УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2016 року № 876/2392/16 Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.
за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 березня 2016 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора реєстраційної служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області Косаригіної Ольги Юріївни, реєстраційної служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватний вищий навчальний заклад «Донецький університет економіки та права», про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У грудні 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідачів Державного реєстратора реєстраційної служби Артемівського МРУЮ Донецької області Косаригіної О.Ю. та реєстраційної служби Артемівського МРУЮ Донецької області, в якому, з врахуванням уточнення позовних вимог, просив: 1) визнати протиправними та скасувати реєстраційні дії № 12541050031004449 вчинені 30.06.2015 р. державним реєстратором Косаригіною О.Ю. в частині державної реєстрації змін до Статуту ПВНЗ «Донецький університет економіки та права» щодо складу власників та внесення про це відомостей до Єдиного реєстру підприємств та організацій України; 2) зобов'язати Реєстраційну службу Артемівського МРУЮ поновити у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій відомості про ПВНЗ «Донецький університет економіки та права» станом на 29.06.2015 р..
Відповідачі Державний реєстратор реєстраційної служби Артемівського МРУЮ Донецької області Косаригіна О.Ю. та реєстраційна служба Артемівського МРУЮ Донецької області позову не визнали, у суді першої інстанції подали заперечення, у яких просили відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Третя особа ПВНЗ «Донецький університет економіки та права» із позовними вимогами не погодився, просив відмовити у їх задоволенні.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 р. відмовлено в задоволенні позову повністю.
З цією постановою суду першої інстанції від 10.03.2016 року не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі апелянт зазначає про невідповідність висновків, викладених в оскаржуваному рішенні обставинам справи та про порушення чинного законодавства при прийнятті оскарженої постанови, а відтак вважає її такою, що підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає про порушення державним реєстратором ст.ст. 1, 4, 8, 29 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» при вчиненні реєстраційної дії. Вказує апелянт, що державним реєстратором не було здійснено належної перевірки документів, які були подані для вчинення реєстраційної дії, та не застосовано підстав для залишення документів без розгляду. Крім того, документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів було подано особою, яка не мала на це повноважень, оскільки протоколом загальних зборів уповноважено ОСОБА_5 на вчинення дій, спрямованих на державну реєстрацію змін до статуту.
За наслідками апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 р. та прийняти нове рішення, яким задоволити позовні вимоги.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що така апеляційна скарга не підлягає до задоволення.
Так, судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що ПрВНЗ «Донецький університет економіки і права» є юридичною особою, за організаційно-правовою формою - приватна організація (установа, заклад). 25.11.2005р. державним реєстратором виконавчого комітету Донецької міської ради зареєстровано Статут, номер запису 12661230000014000 (а.с. 30-51, 93).
08.04.2015 року власниками ПрВНЗ «Донецький університет економіки і права» ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 проведено позачергові загальні збори власників та прийнято рішення, оформлене протоколом №08/04 від 08.04.2015р., яким виключено із складу учасників ОСОБА_1 із виплатою йому вартості частини майна. Також було прийнято рішення про внесення і затвердження змін до Статуту в частині складу учасників, та уповноважено ОСОБА_5 на вчинення дій, спрямованих на проведення державної реєстрації зміни до статуту ПрВНЗ «Донецький університет економіки і права» (а.с. 10-19, 192-198).
В.о. ректора ПрВНЗ «Донецький університет економіки і права» ОСОБА_5 19.06.2015р. видано довіреність ОСОБА_8 на представництво інтересів університету, зокрема, в реєстраційній службі, з питань, пов'язаних з внесенням змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Даною довіреністю уповноважено ОСОБА_8, яка працювала на посаді декана Артемівського факультету економіки та підприємництва, подавати реєстраційні картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, подавати необхідні заяви та документи, розписуватись в тому числі на заявах, реєстраційних картках, отримувати довідки та документи, тощо (а.с. 20, 201, 173).
30.06.2015 року ОСОБА_8 подано документи державному реєстратору РС Артемівського МРУЮ Донецької області Косаригіній О.Ю. для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ПрВНЗ «Донецький університет економіки і права». За результатом розгляду відповідних документів 30.06.2015р. державним реєстратором Косаригіною О.Ю. було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, номер запису 12541050031004449. Згідно із вказаними змінами, відповідно до п.3.1 Статуту ПрВНЗ «Донецький університет економіки і права», власниками університету є ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 (а.с. 184-202).
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції на час розглядуваних правовідносин), державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені вказаним Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч.1 ст.5 цього Закону, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи-підприємця.
Частинами 2, 3 ст.4 вказаного Закону передбачено порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору встановлені ст.8 вказаного Закону, зокрема, підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку; установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Згідно ст.17 Закону, відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до ч.1 ст.29 Закону, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Як встановлено приписами ч.3 ст.29 Закону, у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені ч.1 вказаної статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заява, договір, інший документ про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Згідно з ч.7 ст.29 Закону, державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами 1, 6 вказаної статті.
Відповідно до частин 8, 9 ст.29 Закону, документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця. Якщо такі документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника. Документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів.
Підстави для залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи передбачені частиною 11 ст.29 Закону. Такими підставами є: якщо документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені ч.ч. 1, 2, 4, 5 та 7 ст.8, ч.5 ст.10 вказаного Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подано особою яка не має на це повноважень; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 вказаного Закону. При цьому ч.1 ст.27 Закону містить вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Судом першої інстанції вірно враховано, що 30.06.2015 р. ОСОБА_8 подано державному реєстратору РС Артемівського МРУЮ Донецької області Косаригіній О.Ю. для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи наступні документи: реєстраційну картку №3 від 30.06.2015р., протокол позачергових загальних зборів №08/04 від 08.04.2015р., протокол реєстрації учасників позачергових загальних зборів від 08.04.2015р., зміни та доповнення до Статуту від 30.06.2015р., платіжне доручення №178 від 24.06.2015р., довіреність від 19.06.2015р..
За результатом розгляду поданих документів, 30.06.2015р. державним реєстратором Косаригіною О.Ю. у повній відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ПрВНЗ «Донецький університет економіки і права», номер запису 12541050031004449.
Щодо твердження апелянта про відсутність у ОСОБА_8 повноважень на подання державному реєстратору документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів ПрВНЗ «Донецький університет економіки і права», то судом першої інстанції вірно зазначено, що згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України керівником ПрВНЗ «Донецький університет економіки і права» є ОСОБА_5.
В пункті 8.1.20 Статуту ПрВНЗ «Донецький університет економіки і права» вказано, що ректор університету може делегувати частину своїх повноважень своїм заступникам та керівникам структурних підрозділів.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_5 передала повноваження керівнику структурного підрозділу - декану факультету економіки та підприємства ОСОБА_8 Повноваження ОСОБА_8 як керівника структурного підрозділу ПрВНЗ «Донецький університет економіки і права» підтверджуються також матеріалами справи (а.с. 173-183, 201).
Виходячи з вищенаведеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що ОСОБА_8 мала достатні повноваження для подання документів державному реєстратору Косаригіній О.Ю. для проведення державної реєстрації змін та доповнень до статуту ПрВНЗ «Донецький університет економіки і права».
З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, оскаржена позивачем постанова суду винесена з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому немає підстав для її скасування.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1- залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 березня 2016 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора реєстраційної служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області Косаригіної Ольги Юріївни, реєстраційної служби Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: Р.Й. Коваль
Н.М. Судова-Хомюк
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 24.06.2016 року.