Ухвала суду № 58627565, 23.06.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2016
Номер справи
804/15736/15
Номер документу
58627565
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

23 червня 2016 рокусправа № 804/15736/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,

суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2016 року

у справі №804/15736/15

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Керамброк»

до державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області

про визнання протиправним та скасування наказу, припису,-

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю «Керамброк» звернулося у Дніпропетровський окружний адміністративний суд з позовом до державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування наказу від 21 вересня 2015 року №471-П в частині призначення планової перевірки, припису від 20 жовтня 2015 року № 4-4812-11-3.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2016 року позовні вимоги задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 21 вересня 2015 року на підставі статті 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у відповідності до плану заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на IV квартал 2015 року, державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області винесено наказ №471-П про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України товариством з обмеженою відповідальністю «Керамброк». Термін проведення перевірки визначено з 20 жовтня по 09 листопада 2015 року.

21 вересня 2015 року державною екологічної інспекцією у Дніпропетровській області на адресу товариства з обмеженою відповідальністю «Керамброк» направлено повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, яке отримано позивачем 08 жовтня 2015 року.

Листом від 09 жовтня 2015 року №118 позивачем повідомлено контролюючий орган про відсутність підстав для проведення планової перевірки у зв'язку з наявністю прямої заборони на проведення такої перевірки, відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», посилаючись на дані податкової декларації за минулий 2014 рік, згідно якої, прибуток підприємства склав суму меншу ніж 20 млн. грн.

Державною екологічної інспекцією у Дніпропетровській області на адресу позивача направлено припис від 20 жовтня 2015 року №4-4812-11-3 про надання в термін до 27 жовтня 2015 року інформації та належним чином завірених копій документів, згідно переліку питань, які розглядаються в ході інспекційної перевірки, та допущення держінспекторів до проведення планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Керамброк», із забезпеченням огляду території та всіх структурних підрозділів підприємства, що знаходиться на території Дніпропетровської області.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року № 71-VIII, у відповідності до пункту 3 розділу II Перехідних положень якого установлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Зазначене обмеження не поширюється: з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість; з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи-підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

При цьому, слід зазначити, що пункт 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» не є зміною чи доповненням до Податкового кодексу України, тому застосоване у ньому поняття «контролюючі органи» стосується усіх контролюючих органів, тобто органів, які здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності згідно з Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яким визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію, затвердженого указом Президента України від 13 квітня 2011 року №454/2011, державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», яку видано у зв'язку із запровадженням статтею 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» обмежень на проведення перевірок протягом серпня-грудня 2014 року, затверджено Перелік державних інспекцій та інших контролюючих органів, яким надаватиметься дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців, до яких, зокрема належить Держекоінспекція України.

З вищенаведеного убачається, що державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області належить до контролюючих органів, які мають право на проведення перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, крім випадків, виключний перелік яких передбачений пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи».

Судом установлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Керамброк» за попередній календарний рік (2014 рік) мало обсяг доходу до 20 мільйонів гривень, що підтверджується копією податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік та бухгалтерською довідкою.

Доказів наявності інших обставин, які у відповідності до закону надають контролюючому органу право здійснювати перевірку позивача без отримання дозволу Кабінету Міністрів України, відповідачем до суду не надано.

Матеріалами справи підтверджено, що перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Керамброк» у період з 20 жовтня по 09 листопада 2015 року запланована Держекоінспекцією України згідно Плану заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області на IV квартал 2015 року.

Однак, враховуючи обмеження, встановлені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у контролюючого органу відсутні правові підстави для призначення оскаржуваним наказом проведення планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Керамброк».

Також слід звернути увагу, що дата затвердження Плану заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства та дата видання наказу про проведення перевірки не узгоджується у часі.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що наказ державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 21 вересня 2015 року №471-П в частині призначення планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Керамброк» є протиправним.

У зв'язку з тим, що припис державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 20 жовтня 2015 року №4-4812-11-3 виданий на підставі наказу від 21 вересня 2015 року №471-П, з метою забезпечення проведення перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Керамброк» шляхом зобов'язання позивача надати у встановлений термін відповідної інформації та належним чином завірених копій документів, а також допустити перевіряючих до проведення планової перевірки із забезпеченням огляду території та всіх структурних підрозділів підприємства, що знаходяться на території Дніпропетровської області, він також є протиправним.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків щодо задоволення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Керамброк».

Суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко

Суддя: Ю.М. Дадим