ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шарапа В.М.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
УХВАЛА
іменем України
"29" червня 2016 р. Справа № 817/301/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Відділу освіти Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "06" травня 2016 р. у справі за позовом Відділу освіти Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області про визнання протиправними та скасування рішення, приписів ,
ВСТАНОВИВ:
03.03.2016 Відділ освіти Сарненської районної державної адміністрації звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області про визнання протиправними та скасування рішення "Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації" від 15.02.2016 року № 11-гбн, приписів про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 05.02.2016 року № 29, №30.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 06 травня 2016 року в задоволенні позову Відділу освіти Сарненської районної державної адміністрації до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області про визнання протиправними та скасування рішення і приписів - відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В апеляційній скарзі зазначено, що ними здійснено капітальний ремонт котельні Люхчанської ЗОШ І-ІІІ ст. по вул. Центральна, 6, с. Люхча, Сарненського району відповідно до вимог закону. Здійснена ними самостійно прибудова - склад палива не є частиною котельні, а тому не впливає на достовірність даних, наведених у декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що належить до І-ІІІ категорій складності та не може слугувати підставою для скасування її реєстрації. Крім того зазначив, що порушення державних будівельних норм, стандартів і правил, які ставляться у порушення позивачу, були усунуті станом на дату складання відповідачем акту за наслідками перевірки. Суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені обставини та ухвалив незаконне рішення.
Представники сторін в судове засідання не з"явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
З врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності представників сторін, в порядку письмового провадження.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил відділом освіти Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області на об'єкті будівництва "капітальний ремонт котельні Люхчанської ЗОШ І-ІІІ ст. по вул. Центральна, 6, с. Люхча, Сарненського району", результати якої оформлено актом від 05.02.2016 року № 61 (а.с. 12-14, 66).
Перевіркою встановлено порушення суб'єктом містобудування вимог пункту 10 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", яке полягало у наведенні замовником недостовірної інформації у пунктах 14-17 декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що належить до І-ІІІ категорій складності, зареєстрованої 01.02.2016 року за № РВ143160320682.
За наслідками перевірки управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області винесено:
- припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 05.02.2016 року №29, яким зобов'язано начальника відділу освіти Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області Аврамишина Г.Л. привести об'єкт будівництва у відповідність до вимог чинного законодавства будівельних норм, державних стандартів і правил до 04.03.2016 року;
- припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 05.02.2016 року №30, яким зобов'язано відділ освіти Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області привести об'єкт будівництва у відповідність до вимог чинного законодавства будівельних норм, державних стандартів і правил до 04.03.2016 року (а.с. 19-22).
Наказом управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області від 15.02.2016 року № 11, прийнятим на підставі рішення сектору по роботі з дозвільними документами від 15.02.2016 року №11-гбн, замовнику - відділу освіти Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області скасовано реєстрацію декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що належить до І-ІІІ категорій складності на об'єкт будівництва "капітальний ремонт котельні Люхчанської ЗОШ І-ІІІ ст. по вул. Центральна, 6, с. Люхча, Сарненського району", що зареєстрована 01.02.2016 року за №РВ143160320682, який направлено листом від 15.02.2016 року №1017-488-16 (а.с. 7-8, 65).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням відповідача, позивач звернулась до суду з зазначеним позовом.
Суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. Закону України 39 "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року №3038-VI, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 4 ст. 39 Закону України 39 "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року №3038-VI, прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.
Частиною 10 статті 39 Закону України 39 "Про регулювання містобудівної діяльності" від 7.02.2011 року №3038-VI передбачено, що замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.
Частиною 2 статті 39-1 Закону України 39 "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року №3038-VI визначено, що у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Положення аналогічного характеру закріплені у Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №461.
За змістом пункту 22 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №461, у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю. Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію декларації з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня, з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про скасування. Про скасування реєстрації декларації замовнику письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня її скасування (абзаци 7-8, 10).
Відтак, передумовою для скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації за рішенням органу державного архітектурно-будівельного контролю є виявлення факту наведення у ній замовником недостовірних даних, які свідчать про те, що об'єкт є самочинним будівництвом.
Поняття "самочинного будівництва" визначено в статті 376 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 даної статті, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" від 20.05.1999 року №687-XIV, будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Частиною 1 статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року №3038-VI передбачено, що проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Пунктами 2-3 частини 1 статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року 3038-VI визначено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності; видачі замовнику відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Таким чином, положення Закону України "Про архітектурну діяльність" та Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" також містять вимоги щодо здійснення замовником будівельних робіт виключно на підставі документу, який дає право на їх виконання та у відповідності до належним чином затвердженої проектної документації, за умови недотримання яких об'єкт нерухомого майна вважається самочинним будівництвом.
Відповідно до пункту 17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Судом встановлено, що будівельні роботи на об'єкті будівництва "капітальний ремонт котельні Люхчанської ЗОШ І-ІІІ ст. по вул. Центральна, 6, с. Люхча, Сарненського району" здійснювались замовником - відділом освіти Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області на підставі дозволу на виконання будівельних робіт від 07.11.2013 року №ІУ 115133230428, виданого Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованій 22.12.2015 року за №РВ 083153561294 (а.с. 33).
На замовлення відділу освіти Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області ППФ "Полісся Проект-Сервіс" розроблено робочий проект на об'єкт будівництва "капітальний ремонт котельні Люхчанської ЗОШ І-ІІІ ст. по вул. Центральна, 6, с. Люхча, Сарненського району", в якому закріплено, що до складу будівлі котельні входять приміщення: вхідний тамбур 16,2 м.кв.; приміщення котельні (котельний зал) 153,8 м.кв.; коридор 6,0 м.кв.; щитова 6,5 м.кв; тех. приміщення 3,8 м.кв.; тамбур 2,0 м.кв.; побутове приміщення 16,8 м.кв.; душова 2,1 м.кв.; вмивальна 1,7 м.кв.; туалет 1,3 м. кв.; кабінет майстра 8,3 м.кв., загальна площа котельні 218,5 м.кв. (а.с. 51-64).
У технічному паспорті, виготовленому на котельню № 6 по вул. Центральній, с. Люхча, Сарненського району 28.07.2010 року, також вказано, що остання складалась із зазначених приміщень, а її загальна площа становить 218,5 м.кв. (а.с. 29-32).
В декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що належить до І-ІІІ категорій складності на об'єкт будівництва "капітальний ремонт котельні Люхчанської ЗОШ І-ІІІ ст. по вул. Центральна, 6, с. Люхча, Сарненського району", що зареєстрована Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області 01.02.2016 року за №РВ143160320682, замовником - відділом освіти Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області зазначено:
-у графі 14 "техніко-економічні показники об'єкта (з урахуванням технічної інвентаризації)" - "опис об'єкта: несучі конструкції фундамент - стрічковий, бетонний, існуючий; стіни - цегла керамічна, існуючі; перекриття - залізобетонні плити, існуючі; перекриття віконних, дверних прорізів - залізобетонні перемички, існуючі; огороджувальні конструкції зовнішні стіни - цегла керамічна, існуючі; покрівля - промізол; вікна - металопластикові; фасади - силікатна цегла, існуючі; перелік інженерного обладнання об'єкта: холодне водопостачання, водовідведення, опалення: централізоване; загальна площа будівлі 218,5 м.кв.";
-у графі 17 "на об'єкті виконано всі передбачені проектно-кошторисною документацією згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами роботи, у тому числі щодо доступності для маломобільних груп населення. Обладнання встановлено згідно з актами про його прийняття після випробування у визначеному порядку" (а.с. 26-28).
Разом із тим встановлено, що відділом освіти Сарненської районної державної адміністрації Рівненської виконано будівельні роботи з будівництва прибудови до приміщення котельні - приміщення складу для зберігання твердого палива розміром 4,5 м на 17,5 м., без реєстрації декларації про початок виконання таких будівельних робіт та яку не передбачено проектною документацією, що є самочинним будівництвом. (а.с. 67-79).
Крім того виявлено, що монтажні роботи твердопаливного котла "Квартал 250" проведено з втручанням у конструктивні елементи, зокрема, змінено люки для подачі палива на самостійно виготовлені із несертифікованого металу, що є порушенням пунктів 9.3, 9.6 ДБН А.3.1.-5-2009 "Організація будівельного виробництва", приміщення складу палива не обладнане автоматичною протипожежною сигналізацією, що є порушенням пункту 9.16 таб. А.2 ДБН "Системи пожежного захисту", не встановлено сертифіковані протипожежні двері в побутових приміщеннях котельні та у протипожежній стіні, що відокремлює склад палива від котельні, що є порушенням пункту 4.113 ДБН В.1.1.7 "Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва", не виконано вогнезахисне оброблення дерев'яних конструкцій в приміщенні складу палива, що є порушенням п. 2.5 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки".
Зазначені порушення позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил підтверджуються актом відповідача від 05.02.2016 року №61, матеріалами фотофіксації та не оспорювались позивачем по справі в ході розгляду справи.
Самостійне усунення позивачем в подальшому частини виявлених порушень правомірно не взято судом першої інстанції до уваги, оскільки такі порушення існували станом на час подачі декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що належить до І-ІІІ категорій складності, зареєстрованої 01.02.2016 року за № РВ143160320682.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач мав усі необхідні, установлені законом підстави для скасування позивачу реєстрації декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що належить до І-ІІІ категорій складності на об'єкт будівництва "капітальний ремонт котельні Люхчанської ЗОШ І-ІІІ ст. по вул. Центральна, 6, с. Люхча, Сарненського району", що зареєстрована 01.02.2016 року за № РВ143160320682.
Оскільки рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області "Про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації" від 15.02.2016 року № 11-гбн та приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 05.02.2016 року № 29, № 30 прийняті на підставі, в межах повноважень відповідача та є правомірними, підстави для їх скасування відсутні.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Відділу освіти Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "06" травня 2016 р. скасувати.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Відділ освіти Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області вул.Демократична,17,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34502
3- відповідачу/відповідачам: Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області вул. 16 Липня,38,м.Рівне,33028
- ,