ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
29 червня 2016 року 08:34 справа №826/17184/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомПриватного підприємства "Інноваційні послуги населенню "Каскад" доУповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Ларченко Ірини Миколаївни треті особи1. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб 2. Публічне акціонерне товариство "Банк Форум" провизнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити дії
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне підприємство "Інноваційні послуги населенню "Каскад" (далі по тексту - позивач, ПП "ІПН "Каскад") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Ларченко Ірини Миколаївни (далі по тексту - відповідач, Уповноважена особа, Ларченко І.М.), в якому просить: 1) визнати протиправною дію відповідача про відхилення заяви про визнання кредиторських вимог ПП "ІПН "Каскад" із загальним розміром документально підтверджених грошових вимог 391 280,60 грн.; 2) визнати протиправним повідомлення відповідача від 29 травня 2015 року №7514/1-2 про відхилення заяви ПП "ІПН "Каскад" про визнання кредиторських вимог до Публічного акціонерного товариства "Банк Форум" із загальним розміром документально підтверджених грошових вимог 391 280, 60 грн.; 3) зобов'язати відповідача визначити суму заборгованості Публічного акціонерного товариства "Банк Форум" перед ПП "ІПН "Каскад" в сумі 391 280,60 грн. та віднести ці вимоги до сьомої черги погашення, визначеної пунктом 7 частини першої статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"; 4) зобов'язати відповідача внести зміни до реєстру акцептованих вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Банк Форум", якими включити ПП "ІПН "Каскад" до реєстру акцептованих вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Банк Форум" із загальним розміром грошових вимог - 391 280,60 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 вересня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/17184/15, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі по тексту - третя особа 1, Фонд) та Публічне акціонерне товариство "Банк Форум" (далі по тексту - третя особа 2, ПАТ "Банк Форум"); закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 05 травня 2016 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача та третьої особи 2 проти задоволення позовних вимог заперечив; представники третьої особи 1 до суду не прибули, у зв'язку із чим, на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
На підставі постанови Правління Національного банку України від 13 червня 2014 року №355 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Банк Форум" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 16 червня 2014 року №49 "Про початок ліквідації ПАТ "Банк Форум" та призначена уповноваженої особи Фонду на ліквідацію", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Банк Форум" та призначено уповноваженою особою Фонду провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Соловйову Наталію Анатоліївну.
Згідно повідомлення на офіційному сайті Фонду зазначено, що вимоги кредиторів приймаються протягом 30 днів з дня опублікування в газеті "Голос України" оголошення про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку.
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 19 січня 2015 року №10 Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" призначено Ларченко І.М.
30 березня 2015 року позивач направив до Уповноваженої особи заяву про визнання поточних кредиторських вимог (вимог, що виникли в процедурі ліквідації), у якій просив: включити ПП "ІПН "Каскад" до реєстру кредиторів ПАТ "Банк Форум" із загальним розміром грошових вимог - 391 280, 60 грн.; забезпечити виконання вимог ПП "ІПН "Каскад" в розмірі 391 280, 60 грн. за рахунок коштів, одержаних в результаті реалізації майна ПАТ "Банк Форум", шляхом їх перерахування на поточний рахунок, відкритий у ПАТ "КБ "Приватбанк".
За результатами розгляду вказаної заяви відповідач у листі від 29 травня 2015 року №7514/1-2 повідомив про відхилення заявленої ПП "ІПН "Каскад" вимоги, оскільки така вимога є непідтвердженою, а саме: не надано жодного договору укладеного між ПАТ "Банк Форум" та ПП "ІПН "Каскад", а тому у ПАТ "Банк Форум" відсутні будь-які зобов'язання перед ПП "ІПН "Каскад".
Позивач вважає, що вимоги на суму 391 280, 60 грн. виникли під час проведення ліквідаційної процедури та безпосередньо пов'язані з нею, а тому підлягають внесенню Уповноваженою особою до реєстру акцептованих вимог кредиторів.
Відповідач письмового заперечення проти позову до суду не надав, проте, підтримав мотиви відмови в акцептуванні вимог ПП "ІПН "Каскад", що викладені у листі від 29 травня 2015 року №7514/1-2.
Треті особи письмових пояснень з приводу адміністративного позову до суду не надали.
Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.
Як встановлено вище, ПАТ "Банк Форум" перебуває на стадії ліквідації, а тому відповідно до частини шостої статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у день отримання рішення Національного банку України про ліквідацію банку набуває прав ліквідатора банку та розпочинає процедуру його ліквідації відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Тобто, відносини щодо ліквідації банку регулюються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Так, відповідно до частин другої та четвертої статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду в семиденний строк з дати прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку розміщує оголошення, що містить відомості про ліквідацію банку відповідно до частини третьої цієї статті, в усіх приміщеннях банку, в яких здійснюється обслуговування клієнтів.
Частина п'ята статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлює, що протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку.
Відповідно до частини першої статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду від імені Фонду виконує функції з ліквідації банку відповідно до цього Закону та приступає до виконання своїх обов'язків негайно після прийняття Фондом рішення про призначення уповноваженої особи Фонду.
Частина друга статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлює, що з дня призначення уповноваженої особи Фонду:
1) припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів)) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Якщо в банку, що ліквідується, здійснювалася тимчасова адміністрація, з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку тимчасова адміністрація банку припиняється. Керівники банку звільняються з роботи у зв'язку з ліквідацією банку;
2) банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;
3) строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав;
4) припиняється нарахування відсотків, неустойки (штрафу, пені) та застосування інших санкцій за всіма видами заборгованості банку, а також не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку;
41) нарахування відсотків, комісійних, штрафів, інших очікуваних доходів за активними операціями банку може припинятися у терміни, визначені договорами з клієнтами банку у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;
5) відомості про фінансове становище банку перестають бути конфіденційними чи становити банківську таємницю;
6) укладення правочинів, пов'язаних з відчуженням майна банку чи передачею його майна третім особам, допускається в порядку, передбаченому статтею 51 цього Закону;
7) втрачають чинність публічні обтяження чи обмеження на розпорядження (у тому числі арешти) будь-яким майном (коштами) банку. Накладення нових обтяжень чи обмежень на майно банку не допускається.
Згідно з частиною першою статті 48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду з дня свого призначення здійснює такі повноваження: 1) виконує повноваження органів управління банку; 2) приймає до свого відання майно (кошти) банку, вживає заходів щодо забезпечення його збереження, формує ліквідаційну масу та виконує функції з управління та реалізації майна банку; 3) складає не пізніше ніж через три дні з дня свого призначення перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду; 4) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів (вносить зміни до нього) та здійснює заходи щодо задоволення вимог кредиторів; 5) у встановленому законодавством порядку вживає заходів до повернення дебіторської заборгованості банку, заборгованості позичальників перед банком та пошуку, виявлення, повернення (витребування) майна банку, що перебуває у третіх осіб; 6) звільняє працівників банку відповідно до законодавства України про працю; 7) заявляє відмову від виконання договорів та в установленому законодавством порядку розриває їх; 8) передає у встановленому порядку на зберігання документи банку, які підлягають обов'язковому зберіганню; 9) виконує повноваження, які визначені частиною другою статті 37 цього Закону; 10) здійснює відчуження активів і зобов'язань банку в разі, якщо це було передбачено планом врегулювання, або в інших випадках за рішенням виконавчої дирекції Фонду.
З наведених норм Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вбачається, що кредитори банку можуть заяви про свої вимоги до банку, що ліквідується, шляхом подання відповідної заяви уповноваженій особі Фонду протягом строку, встановленого частиною п'ятою статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та задовольнити свої вимоги у порядку черговості відповідно до статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Разом з тим, як підтверджують матеріали справи, заява ПП "ІПН "Каскад" про визнання кредиторських вимог на суму 391 280,60 грн. від 30 березня 2015 року подана після закінчення 30-денного строку після опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, встановленого частиною п'ятою статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Частина третя статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вказує, що під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Відповідно до частини другої статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" оплата витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідації, проводиться позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат, затвердженого Фондом. До цих витрат, зокрема, належать: 1) витрати на опублікування оголошення про ліквідацію банку, відкликання банківської ліцензії та інформації про продаж майна (активів) банку; 2) витрати, пов'язані з утриманням і збереженням майна (активів) банку; 3) витрати на проведення оцінки та продажу майна (активів) банку; 4) витрати на проведення аудиту; 5) витрати на оплату послуг осіб, залучених Фондом для забезпечення здійснення покладених на Фонд повноважень; 6) витрати на виплату вихідної допомоги звільненим працівникам банку.
Тобто, під час ліквідації у банку можуть виникнути додаткові зобов'язання лише в частині витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури, погашення яких здійснюється позачергово під час здійснення процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат, затвердженого Фондом; у свою чергу, інші зобов'язання банку, що виникли в межах ліквідаційної процедури, не підлягають відшкодуванню.
Зі змісту заяви ПП "ІПН "Каскад" про визнання кредиторських вимог від 30 березня 2015 року та матеріалів справи слідує, що вимоги позивача на суму 391 280,60 грн. виникли на підставі наступного.
ПАТ "Банк Форум" є власником ряду квартир, що знаходяться у будинку за адресою: м. Київ, вул. О. Туманяна, 15 А.
04 жовтня 2012 року між Українською студією телевізійних фільмів "Укртелефільм"(яка є замовником будівництва за адресою: вул. О. Туманяна, 15 А. м. Київ, відповідно до договору про спільну діяльність, укладеного між ПАТ "МІК "Інтерсервіс" та "Укртелефільм") та ПП "ІПН "Каскад" (управитель) укладено договір про надання послуг з управління будівлі №15А по вулиці О. Туманяна у Дніпровському районі м. Києва, за умовами якого управитель зобов'язується надавати замовнику послуги з управління будівлею (з вбудованим паркінгом) та прибудинковою територією за адресою: вул. О. Туманяна, 15А, м. Київ ,та об'єктами благоустрою, що розташовані на прибудинковій території для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, сприяє збереженню його споживчих властивостей та організації забезпечення потреб власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих приміщень у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості, а замовник надає право Управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до пункту 1.4 додаткової угоди до договору про надання послуг з управління будівлі № 15А по вул. О. Туманяна у Дніпровському районі м. Києва від 04 жовтня 2012 року, управитель надає послуги утримання будинку та прибудинкової території за тарифом 3,00 грн., інші житлово-комунальні послуги надаються управителем за тарифами, структурою та періодичністю, що встановлені рішенням органу місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 5.1 цієї додаткової угоди з 01 лютого 2013 року надання послуг з управління будівлею (з вбудованим паркінгом) та прибудинковою територією за адресою: вул. О. Туманяна, 15А м. Київ, та об'єктам благоустрою, що розташовані на прибудинковій території здійснює управитель.
Протоколом від 17 травня 2014 року №3, затвердженого зборами об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лазурний блюз", розташованого за адресою: м. Київ, вул. Туманяна, 15А, зафіксовано прийняття рішення про прийняття будинку на баланс ОСББ "Лазурний блюз" та його передачу на обслуговування та в управління ПП "ІПН "Каскад" зазначеного будинку.
Згідно з актом приймання-передачі житлового комплексу за адресою: вул. О. Туманяна 15 А, м. Київ, зазначений житловий комплекс передано з балансу ОСББ "Лазурний блюз" на баланс ПП "ІПН "Каскад".
З викладеного вбачається, що ПП "ІПН "Каскад" є управляючою компанією та балансоутримувачем житлового комплексі розташованого за адресою: вул. О. Туманяна 15 А, м. Київ, яка із залученням третіх осіб надає послуги забезпечення охорони зазначеного житлового комплексу, послуг з утримання будинку та прибудинкової території зазначеного житлового комплексу та послуги з водопостачання та водовідведення.
Як зазначено позивачем, до ПАТ "Банк Форум" щомісячно надсилалися квитанції на сплату перелічених послуг, проте жодних позитивних дій зі сплати наданих послуг зі сторони банку не було здійснено.
Суд звертає увагу, що заборгованість ПАТ "Банк Форум" за вказаним договором, хоча і виникла під час ліквідаційної процедури банку, однак не пов'язані безпосередньо зі здійсненням ліквідаційної процедури, а виникли у межах здійснення банківської діяльності.
Таким чином, вимоги ПП "ІПН "Каскад" не є такими, що безпосередньо пов'язані зі здійсненням ліквідаційної процедури, а тому не можуть бути погашеними після закінчення строку, встановленого частиною п'ятою статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Враховуючи викладене, позовні вимоги ПП "ІПН "Каскад" нормативно не підтверджуються, у зв'язку з чим задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність своїх дій вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України; у свою чергу позивачем не доведено обставин, на яких ґрунтуються його вимоги, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, адміністративний позов ПП "ІПН "Каскад" задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Приватному підприємству "Інноваційні послуги населенню "Каскад" відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко