Справа № 345/2065/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.06.2016 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Сухарник І.І.
секретаря судового засідання Заткальницької Н.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Калуш справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, суд -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії за віком у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії за віком відповідно до ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 06.12.2015.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач 24.03.2016 відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії на підставі ст. ст. 1, 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" на тій підставі, що період його роботи на руднику імені 50 років «Жовтня» не зараховуються до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці", так як на дане підприємство не поширюється дія цього закону. Таку відмову він вважає протиправною, оскільки має необхідний стаж роботи на підземних роботах, який дає йому право на перерахунок пенсії на пільгових умовах і робота на даному підприємстві має зараховуватися до відповідного стажу.
Позивач у судове засідання не з'явився, однак його представник по довіреності ОСОБА_2 подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задоволити.
Представник відповідача у судове засідання не з»явився, однак подав до суду заперечення на позов, в якому просить у задоволенні позову відмовити, а справу розглянути у відсутності представника відповідача. У запереченні зазначає, що відповідно до наявних у пенсійній справі документів, а саме довідки виданої ДП «Калійний завод» №75 від 30.10.2007 підтверджено пільговий стаж роботи за період з 01.11.1982 по 07.12.1998, та з 31.12.1998 по 09.08.2000, так як він працював на руднику «Ново-Голинь» (імені «50-років Жовтня») з повним робочим днем під землею. Дані періоди роботи зараховані до пільгового стажу роботи за Списком №1, що становить 17 років 8 місяці 16 днів. Дані періоди роботи не можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці", так як позивач працював на руднику «Ново-Голинь» (імені «50-років Жовтня»), на працівників якого не поширюється дія даного закону, так як рудник не є шахтою. Тому не має підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі даного закону.
Суд, проаналізувавши докази по справі, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступних підстав:
Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Тобто, стаття 1 цього Закону визначає лише коло осіб, на яких поширюється дія цього закону, визначаючи всіх їх узагальнюючим терміном шахтарі.
Згідно ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.
Статтею 10 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах всіх робітників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, передбачено п.п. 1.1 а п. 1 розділу I "Гірничі роботи" Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.
Згідно з роз'ясненням Міністерства праці та соціальної політики України від 18.02.2009 року № 1757/0/1409/10 та Пенсійного фонду України від 20.02.2009 року № 2927/0/0220 дія статей 1, 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"поширюється на працівників, професії, посади яких передбачені пунктами "а", "б", «в» підрозділу 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників копалень" розділу 1 "Гірничі роботи" Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію по віку за Списком № 1 з 10.10.2007, його загальний стаж роботи становить 40 років 1 місяць 24 дні, в тому числі стаж роботи за Списком №1 становить 17 років 8 місяців 16 днів. Його розмір пенсії становить 2280,55 грн.
У довідці, виданій ДП «Калійний завод» №75 від 30.10.2007 підтверджено пільговий стаж роботи позивача за період з 01.11.1982 по 07.12.1988 та з 31.12.1988 по 09.08.2000, так як він працював на руднику «Ново-Голинь» (імені «50-років Жовтня») з повним робочим днем під землею машиністом скреперної лебідки, гірничим робітником очисного вибою, електрогазозварювальником (а.с.17). Дані періоди роботи зараховані до пільгового стажу роботи за Списком №1, що становить 17 років 8 місяців 16 днів.
Відповідач визнав, що стаж роботи позивача по Списку №1 згідно вищезазначених довідок становить 17 років 8 місяців 16 днів, однак вважає, що робота позивача на руднику «Ново-Голинь» (імені «50-років Жовтня») не дає права на пенсію відповідно до ст.8 ЗУ « Про підвищення престижності шахтарської праці».
Суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком відповідно до ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці", що слід визнати і зобов'язати відповідача провести йому такий перерахунок і виплатити дораховані кошти.
Суд вважає, що перерахунок має бути здійснено з 13.12.2015, враховуючи, що відповідно до положень ст. 99 КАС України, термін позовної давності - 6 місяців, так як позивач звернувся із позовом до суду 13.06.2016, що стверджується записом на штампі вхідної кореспонденції суду (а.с.2).
Крім того, частина 1 статті 94 КАС України передбачає - якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При подачі позовної заяви позивачем ОСОБА_1 було сплачено судовий збір у розмірі 551,20 грн. (а.с.1).
Так як, згідно діючої редакції Закону України «Про судовий збір» Пенсійний фонд України та його органи не звільнені від сплати судового збору, судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
На підставі ст.ст. 1, 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" та керуючись ст. 163 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області, щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства .
Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 13.12.2015.
Стягнути із Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в користь ОСОБА_1 551, 20 грн. судового збору.
Позовну заяву в частині зобов'язання УПФУ в м. Калуші та Калуському районі зробити перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період з 06.12.2015 до 12.12.2015 залишити без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення.
Постанова набирає законної сили через десять днів після її проголошення, якщо апеляційну скаргу не подано. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий