У Х В А Л А
Справа № 127/20538/15-а
23 червня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мельник-Томенко Ж. М.
суддів: Ватаманюка Р.В. Сторчака В. Ю.
за участю:
секретаря судового засідання: Коваль К.В.,
представника відповідачів - Журавський О.А., представник на підставі довіреностей
представника третьої особи - Слишинський І.В., представник на підставі довіреності
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вінницької міської ради на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 04 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Вінницької міської ради, Департаменту архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - комунальне підприємство "Вінницьке міське бюро технічної інвентаризації" про визнання протиправною бездіяльності органу місцевого самоврядування та спонукання до вчинення дій,
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2015 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Вінницької міської ради (відповідач 1), Департаменту архітектури та кадастру Вінницької міської ради (відповідач 2), за участю третьої особи без постійних вимог на предмет спору - КП «ВМБТІ» про визнання протиправною бездіяльність органу місцевого самоврядування та спонукання до вчинення дій. Позивач позбавлена можливості в даний час зареєструвати своє право власності на 1/4 частку будинку по АДРЕСА_1 в порядку спадкування, оскільки такої адреси не існує.
Позивач неодноразово письмово зверталась до відповідачів з приводу зміни її поштової адреси, разом з тим її вимоги відповідачами були проігноровані.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 04.04.2016 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач 1 подав апеляційну скаргу. В якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Так, в апеляційній скарзі міська рада зазначає, що Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради №2249 від 15.09.2011р. (із змінами та доповненнями) затверджено Положення про адресну систему міста Вінниці (далі - Порядок). Пунктом 6.1 зазначеного вище Порядку визначено, що присвоєння поштової адреси здійснюється рішенням виконкому міської ради. Пунтом 6.2. визначено, що підготовку проектів рішення виконкому міської ради по присвоєнню поштових адрес в м. Вінниці здійснює КП «ВМБТІ».
Рішенням ВК ВМР від 25.07.2013 року №1659 «Про внесення змін до рішень виконавчого комітету міської ради від 13.08.2009 року № 1816 з урахуванням часткових змін внесених рішенням від 15.09.2011 року №2249» доповнено п.6.3.1 наступним змістом: Для розгляду питання щодо присвоєння і зміни, впорядкування) адреси квартирам, житловим, нежитловим приміщенням, які складають окремий об'єкт нерухомості, особою, зацікавленою в присвоєнні адреси, подаються:
- клопотання власника об'єкта нерухомого майна (забудовника або особи, яка має на нього підтверджені майнові права» на ім'я міського голови про присвоєння (зміну, впорядкування) адреси;
- належним чином засвідчена копія документу, що підтверджує право власності або інші майнові права заявника на об'єкт нерухомого майна;
- технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна:
- довідка КП «ВМБТІ» щодо можливості присвоєння адреси.
Рішенням виконавчого комітету від 26.03.2015 року №640 доповнено Положення п.4.5.1 згідно якого, «КП «ВМБТІ» виготовляє довідку щодо можливості присвоєння адреси за умови подання зацікавленою особою необхідного виконавчому комітету міської ради для присвоєння адреси визначеного переліку документів. У випадку не подання зацікавленою особою визначеного Положенням повного переліку документів, необхідного для розгляду питання присвоєння адреси, КП «ВМБТІ» повідомляє ЗАМОВНИКА по договору про неможливість з цієї причини виготовити довідку щодо можливості присвоєння адреси та роз'яснює, що підготовка і подача на розгляд виконавчого комітету міської ради проекту рішення відбудеться за відсутності згаданої довідки.
Отже, з урахуванням зазначеного вбачається, що виконавчим комітетом Вінницької міської ради в межах своїх повноважень визначено порядок зміни адреси об'єкту нерухомого майна.
До того ж апелянтом звернуто увагу суду, що звернення про зміну поштової адреси адресоване не виконавчому комітету, а структурному підрозділу, Департаменту архітектури та кадастру Вінницької міської ради, який не уповноважений на здійснення відповідних дій по зміні поштової адреси. Крім того, позивачем у якості відповідача визначено Вінницьку міську раду, відповідно до якої позивач не звертався, та яка останньому у задоволенні його клопотання не відмовляла.
Судом апеляційної інстанції постановлено питання щодо залучення виконавчого комітету Вінницької міської ради в якості другого відповідача.
Представники відповідачів та третьої особи заперечували проти залучення виконавчого комітету Вінницької міської ради в якості другого відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України, суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Частина 3 даної статті передбачає, що, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. Тобто суд за власною ініціативою може залучити до справи другого відповідача, не здійснюючи при цьому заміну неналежного відповідача.
Отже, з врахуванням того, що позивач не прибув в судове засідання, а питання щодо зміни поштової адреси відноситься до повноважень виконавчого комітету Вінницької міської ради, тому даний орган повинен бути залучений до участі у справі в якості другого відповідача.
Крім того, положеннями частини 4 статті 11 КАС України визначено обов'язок адміністративного суду вжити передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, тобто суд повинен встановити, зокрема, чи правильно визначено коло відповідачів та чи обрано позивачем належний спосіб захисту порушеного права тощо.
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зважаючи на викладене, у відповідності до вимог ст. 52 КАС України, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залучити виконавчий комітет Вінницької міської ради до участі у справі в якості другого відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 52 КАС України після заміни сторони, вступу третьої особи, що заявляє самостійні вимоги на предмет спору, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Крім того, суд апеляційної інстанції вважає, що для повного, об'єктивного з'ясування обставин справи необхідним є отримання пояснень представників сторін щодо обставин якими вони обґрунтовують свої вимоги.
А тому, у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України, суд апеляційної інстанції вважає необхідним визнати обов'язковою участь осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених цим Кодексом, а також у разі неможливості розгляду справи у зв'язку з необхідністю заміни судді (в результаті задоволення заяви про відвід чи з інших причин) або залучення до участі у справі інших осіб.
Керуючись ст. ст. 52, 160, 195, 196, 197 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
1. Відкласти апеляційний розгляд справи.
2. Залучити виконавчий комітет Вінницької міської ради до участі у справі в якості другого відповідача.
3. Призначити справу до апеляційного розгляду в судовому засіданні на 18 серпня 2016 року о 14 год. 00 хв.. Судовий розгляд буде здійснено у приміщенні Вінницького апеляційного адміністративного суду, зал № 1 (вул. Брацлавська, 14, м. Вінниця).
4. Направити виконавчому комітету Вінницької міської ради (21100, вул. Соборна, 59 м. Вінниця) копію цієї ухвали, позовної заяви, постанови суду першої інстанції, апеляційної скарги, інформацію про їхні права та обов'язки.
5. Запропонувати виконавчому комітету Вінницької міської ради надати письмові пояснення з приводу обставин справи.
6. Визнати обов'язковою участь осіб, які беруть участь у справі.
7. Копію ухвали для виконання направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Мельник-Томенко Ж. М. Судді Ватаманюк Р.В. Сторчак В. Ю.