахувати до страхового стажу лише за наявності інформації даних відділу ведення електронних реєстрів, підтримки, адміністрування і захисту інформаційно-аналітичних систем. Інформація в реєстрі застрахованих осіб, за період проходження ОСОБА_1 військової служби за контрактом відсутня, тому підстав для призначення пенсії по інвалідності немає.
Відповідно до листа Військової частини польова пошта В1740 від 12 травня 2016 року, що надійшов до суду 20 травня 2016 року, дані до ПФУ (персоніфікація) про отримані доходи на всіх військовослужбовців подаються загальною сумою у таблиці №4 звіту «Нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення». На кожного військовослужбовця не передбачено подання даних звітом згідно з Порядком формування та подання страхувальником звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 08 жовтня 2010 року №22-2, зареєстрованого Міністерством юстиції України 01 листопад 2010 року №1014/18309, додатком №4 наказу Міністерства фінансів України №435 від 14 квітня 2015 року.
Отже, наданими позивачем ОСОБА_1 документами підтверджується, що він з 29 липня 2013 року по даний час (відомості про припинення військової служби за контрактом відсутні в матеріалах справи) перебуває на військовій службі за контрактом, 18 січня 2015 року під час виконання бойового завдання в зоні проведення АТО отримав поранення внаслідок чого 20 січня 2016 року йому надано 3 групу інвалідності, а 21 січня 2016 року встановлено статус інваліда війни 3 групи. Військова частина, де проходить службу ОСОБА_1, видала довідку у якій стверджується, що позивач отримував грошове забезпечення з якого проводились щомісячно утримання єдиного соціального внеску, однак окремо дані до ПФУ (персоніфікація) на кожного військовослужбовця не подаються, так як це не передбачено підзаконними нормативно-правовими актами.
Відсутність інформації в реєстрі застрахованих осіб за період проходження військової служби за контрактом ОСОБА_1 не є виною позивача.
Враховуючи встановлені обставини суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі та до страхового стажу позивача має бути зараховано період з 29 липня 2013 року (дата укладення контракту про проходження військової служби) по 23 травня 2016 року (дата розгляду справи судом).
У ч. 2 ст. 162 КАС України зазначено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень (п. 1); зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2).
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Відмову №815/02 від 09 лютого 2016 року Летичівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області в призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визнати протиправною.
Зобов'язати Летичівське обєднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області зарахувати страховий стаж ОСОБА_1 із 29 липня 2013 року по 23 травня 2016 року для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Летичівське обєднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з дати встановлення групи інвалідності, а саме з 20 січня 2016 року.
Зобов'язати Летичівське обєднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області виплатити призначену та нараховану ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з дати встановлення групи інвалідності, а саме з 20 січня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через Летичівський районний суд Хмельницької області апеляційної скарги.
Постанова суду, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя підпис ОСОБА_4
Суддя Летичівського
районного суду ОСОБА_4