Рішення № 58625705, 15.06.2016, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
15.06.2016
Номер справи
908/1104/16
Номер документу
58625705
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 8/43/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.06.2016 Справа № 908/1104/16

за позовом Комунального підприємства «Водоканал» (69002, м.Запоріжжя, вул. Артема, 61)

до відповідача ОСОБА_1 державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» в особі Запорізької дирекції УДППЗ «Укрпошта» (69000, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 133)

про стягнення 10847 грн. 15 плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію за період з 01.02.2014 р. по 30.04.2014 р. та з 01.12.2014 р. по 28.02.2015 р.

Суддя Попова І.А.

Представники:

Позивача: Дунаєнко ОО, дов № 05 від 05.01.2016 р.

Відповідача: ОСОБА_2, дов. № 12-17 від 27.10.2015 р.

Заявлено позовні вимоги про стягнення з відповідача 11071 грн. 82 плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію за період з 01.02.2014 р. по 30.04.2014 р. та з 01.12.2014 р. по 28.02.2015 р.

В судовому засіданні, відкритому 25.05.2016 р., оголошувалися перерви до 02.06.2016 р., 15.06.2016 р. Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в судовому засіданні 15.06.2016 р.

Позивачем заявлено про уточнення суми позовних вимог. Після дослідження змісту поданої заяви та співвідношення такого змісту з раніше заявленими позовними вимогами суд вважає, що заявлене клопотання за своєю суттю є клопотанням про зменшення розміру позовних вимог. У відповідності до ст.. 22 ГПК України клопотання задоволено судом.

Розглядаються позовні вимоги про стягнення з відповідача 10847 грн. 15 плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію за період з 01.02.2014 р. по 30.04.2014 р. та з 01.12.2014 р. по 28.02.2015 р.

Позивач підтримує позовні вимоги, з підстав, викладених у позовній заяві. В обґрунтування вимог вказує, що на підставі укладеного сторонами договору № 989/2 від 01.01.2006 р. позивач забезпечує відповідачу подачу питної води на господарсько-питні побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам відповідача. 15 квітня 2014 р. об 11-30 год. лабораторією позивача був здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію через контрольну точку КК-П-2-верхня труба, що зафіксовано в акті відбору проб стічних вод від 15.04.2014 р. Відбір стічних вод зроблено в присутності представника відповідача. Результати хімічних досліджень показали, що стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам по азоту амонійному 36,41 мг/дм3, при допустимій концентрації 19 мг/дм3, що було зафіксовано в протоколі аналізу стічних вод. Про результати хімічного аналізу стічних вод відповідача було повідомлено телефонограмою 18.04.2014 р. Позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міськканалізації за період з 01.12.2014 р. по 30.04.2014 р. в сумі 1969,28 грн. 02 липня 2014 р. відповідачу направлено відповідну претензію № 5075 від 19.05.2014 р. За вказаним фактом порушення здійснено перерахунок та встановлено, що плата за скид понаднормативних забруднень складає 1744 грн. 61 коп. Крім того, 25.02.2015 р. лабораторією позивача був здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію через контрольні точки КК-П-2 (верхня труба), про що було складено акт від 25.02.2015 р. Відбір проб стічних вод зроблено в присутності представника відповідача. Результати хімічних досліджень показали, що стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам по азоту амонійному 32,45 мг/дм3, при ДК 19 мг/дм3 та нафтопродуктів 1,5 мг/дм3, при ДК -0,4 мг/дм3, що було зафіксовано в протоколі аналізу стічних вод. Про результати хімічного аналізу відповідач повідомлений телефонограмою 26.02.2015 р. Позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міськканалізації за період з 01.12.2014 р. по 28.02.2015 р. в сумі 9102 грн. 54 коп. 30 березня 2015 р. відповідачу направлено претензію № 2462 від 18.03.2015 р. В порушення п. 5.2.2 договору № 989/2 відповідач оплату за скид понаднормативних забруднень по акту-рахунку № 989/2 від 19.05.2014 р. та по акту рахунку № 989/2 від 18.03.2015 р. не здійснив, заборгованість складає 10847 грн. 15 коп. З посиланням на п.п. 7.7, 9.2, 9.6 «Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя», затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 р. № 167, п.п. 7.8, 7.10 «Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.2002 р. № 37, п. 2.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів України, ст.ст. 173, 174 ГК України, ст. 629 ЦК України, умовами договору позивач просить стягнути з відповідача 10847 грн. 15 плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію.

Відповідач заявлені позовні вимоги не визнав. У відзиві на позов вказує, що, по-перше, у процедурі відбору проб повинен брати участь не будь-який робітник підприємства, а лише робітник, що вповноважений підприємством на таке представництво перед КП «Водоканал» та на підписання акту відбору проб. Уповноважені представники відповідача зазначені в п. 3.29. договору. Позивач провів відбір стічних вод 15.04.2014 р. та 25.02.2015 р. При відборі стічних вод 15.04.2014 р. був присутній головний енергетик відповідача, а тому відповідач не заперечує його компетенції в цьому питанні. Відбір проб 25.02.2015 р. проведений без участі уповноваженого представника відповідача, що в свою чергу позбавило відповідача можливості вжити відповідних заходів стосовно паралельного відбору проб з контрольованого колодязя у присутності представників позивача. При відборі проб був присутній слюсар-сантехнік, який не був на це уповноваженим. Внаслідок порушення представниками позивача визначеної Порядком процедури відбору проб отримані результати таких проб мають субєктивний характер, та не можуть призводити до накладення штрафних санкцій на відповідача. Крім того, в додаткових пояснення відповідач зазначив, що позивач безпідставно нарахував відповідачу додаткову плату за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя, так як на момент відбору проб, так і станом на сьогодні, ні рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 113 від 19.04.2013 р. «Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства»Водоканал» м.Запоріжжя, та жодним іншим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради, не встановлена виробнича собівартість очищення 1 куб. м. стічних вод, а таким чином не встановлені і нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів.

Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд встановив:

01.01.2006 р. Комунальним підприємством «Водоканал» (позивач по даній справі) та ОСОБА_1 державним підприємством поштового звязку «Укрпошта» (абонент, відповідач по даній справі) укладений договір № 989/2 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації.

У розділі 2 договору «Термін дії договору» встановлено, що договір укладається з 01.01.2006 р. по 31.12.2006 р. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією із сторін.

Представники сторін у судовому засіданні пояснили, що договір № 989/2 діє до теперішнього часу, термін його дії сторонами не припинявся.

Згідно з пунктом 1.1 договору водоканал зобовязався забезпечувати абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчиках абонента згідно переліку.

Згідно з п. 3.2.8 договору (в редакції додаткової угоди № 1/10/02/2014 від 10.02.2014 р.) відповідач зобовязався виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках повинна відповідати вимогам Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя і допустимим концентраціям (Додаток № 1 до п. 3.2.8). При перевищенні складу забруднюючих речовин в стічних водах абонента, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з ДК, абонент вносить плату за скид наднормативних забруднень Водоканалу у відповідності з «Правилами приймання…», «Правилами приймання…м. Запоріжжя», «Інструкцією…».

У розділі 5 договору встановлений порядок розрахунків. Відповідно до п. 5.2.2 за скид стоків з перевищенням ДК абонент зобовязаний сплатити Водоканалу на підставі претензій за скид наднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя, складених у відповідності з «Правилами приймання…», «Правилами приймання…м. Запоріжжя» та «Інструкцією…». Сплата за скид стоків, що перевищують нормативні забруднення (ДК), вказані в цьому договорі, здійснюється на підставі претензій та актів відбору проб стічних вод, протоколів якості скиду стічних вод, згідно рахунків предявлених водоканалом.

У додатку № 1 до п. 3.2.8 договору № 989/2 встановлено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування.

Відповідно до п. 6.1 договору сторони несуть відповідальність за невиконання зобовязань у відповідності до чинного законодавства та вказаними в цьому договорі нормативними документами. Всі питання, не передбачені цим договором, регулюються чинним законодавством України, нормативними актами органів місцевої влади та органів місцевого самоврядування (п. 9.2).

Як свідчать матеріали справи, представниками позивача складені Акти відбору проб стічних вод у контрольних точках по майданчикам відповідача №КК-П-2 для проведення основного та арбітражного аналізів, а саме: 15.04.2014 р. та 25.02.2015 р.

В акті від 15.04.2014 р. зазначено, що його складено за участі представника підприємства, акт підписаний зазначеною особою та екземпляр акту переданий відповідачу. Зазначено, що відповідачем відібрана паралельна проба.

Відповідач не заперечував проти повноваження особи, яка була присутня при відборі проб стічних вод 15.04.2014 р. та підписала акт відбору.

По акту відбору проб стічних вод від 15.04.2014 р. позивачем складений протокол якості скиду стічних вод від 15.04.2014 р., в якому наведено показники виявлених забруднюючих речовин за результатами хімічного дослідження: перевищена концентрація азоту амонійному 36,41 мг/дм3, допустима концентрація 19,0 мг/дм3.

Про результати хімічного аналізу стічних вод позивач повідомив відповідача телефонограмою 18.04.2014 р. (прийнято о 09.30 год. секретарем).

Позивачем складений розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в сумі 1969,28 грн. за період із лютий, березень, квітень 2014 р. по обєму стічних вод, що скинуті за вищезазначений період 799,180 м3. На сплату за скид стоків, що перевищують нормативні забруднення, відповідачу предявлено рахунок № 989/2 від 19.05.2014 р. на суму 1969,28 грн.

У звязку з вищезазначеним порушенням позивач 19.05.2014 р. направив відповідачу претензію № 5075 на суму 1969,28 грн., до якої додано протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок.

В судовому засіданні 25.05.2016 р. позивач повідомив про здійснення перерахунку до претензії № 5075 від 19.05.2014 р., відповідно до якого додаткова плата за скид наднормативних забруднень у систему каналізації складає 1744 грн. 61 коп., замість 1969 грн. 28 коп.

В акті від 25.02.2015 р. відбору проб стічних вод зазначено, що його складено за участі представника підприємства ОСОБА_3, представник відповідача відмовився від відбору паралельної проби.

По акту відбору проб стічних вод від 25.02.2015 р. позивачем складений протокол якості скиду стічних вод від 25.02.2015 р., в якому наведено показники виявлених забруднюючих речовин за результатами хімічного дослідження: перевищення концентрації азоту амонійного 32,45 мг/дм3, допустима концентрація 19,0 мг/дм3.

Про результати хімічного аналізу стічних вод позивач повідомив відповідача телефонограмою 26.02.2015 р. (прийнято о 15.00 год. секретарем).

Позивачем складений розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в сумі 9102,54 грн. за період грудень 2014 р., січень, лютий 2015 р. по обєму стічних вод, що скинуті за вищезазначений період 971 м3. На сплату за скид стоків, що перевищують нормативні забруднення, відповідачу предявлено рахунок № 989/2 від 18.03.2015 р. на суму 9102,54 грн.

У звязку з вищезазначеним порушенням позивач 18.03.2015 р. направив відповідачу претензію № 2462 на суму 9102,54 грн., до якої додано протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок.

Як вказує позивач, відповідач не здійснив оплату за рахунками № 989/2 від 19.05.2014 р. та № 989/2 від 18.03.2015 р., внаслідок чого заборгованість з плати за скид понаднормових забруднень за даними рахунками складає 10847 грн. 15 коп.

Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.

Згідно з п. 1.2 «Правил прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37 та зареєстрованих Міністерством юстиції України 26.04.2002 р. за № 403/6691 (далі Правила приймання), Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).

Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобовязані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Згідно з п. 1.5 Правил приймання на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації (ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.

Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п. 1.6 Правил приймання).

Водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання (п. 2.1 Правил приймання).

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 20.05.2003 р. № 167 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя. Правила затверджено відповідно до наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.02 № 37 «Про затвердження Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за № 402/6690, зокрема, для стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів.

Згідно з п. 1.2 даних Правил, вони є обовязковими до виконання всіма підприємствами, яким Водоканал надає послуги з водопостачання і водовідведення, розташованими на території Запорізької міської ради.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.11.2009 р. № 476 внесено зміни до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 20.05.2003 р. № 167 «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя» в частині додатку № 1 до Правил, затверджено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування у новій редакції.

Водоканали встановлюють кожному конкретному Підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України (п.1.7 Правил приймання).

Згідно з п. 7.8 Правил приймання № 37 із метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник підприємства-абонента.

При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві). У місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб (п.п. 7.10, 7.11 Правил приймання).

Водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження підприємства. Проводити аналіз якості стічних вод підприємства. Робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах допустимим. Виставляти підприємствам рахунки до оплати у випадку порушення Правил та невиконання умов договору (п. 2.1 Правил приймання м. Запоріжжя).

Допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах підприємств розробляються згідно з Правилами приймання з урахуванням фонової концентрації води, що використовується на підприємстві. Дотримання встановлених ДК визначається в КТ на випуску підприємства відповідно до Додатку № 1 до Правил (п. 5.1 Правил приймання м. Запоріжжя).

У пункті 7.9 Правил приймання м. Запоріжжя визначений порядок відбору проб. З метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює плановий відбір разових, а при необхідності, середньодобових проб стічної води в контрольних точках. При відборі проб складається акт відбору проб стічних вод. У випадку виявлення порушення норм скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію за результатами вимірювань заповнюється «Протокол якості скиду стічних вод». У випадку виявлення перевищення ДК результати основного аналізу, що проводиться Водоканалом, доводяться підприємству телефонограмою в 15-денний термін.

У Додатку № 1 до Правил приймання м. Запоріжжя (в редакції згідно з рішенням виконкому Запорізької міської ради від 19.11.2009 р. № 476) встановлено розмір допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування, зокрема, допустимі концентрації азоту амонійного для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 складає 19 мг/м3, для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-2 складає 22 мг/м3.

Згідно з п. 2.4 Правил приймання підприємства зобовязані: виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Згідно з додатком № 1 до договору № 989/2 «Допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування» допустимі концентрації заліза загального для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 складає 19 мг/м3, для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-2 складає 22 мг/м3.

Відповідно до пояснень представників сторін, наданих у судовому засіданні, стічні води відповідача надходять до ЦОС-1, відповідно допустимі концентрації азоту амонійного для відповідача встановлені - 19 мг/м3.

Згідно з п. 9.2 Правил приймання м. Запоріжжя при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими правилами ДК, підприємства зобовязані провести оплату за скид понаднормативних забруднень водоканалу, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб.м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій, обємом скинутих понаднормативних забруднень стічних вод та коефіцієнтом кратності.

Період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обєм стічних вод, скинених підприємством за цей період з даного обєкту (п. 9.6 Правил приймання м. Запоріжжя).

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37 затверджено Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі Інструкція), яка встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

Згідно з п. 1.3 Інструкції № 37 при недотриманні вимог договору та місцевих Правил приймання підприємства зобовязані сплатити Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих онцентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються підприємствами. Контроль за прийманням стічних вод Підприємств у каналізаційну мережу здійснюють Водоканали.

У розділі 3 Інструкції № 37 визначено порядок обчислення плати за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів, зокрема, при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємства.

Відповідно до ст. 193 ГК України, ст.ст. 525, 526 ЦК України зобовязання має виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ст.ст. 11, 509 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обовязків (зобовязань) є, зокрема, договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Як встановлено судом, надані до матеріалів справи документи свідчать, що за результатами відбору проб за актами № 989/2 від 15.04.2014 р. та № 989/2 від 25.02.2015 р. та проведення хімічного лабораторного аналізу, у стічних водах підприємства відповідача виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючої речовини азоту амонійного, які зафіксовано у протоколах якості стічних вод. Позивачем і з додержанням вищевказаних вимог місцевих Правил, Інструкції та договору складено розрахунки додаткової плати за скид понаднормативних забруднень за встановленою формою за двома спірними актами відбору проб: від 15.04.2014 р. (за період лютий, березень, квітень 2014 р.) на суму 1744 грн. 61 коп., від 25.02.2015 р. (за грудень 2014 р., січень, лютий 2015 р.) на суму 9102 грн. 54коп.

Розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень здійснений позивачем на підставі Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів.

Щодо заперечень відповідача, суд зазначає наступне.

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначає, що відбір проб стічних вод 25.02.2015 р. проведено без участі уповноваженої особи, що в свою чергу позбавило відповідача здійснити паралельний відбір проб. Слюсар-сантехнік, який був присутній при відборі, не має відповідних повноважень.

Доводи відповідача щодо порушення водоканалом процедури відбору проб стічних вод суд знаходить безпідставними, оскільки п. 2.1.3 Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя передбачено, що водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду вод у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження підприємства. Таким чином, відсутність уповноваженого представника абонента при відборі проб 25.02.2015 р. не впливає на його дійсність.

Стосовно заперечень відповідача щодо того, що органом місцевого самоврядування не затверджена в установленому порядку виробнича собівартість очищення 1 куб. м. стічних вод, а таким чином не встановлені і нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів, суд зазначає:

На час відбору проб діяли тарифи на послуги з централізованого водовідведення КП «Водоканал» м. Запоріжжя, встановлені рішенням № 113 від 19.04.2013 р. Виконавчого комітету Запорізької міської ради. Тариф на послуги централізованого водовідведення для споживачів, крім населення, складає 4,188 грн. за 1 м. куб.

Згідно з п.8.3 Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя нормативи плати за скид понаднормативних забруднень до системи каналізування м. Запоріжжя (Нn) встановлюються у Правилах на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб.м. стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин, встановлених Правилами. Виробнича собівартість очищення 1 куб.м. стічних вод визначається, відповідно до п. 2.3 Інструкції, Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради Про затвердження тарифів на послуги КП «Водоканал».

В розрахунках додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя, виконаних позивачем, зазначено, що при розрахунках застосовано норматив плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації з 05.05.2013 р. в розмірі 2,232 грн. за 1 куб. м. (без ПДВ).

Відповідно до п. 2.3 Інструкції № 37 нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Н ) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб.м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Виробнича собівартість очищення 1 куб.м стічних вод визначається згідно з Порядком формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим наказом Держбуду України від 27.06.2001 р. № 139.

Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначений перелік житлово-комунальних послуг залежно від функціонального призначення, зокрема, житлово-комунальні послуги поділяються на:

1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);

2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);

3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);

4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Відповідно до ст. 14 зазначеного Закону та ст. 28 п. а) пп. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчого органу сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо другої групи житлово-комунальних послуг, а саме: житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи, на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території. Виконавець житлово-комунальних послуг (яким у даних спірних відносинах є КП «Водоканал») має право, зокрема, розглядати і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої та другої групи.

Статтею 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» унормовано, що порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869 затверджено Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення. Цей Порядок (в редакції, чинній на момент встановлення Виконавчим комітетом Запорізької міської ради тарифу на послуги з центрального водовідведення, саме 19.04.2013 р.) застосовується під час установлення Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг та органами місцевого самоврядування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку таких тарифів.

Порядком визначено, що тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення - це вартість одиниці (1 куб. метр) централізованого водопостачання чи водовідведення відповідної якості як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат з урахуванням планованого прибутку. Формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення здійснюється з урахуванням витрат за кожним видом ліцензованої діяльності, облік яких ведеться ліцензіатом окремо (п.4). У разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов'язаних із провадженням ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, з причин, які не залежать від ліцензіата, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, може проводитися перерахування тарифів шляхом коригування лише тих складових частин структури тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення (п. 7). Формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення здійснюється ліцензіатами відповідно до річних планів ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, у тому числі галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства з урахуванням основних особливостей технологічних процесів конкретного виробництва, техніко-економічних розрахунків, кошторисів з урахуванням ставок податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді (п. 10).

Структура тарифів - складових економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних із провадженням у планованому періоді певного виду ліцензованої діяльності, які групуються за статтями, визначеними уповноваженими органами відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що затверджені Мінфіном, та складові планованого прибутку, на основі яких розраховуються та встановлюються тарифи.

Таким чином, норматив плати за скид понаднормативних забруднень, який повинен дорівнювати виробничій собівартості очищення 1 куб. м стічних вод, є однією зі складових частин формули, на підставі якої розраховувався тариф на послуги з централізованого водовідведення.

Норматив плати за понаднормативний скид забруднюючих речовин в систему каналізації з 05.05.2013 р., який складає 2,232 грн. за 1 куб.м без ПДВ, затверджено генеральним директором КП «Водоканал», а тарифи на послуги з водовідведення встановлено на підставі розрахункових матеріалів, наданих КП «Водоканал», що зазначено в Додатку № 2 до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.04.2013 р. № 113. Тобто, розрахунок виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод відноситься до повноважень комунального підприємства, яке надає відповідні послуги, та не потребує його затвердження окремо органом місцевого самоврядування, оскільки встановлюється як тариф вцілому з дотримання певної процедури. Відсутність в рішенні про встановлення тарифу на послуги з централізованого водовідведення розшифровки його складових не позбавляє підприємство відповідальності за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що впливає на якість стічних вод та, як наслідок, порушує санітарно-екологічну безпеку.

По-друге, недоцільним є посилання відповідача на постанови ВГС України додані до заперечень(як на судову практику), оскільки у справі № 908/473/13-г правовідносини сторін регулювалися іншим рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради щодо тарифів на послуги КП «Водоканал» (рішення № 568 від 27.12.2011 р.), а справу № 908/3386/15 направлено на новий розгляд. Крім того, в обґрунтування заперечень відповідач послався на акт (Наказ Держбуду від 27.06.2001 р. № 139), який втратив чинність на момент встановлення Виконавчим комітетом Запорізької міської ради тарифів на водопостачання та водовідведення.

Таким чином, судом досліджено усе коло питань щодо порядку формування та структури (складу) тарифу на послуги водовідведення, складовою якого, як встановлено, є виробнича собівартість очищення 1 куб.м стічних вод. При цьому, рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 113 «Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства «Водоканал» м. Запоріжжя» від 19.04.2013 р. є чинним.

Оцінивши у сукупності зібрані у справі письмові докази, пояснення представників сторін та встановлені обставини, судом встановлено наявність правових підстав для сплати відповідачем додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в розмірі 10847 грн. 15 коп., внаслідок чого позовні вимоги задовольняються.

Судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, ст. 193 ГК України, ст.. ст.. 526 ЦК України, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» (01001, м.Київ, вул.. Хрещатик, 22, ідентифікаційний код 21560045) в особі Запорізької дирекції УДППЗ «Укрпошта» (69000, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 133, ідентифікаційний код 20509800) на користь Комунального підприємства "Водоканал" (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 61, ідентифікаційний код 03327121) заборгованість по оплаті за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію в сумі 10847 (десять тисяч вісімсот сорок) грн. 15 коп., судовий збір в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.

Повне рішення складено 24 червня 2016 року.

Суддя І.А.Попова