печерський районний суд міста києва
Справа № 757/24268/15-ц
Категорія 29
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
24 червня 2016 року
Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Васильєвої Н.П.,
при секретарі Зарембі Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві цивільну справу за позовною заявою Харківської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Печерського районного суду міста Києва та просив стягнути з ОСОБА_1, що мешкає за адресою: 01103, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, НОМЕР_2, виданий Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області від 10.03.2004 року до бюджету м. Харкова, код платежу - 24170000, рахунок №31518921700002, МФО 851011, ЄДРПОУ 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у м. Харкові збитки у вигляді упущеної вигоди у розмірі 67 167,76 гривень згідно з розрахунком величини пайового внеску виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва.
Позивач посилався на таке: статтею 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Згідно із статтею 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні власності до участі в комплексному соціально-економічному розвитку сіл, селищ, міст, координація цієї роботи на відповідній території.
Таким чином, Харківська міська рада представляє інтереси територіальної громади м. Харкова.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.
Законом встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 року №804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - порядок), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
Таким чином, положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у розумінні положень статті 4 Цивільного кодексу України встановлено обов'язок певного кола суб'єктів - замовників будівництва - звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування для укладення договору пайової участі.
Згідно зі ст. 1 Закону замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.
Відповідно до ст. 2 Закону під забудовою територій слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, будівництво об'єктів, реконструкцію існуючої забудови та територій.
Відповідно декларація про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 06.08.2014 року №ХК 142142180116, реконструйована квартира АДРЕСА_2 прийняті до експлуатації.
Замовником будівництва за даною декларацією є ОСОБА_1.
Відповідно до приписів частини 4 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва: об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів; будівель навчальних закладів, закладів культури, медичного и оздоровчого призначення; будинків житлового фонду соціального призначення; індивідуальних будинків, садових та дачних будинків площею до 300 квадратних метрів; об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів; об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури; об'єктів, що споруджуються замість тих, що були зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій; об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства; об'єктів у межах індустріальних парків.
Жоден з перелічених пунктів не має відношення до об'єкта будівництва, прийнятого в експлуатацію на підставі декларації від 06.08.2014 року №142142180116. Таким чином, замовник будівництва має в повній мірі виконувати обов'язки пайової участі.
Однак, визначений Законом та Порядком обов'язок ОСОБА_1 не виконано та укладено з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття вищевказаного об'єкта будівництва до експлуатації.
Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 29.08.2014 року №472/0/114-14 та від 13.11.2014 року №518/0/114-14 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Такими діями забудовника порушуються права та інтереси територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради на отримання коштів, пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, які мають використовуватися для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Згідно п. 2 Порядку виконання підготовчих робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 «Про деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт», підготовчі роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію, а також після подання Держархбудінспекції або її територіальному органу повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, або отримання зареєстрованої декларації про початок виконання підготовчих робіт.
Враховуючи викладене, у органів місцевого самоврядування відсутні повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, у зв'язку з чим Харківській міській раді не було відомо ні про початок виконання будівельних робіт ні про хід виконання таких робіт.
Таким чином, внаслідок не укладення замовником будівництва договору пайової участі, невиконання зобов'язань, що прямо встановлені Законом, Харківській міській раді заподіяно збитків у вигляді неодержаних доходів.
Таким чином, у разі б належного виконання замовником будівництва передбаченого законом обов'язку щодо звернення до органу місцевого самоврядування для укладення договору, Харківська міська рада беззаперечно отримала б кошти пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у порядку та розмірах, передбачених чинним законодавством.
Розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.
Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку кошторисна вартість реконструкції квартири АДРЕСА_2, яка прийнята до експлуатації на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 06.08.2014 року №КХ 142142180116 становить 610 616,00 гривень.
Розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету становить 10 відсотків від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва, тобто 67 167,76 гривень.
Відповідач до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Суд вважає можливим постановити заочне рішення, про що не заперечує позивач.
Суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню за таких підстав: статтею 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Згідно із статтею 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні власності до участі в комплексному соціально-економічному розвитку сіл, селищ, міст, координація цієї роботи на відповідній території.
Таким чином, Харківська міська рада представляє інтереси територіальної громади м. Харкова.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.
Законом встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 року №804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - порядок), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
Відповідно до положень статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Статтею 14 ЦК України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Таким чином, положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у розумінні положень статті 4 Цивільного кодексу України встановлено обов'язок певного кола суб'єктів - замовників будівництва - звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування для укладення договору пайової участі.
Згідно зі ст. 1 Закону замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.
Відповідно до ст. 2 Закону під забудовою територій слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, будівництво об'єктів, реконструкцію існуючої забудови та територій.
Відповідно декларація про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 06.08.2014 року №ХК 142142180116, реконструйована квартира АДРЕСА_2 прийняті до експлуатації.
Замовником будівництва за даною декларацією є ОСОБА_1.
Відповідно до приписів частини 4 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва: об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів; будівель навчальних закладів, закладів культури, медичного и оздоровчого призначення; будинків житлового фонду соціального призначення; індивідуальних будинків, садових та дачних будинків площею до 300 квадратних метрів; об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів; об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури; об'єктів, що споруджуються замість тих, що були зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій; об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства; об'єктів у межах індустріальних парків.
Жоден з перелічених пунктів не має відношення до об'єкта будівництва, прийнятого в експлуатацію на підставі декларації від 06.08.2014 року №142142180116. Таким чином, замовник будівництва має в повній мірі виконувати обов'язки пайової участі.
Однак, визначений Законом та Порядком обов'язок ОСОБА_1 не виконано та укладено з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття вищевказаного об'єкта будівництва до експлуатації.
Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 29.08.2014 року №472/0/114-14 та від 13.11.2014 року №518/0/114-14 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Такими діями забудовника порушуються права та інтереси територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради на отримання коштів, пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, які мають використовуватися для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Згідно ч. 1 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» після набуття права на земельну ділянку замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно п. 2 Порядку виконання підготовчих робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 «Про деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт», підготовчі роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію, а також після подання Держархбудінспекції або її територіальному органу повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, або отримання зареєстрованої декларації про початок виконання підготовчих робіт.
Враховуючи викладене, у органів місцевого самоврядування відсутні повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, у зв'язку з чим Харківській міській раді не було відомо ні про початок виконання будівельних робіт ні про хід виконання таких робіт.
Відповідно до положень статті 22 ЦК України відповідно до яких особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. При цьому збитками є в тому числі доходи, які особа могла ю реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до наведених положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Харківська міська рада вправі вимагати від всіх замовників будівництва на території міста Харкова належного виконання вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема, щодо належного виконання пайової участі.
Таким чином, внаслідок не укладення замовником будівництва договору пайової участі, невиконання зобов'язань, що прямо встановлені Законом, Харківській міській раді заподіяно збитків у вигляді неодержаних доходів.
Згідно з положенням статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в України територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти.
Відповідно до положень статті 71 Бюджетного кодексу України надходження бюджету розвитку місцевих бюджетів включають кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, отримані відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Таким чином, у разі б належного виконання замовником будівництва передбаченого законом обов'язку щодо звернення до органу місцевого самоврядування для укладення договору, Харківська міська рада беззаперечно отримала б кошти пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у порядку та розмірах, передбачених чинним законодавством.
Розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.
Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку кошторисна вартість реконструкції квартири АДРЕСА_2, яка прийнята до експлуатації на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 06.08.2014 року №КХ 142142180116 становить 610 616,00 гривень.
Розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету становить 10 відсотків від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва, тобто 67 167,76 гривень.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги доказаними та підлягаючими задоволенню.
На підставі ст. ст. 11, 14, 16, 22, 623 ЦК України, ст. ст. 2, 4, 10, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 34, 35, 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. ст. 10, 24, 179 ЖК України, ст.ст. 3, 4, 10, 15, 27, 64, 118, 119, 120, 151-153, 224 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Харківської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, що мешкає за адресою: 01103, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, НОМЕР_2, виданий Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області від 10.03.2004 року до бюджету м. Харкова, код платежу - 24170000, рахунок №31518921700002, МФО 851011, ЄДРПОУ 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у м. Харкові збитки у вигляді упущеної вигоди у розмірі 67 167,76 гривень згідно з розрахунком величини пайового внеску виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва, а також судовий збір в сумі 671,68 гривень.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом десяти днів після отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом десяти днів після його проголошення в Апеляційний суд міста Києва через Печерський районний суд міста Києва, особами, що не були присутні при проголошенні рішення - в той же час з дня отримання ними копії рішення.
Суддя