Постанова № 58639589, 30.06.2016, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
30.06.2016
Номер справи
367/5139/16-а
Номер документу
58639589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 367/5139/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2016 року Ірпінський міський суд Київської області в складі

головуючого судді Пархоменко О.В.,

з участю секретаря Григорян Н.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за адміністративним позовом кандидата в депутати Коцюбинської селищної ради Київської області ОСОБА_1 до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, третя особа - Ірпінська міська партійна організація Політичної партії "Нові обличчя" про визнання протиправною та скасування постанови Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області № 6 від 22 червня 2016 року,

в с т а н о в и в :

Позивач - кандидат в депутати Коцюбинської селищної ради Київської області ОСОБА_1 звернулася до суду із даним адміністративним позовом, посилаючись на те, що 22 червня 2016 року Коцюбинською селищною виборчою комісією Київської області було прийнято постанову № 6, якою були затверджені кандидати в депутати Коцюбинської селищної ради по одномандатних округах від ПП "Нові обличчя". Вважає дане рішення комісії таким, що суперечить чинному законодавству України та має бути скасоване судом.

Позивач вказує, що згідно з частиною 6 статті 94 Закону України "Про місцеві вибори" рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, її члена може бути оскаржене до суду. Відповідно до ч.6 ст. 172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. 25 червня 2016 року вона ознайомилась з наступними документами Коцюбинської селищної виборчої комісії, а саме: Протоколом засідання Коцюбинської виборчої комісії Київської області № 8 від 22 червня 2016 року, Постановою Коцюбинської виборчої комісії Київської області № 6 від 22 червня 2016 року та окремою думкою до даної Постанови члена Коцюбинської виборчої комісії Київської області, посвідчення № 16 ОСОБА_3 Вивчивши дані документи, вона прийшла до висновку, що на момент прийняття Коцюбинською виборчою комісією Київської області рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Коцюбинської селищної ради, висунутих Ірпінською міською партійною організацією політичної партії "Нові обличчя" у одномандатних виборчих округах, існували підстави для відмови в реєстрації даних кандидатів.

Так, до протоколу засідання Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області № 8 від 22.06.2016 року додана окрема думка члена виборчої комісії, яка містить обґрунтування того, що на заявах Ірпінської міської партійної організації політичної партії "Нові обличчя" про реєстрацію кандидатом в депутати та рішеннях про висування кандидатом проставлений відбиток штампу, а не печатки. Зазначено, що на штампі Ірпінської міської партійної організації Політичної партії "Нові обличчя" зазначені: назва Ірпінська міська партійна організація політичної партії "Нові обличчя" та свідоцтво про реєстрацію від 30 листопада 2012 року № 182. Ірпінська міська партійна організація політичної партії "Нові обличчя" не має статусу юридичної особи, а тому не має ідентифікаційного коду, а є структурним утворенням політичної партії (свідоцтво від 30 листопада 2012 року № 182), тому вона не має права виготовляти власну печатку, оскільки згідно Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 18.06.2015 року № 1000/5 в ч. 3 3 . Печатки зазначено, що право на застосування печаток установи із зазначенням найменування установи та ідентифікаційного коду закріплюється у положенні (статуті) установи і зумовлюється її правовим статусом. Згідно вимог п. 5.2, 5.3 статуту політичної партії "Нові обличчя" міські організації партії можуть набувати статусу юридичної особи лише за рішенням центрального керівного органу, тому печатку міська організація виготовлювати не може.

Таким чином, оскільки Ірпінська міська партійна організація політичної партії "Нові обличчя" не є юридичною особою та не має ідентифікаційного номеру і у зв'язку з цим не може мати власної печатки але є структурним утворенням політичної партії "Нові обличчя" чинне законодавство України передбачає, що під час місцевих виборів її документи, в тому числі заяви про реєстрацію кандидатів та рішення про висування кандидатів повинні бути засвідчені печаткою організації партії вищого рівня.

Позивач також вказує, що на порушення вимог статті 39 Закону заяви про реєстрацію кандидатів в депутати та рішення зборів про висування кандидатів, висунутих Ірпінською міською партійною організацією політичної партії "Нові обличчя" не засвідчені печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня. Натомість на цих документах проставлений штамп із назвою Ірпінської міської партійної організації політичної партії "Нові обличчя", що не відповідає вимогам закону. Отже, зазначені заяви про реєстрацію та рішення зборів про висування не можуть вважатися документом, передбаченим пунктами 1, 4 частини першої статті 39 Закону.

Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 46 Закону підставою для відмови в реєстрації кандидата у депутати є порушення встановленого Законом порядку висування кандидата, а також відсутність передбачених Законом документів для реєстрації особи кандидатом, а тому в даному випадку на її думку є підстави для відмови в реєстрації кандидатів в депутати, а прийнявши рішення про їх реєстрацію Коцюбинська селищна виборча комісія Київської області допустила порушення вимог чинного законодавства України. Як випливає з Постанови Коцюбинської селищної виборчої комісії № 6 від 22 червня 2016 року Коцюбинська селищна виборча комісія постановила затвердити кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради по одномандатних виборчих округах від Політичної партії "Нові обличчя". Закон надає вичерпний перелік суб'єктів виборчого процесу на місцевих виборах, серед яких, зокрема, є саме місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах, а не політична партія, як це зазначено в оскаржуваній постанові.

Позивач просила визнати постанову Коцюбинської селищної виборчої комісії від 22 червня 2016 року про затвердження кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради від ПП "Нові обличчя" незаконною; скасувати постанову Коцюбинської селищної виборчої комісії від 22 червня 2016 року про затвердження кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради від ПП "Нові обличчя".

В подальшому під час розгляду справи позивач подала заяву про зміну позовних вимог , в якій, посилаючись на ст. ст. 49, 51, 137 Кодексу адміністративного судочинства України просила суд вважати позовними вимогами по справі № 367/5139/16-а наступні вимоги: визнати протиправною та скасувати постанову Коцюбинської селищної виборчої комісії від 22 червня 2016 року про затвердження кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради від ПП "Нові обличчя" № 6.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала, підтвердила обставини, викладені у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні позов визнала частково, суду пояснила, що вона є головою Коцюбинської селищної виборчої комісії. 22 червня 2016 року пройшла заміна трьох членів виборчої комісії, які належним чином не змогли ознайомитися із документами ПП "Нові обличчя". Комісія не мала змоги належно ознайомитися з документами, а саме чи є там печатка, чи це є штамп. Постанова була затверджена, але вона особисто, як голова комісії утрималася, так як не знала чи це печатка, чи штамп. Голосування відбулося у три спроби, так як голосуванням були незадоволені представники ПП "Нові обличчя" ОСОБА_5 та інші, вони тиснули на членів комісії. На засідання були присутні члени ЦВК. Також пояснила, що ні перша, ні друга спроби голосування не оформлювались ні протоколом, ні постановою. Час на ознайомлення з документами новим членам комісії був наданий, рішення розпочати розгляд документів було прийнято після перерви до ознайомлення новими членами комісії з документами і після цього комісія продовжила засідання. Питання на голосування ставила вона і головувала на засіданні як голова комісії також вона. Пояснила, що вона зверталася до ЦВК за методичною допомогою напередодні засідання, приблизно 20 червня, завезла до ЦВК лист, 22.06.2016 року їй зателефонували з канцелярії ЦВК та повідомили, що до них приїдуть працівники ЦВК; вони привезли методичну літературу, сказали, що ніякої консультації вони давати не будуть, вмішуватися не будуть, сказали, що треба читати статтю закону хто має бути присутнім на засіданні. Також пояснила, що вона визнає позов в частині того, що дійсно при розгляді документів кандидатів в депутати від ПП "Нові обличчя" є заява про реєстрацію в кандидати в депутати та рішення партії, на яких стоїть печатка без ідентифікаційного коду місцевої організації партії; не визнає позов в тій частині, що Коцюбинська селищна виборча комісія не мала підстав для відмови в реєстрації кандидатів, тому що був останній день реєстрації кандидатів. Комісія могла відмовити у реєстрації, але вирішили зареєструвати кандидатів. Пояснила, що Коцюбинська селищна виборча комісія є юридичною особою, має ідентифікаційний код, але на печатці комісії також ідентифікаційний код не зазначений..

Представник третьої особи ОСОБА_6 в судовому засіданні позов не визнав, надав суду письмові заперечення та просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_4, представника третьої особи ОСОБА_6, вивчивши матеріали справи, суд вважає заявлений позов таким, що не підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

В судовому засіданні встановлено, що згідно рішення З'їзду Політичної партії "Нові обличчя" від 29.05.2016 року про участь місцевих організацій політичної партії "Нові обличчя" у місцевих виборах, що відбудуться 17 липня 2016 року відповідно до частини першої статті 36 Закону України "Про місцеві вибори" місцевій організації Політичної партії "Нові обличчя", а саме Ірпінській міській партійній організації Політичної партії "Нові обличчя" взяти участь у місцевих виборах, а саме позачергових виборах Коцюбинської селищної ради Київської області, що відбудуться 17 липня 2016 року у порядку та спосіб, передбачених Законом України "Про місцеві вибори".

До Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області були надані рішення зборів Ірпінської міської партійної організації Політичної партії "Нові обличчя" про висування кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 20 з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради Київської області від 19.06.2016 року відповідно до частин другої, третьої статті 36, статей 36, 37 Закону України "Про місцеві вибори" висунуто кандидатами у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 20 з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради Київської області на позачергових виборах Коцюбинської селищної ради Київської області, що відбудуться 17 липня 2016 року таких осіб: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_5, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 Також були надані заяви про реєстрацію кандидатів в депутати вищезазначених осіб, підписані головою Ірпінської міської партійної організації Політичної партії "Нові обличчя" ОСОБА_2 На даних документах проставлені круглі печатки з назвою "Ірпінська міська партійна організація Політичної партії "Нові обличчя" свідоцтво № 182 від 30 листопада 2012 року", на даній печатці відсутній ідентифікаційний код. Також були надані особисті заяви цих кандидатів в депутати про згоду балотуватися кандидатом у депутати.

Встановлено, що постановою № 2 від 22 червня 2016 року Ірпінської міської виборчої комісії Київської області "Про зміни в складі Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області" відповідно до частини п'ятої статті 3, частини другої статті 13, статті 21, частин десятої-тринадцятої, п'ятнадцятої, шістнадцятої статті 22, частин четвертої, п'ятої, сьомої, дев'ятої статті 29 Закону України "Про місцеві вибори", керуючись частиною п'ятою статті 25 Закону України "Про місцеві вибори" Ірпінська міська виборча комісія Київської області постановила внести зміни до складу Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, сформованого постановою Ірпінської міської виборчої комісії Київської області від 11 вересня 2015 року № 11 "Про формування складу Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області".

Встановлено, що згідно протоколу № 8 засідання Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 22.06.2016 року усього членів комісії 13 осіб.; п. 4 порядку денного визначено :"Про затвердження кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради від ІМО ПП "Нові обличчя"; за дане питання проголосували "За" - 7 осіб; "Проти" - 4 осіб; "Утрималися" - 2 особи та прийнято постанову № 6.

Постановою № 6 від 22 червня 2016 року Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області затвердження кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради від ПП "Нові обличчя" Коцюбинська селищна виборча комісія Київської області постановила затвердити кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради по одномандатних виборчих округах від ПП "Нові обличчя" ОСОБА_15, ОСОБА_9, ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_12, ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_5, ОСОБА_16, ОСОБА_11, ОСОБА_18, ОСОБА_7, ОСОБА_19, ОСОБА_20

Встановлено, що до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області членом Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області ОСОБА_3, посвідчення № 16 була надана Окрема думка щодо рішення Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 22.06.2016 року, в якій, зокрема, ОСОБА_3 вважав, що оскільки на документах Ірпінської міської організації політичної партії "Нові обличчя" підпис керівника організації не засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації партії вищого рівня, а на них проставлений лише відбиток штампу, із зазначенням назва організації, то ці документи не можуть вважатися документами, передбаченими статтями 37, 39 Закону України "Про місцеві вибори".

Наведені обставини підтверджуються поясненнями позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_4, представника третьої особи ОСОБА_6, письмовими матеріалами справи.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України "Про місцеві вибори".

У відповідності до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про місцеві вибори" основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.

У відповідності до ч. 11 ст. 27 Закону України "Про місцеві вибори" на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи в разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов'язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання).

У відповідності до ч. 14 ст. 27 Закону України "Про місцеві вибори" рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. У разі невиконання виборчою комісією вимог цього Закону (бездіяльність виборчої комісії) виборча комісія вищого рівня з відповідних місцевих виборів може прийняти відповідне рішення. У день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно.

У відповідності до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про місцеві вибори" суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія; 3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; 4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; 5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

У відповідності до ст. 39 Закону України "Про місцеві вибори" відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному виборчому окрузі, за умови подання до комісії таких документів, зокрема, заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня; копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії; рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня; заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії у відповідному одномандатному виборчому окрузі та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.

У відповідності до ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеві вибори" підставою для відмови у реєстрації кандидата у депутати є, зокрема, порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; відсутність передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.

Як встановлено в судовому засіданні Постановою № 6 від 22 червня 2016 року Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області затвердження кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради від ПП "Нові обличчя" Коцюбинська селищна виборча комісія Київської області постановила затвердити кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради по одномандатних виборчих округах від ПП "Нові обличчя" ОСОБА_15, ОСОБА_9, ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_12, ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_5, ОСОБА_16, ОСОБА_11, ОСОБА_18, ОСОБА_7, ОСОБА_19, ОСОБА_20 на підставі наданих рішень зборів Ірпінської міської партійної організації Політичної партії "Нові обличчя" про висування кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 20 з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради Київської області від 19.06.2016 року, заяв про реєстрацію кандидатів в депутати вищезазначених осіб, підписаних головою Ірпінської міської партійної організації Політичної партії "Нові обличчя" ОСОБА_2, на яких проставлені круглі печатки з назвою "Ірпінська міська партійна організація Політичної партії "Нові обличчя" свідоцтво № 182 від 30 листопада 2012 року", на даній печатці відсутній ідентифікаційний код.

Розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог та оцінюючі надані докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в судовому засіданні не знайшли свого беззаперечного підтвердження доводи позивача про те, що на документах, які були надані до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області для реєстрації кандидатів у депутати від Політичної партії "Нові обличчя", а саме на заявах Ірпінської міської партійної організації політичної партії "Нові обличчя" про реєстрацію кандидатом в депутати та рішеннях про висування кандидатом проставлений відбиток штампу, а не печатки, оскільки на даних відбитках не зазначений ідентифікаційний код. Як підтвердила в судовому засіданні голова Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області ОСОБА_4 на печатці Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, яка є юридичної особою, також не міститься ідентифікаційного коду.

Таким чином в судовому засіданні не встановлено беззаперечних обставин, які б свідчили про допущення порушень вимог чинного законодавства при реєстрації кандидатів в депутати від ПП "Нові обличчя" та про протиправність прийнятої постанови № 6 Коцюбинською селищною виборчою комісією Київської області від 22 червня 2016 року про затвердження кандидатів в депутати Коцюбинської селищної ради від ПП "Нові обличчя", а тому відсутні підстави для задоволення даного позову.

На підставі ст. ст. 8, 19, 92 Конституції України, ст. ст. 12, 27, 37, 39, 46, 94 Закону України "Про місцеві вибори", керуючись ст. ст. 2, 7, 14, 99,100, 102, 158-163, 167, 172, 177 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Позов кандидата в депутати Коцюбинської селищної ради Київської області ОСОБА_1 до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, третя особа - Ірпінська міська партійна організація Політичної партії "Нові обличчя" про визнання протиправною та скасування постанови Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області № 6 від 22 червня 2016 року залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня її проголошення.

Суддя: О. В. Пархоменко