Постанова № 58623599, 23.06.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2016
Номер справи
803/806/16
Номер документу
58623599
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2016 року Справа № 803/806/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Шафранюк І.Ф.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Мельника С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ, відповідач) про зобов'язання Луцької ОДПІ надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України на її користь 658 457 грн. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до довідок та актів перевірок Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про результати позапланових виїзних документальних перевірок правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за період жовтень-грудень 2015 року та січень 2016 року, ФОП ОСОБА_4 підтверджено заявлені у деклараціях з ПДВ за вказані періоди суми бюджетного відшкодування з ПДВ у загальному розмірі 658 457 грн.

Оскільки, в результаті перевірок відповідачем підтверджено правомірність формування та відображення в деклараціях сум бюджетного відшкодування з ПДВ, то у ФОП ОСОБА_4 виникло право на отримання з Державного бюджету України сум бюджетного відшкодування з ПДВ за жовтень-грудень 2015 року та січень 2016 року на загальну суму 658 457 грн.

Позивач зазначає, що відповідно до п. 200.12 та п.200.13 ст.200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. В свою чергу, орган що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Однак, зазначені вимоги законодавства відповідачем не дотримані, оскільки вказана сума бюджетного відшкодування чи її частина на рахунок позивачки у банку, станом на день подачі позову не надходила.

Просить зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України на користь ФОП ОСОБА_4 658 457 грн. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача Луцької ОДПІ в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив в позові відмовити. В поданих письмових запереченнях вказує на те, що відповідно до пункту 2 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначених у висновках, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України №68/23 від 03.02.2011 року (надалі Порядок № 68/23) органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом місяця, виходячи з наявних матеріалів, що можуть свідчити про підтвердження нарахування бюджетного відшкодування, забезпечують подання до центрального органу державної податкової служби зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування податку на додану вартість коштами у кожному регіоні у розрізі платників (щодо яких наявні зазначені матеріали) за деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за якими з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше.

ГУ ДФС у Волинській області опрацьовано отримані від Луцької ОДПІ матеріали перевірок по ФОП ОСОБА_4 Оскільки, суми заявлених бюджетних відшкодувань податку на додану вартість за кожною декларацією становлять більше 100. тис. грн., отримані дані щодо бюджетного відшкодування по деклараціях з ПДВ за жовтень-грудень 2015 року та січень 2016 року включено до реєстрів та направлено до ДФС України.

Відповідно до пункту 3 Порядку №68/23 структурний підрозділ центрального органу державної податкової служби, який здійснює адміністрування облікових та звітних показників, після отримання інформації здійснює її ретельний аналіз та направляє отримані узагальнені матеріали органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для формування висновків із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Таким чином, необхідною умовою формування висновку та направлення його до Державної казначейської служби є надходження з центрального органу державної податкової служби узагальнених матеріалів та узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Як зазначено в письмових запереченнях, станом на 13.06.2016 року узагальнені матеріали та узагальнена інформація по вищевказаних деклараціях з ДФС України не надходила.

На підставі наведеного просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, з наступних підстав.

Частина 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Судом встановлено, що за поданими до Луцької ОДПІ податковими деклараціями з податку на додану вартість за жовтень-грудень 2015 року та січень 2016 року, на підставі яких заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку податок на додану вартість у сумі 658 457 грн., проведено позапланові виїзні документальні перевірки правомірності нарахування суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника.

За результатами проведеної Луцькою ОДПІ позапланової виїзної документальної перевірки правомірності нарахування ФОП ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, згідно поданої декларації з ПДВ за жовтень 2015 року, складено довідку від 19.01.2016 року №121/17-01/2820510269. Перевіркою підтверджено відображення ФОП ОСОБА_4 у декларації за жовтень 2015 року бюджетного відшкодування у сумі 212 885 грн.

За результатами проведеної Луцькою ОДПІ позапланової виїзної документальної перевірки правомірності нарахування ФОП ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, згідно поданої декларації з ПДВ за листопад 2015 року, складено довідку від 19.02.2016 року №640/17-01/2820510269. Перевіркою підтверджено відображення ФОП ОСОБА_4 у декларації за листопад 2015 року бюджетного відшкодування у сумі 197 711 грн.

За результатами проведеної Луцькою ОДПІ позапланової виїзної документальної перевірки правомірності нарахування ФОП ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, згідно поданої декларації з ПДВ за січень 2016 року, складено акт від 14.04.2016 року №1389/13-04/2820510269. Перевіркою підтверджено відображення ФОП ОСОБА_4 у декларації за січень 2016 року бюджетного відшкодування у сумі 90 450 грн.

За результатами проведеної Луцькою ОДПІ позапланової виїзної документальної перевірки правомірності нарахування ФОП ОСОБА_4 сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, згідно поданої декларації з ПДВ за грудень 2015 року, складено довідку від 14.03.2016 року №907/13-04/2820510269. Перевіркою підтверджено відображення ФОП ОСОБА_4 у декларації за грудень 2015 року бюджетного відшкодування у сумі 157 411 грн.

Проте, вказані вище вимоги законодавства відповідачем не дотримані, оскільки вказані суми бюджетного відшкодування чи їх частина на рахунок позивачки у банку не надходили.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вказує на таке.

За визначенням Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу (пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Пунктами 200.7- 200.8 ст.200 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається митним органом органу державної податкової служби в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.

Відповідно до пункту 200.10 ст.200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.

Сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом з дня, наступного за днем закінчення терміну проведення камеральної перевірки, у разі якщо камеральна перевірка проведена не була або за результатами проведення перевірки податкове повідомлення-рішення не було надіслано платнику податку у строк, визначений цим Кодексом.

Як зазначено в пункті 200.12 ст.200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки: подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу (пункт 200.13 статті 200 ПК України).

Таким чином, алгоритм дій платника податку та державних органів щодо відшкодування з Державного бюджету України (бюджетного відшкодування) ПДВ визначено статтею 200 ПК України, а також Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим Кабінетом Міністрів України постановою від 17 січня 2011 року N 39 (далі - Порядок).

Пунктом 6 Порядку встановлено, що у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 ПК підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування ПДВ, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування ПДВ (далі - висновок), у якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету. І протягом трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ, та п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування ПДВ, - подає такий висновок органові державної казначейської служби (пункт 7 Порядку).

Як встановлено судом, відповідно до довідок та актів перевірок Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про результати позапланових виїзних документальних перевірок правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за період жовтень-грудень 2015 року та січень 2016 року, ФОП ОСОБА_4 підтверджено заявлені у деклараціях з ПДВ за вказані періоди суми бюджетного відшкодування з ПДВ у загальному розмірі 658 457 грн. Проте, висновок із зазначенням відповідної суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ФОП ОСОБА_4, до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, ОДПІ не подала, при цьому податкове повідомлення із зазначенням підстав відмови у наданні бюджетного відшкодування позивачу, як того вимагає пункт 200.14 статті 200 ПК України, не надіслала.

За правилами пункту 200.13 статті 200 ПК України та пункту 9 Порядку на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу, орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд приходить до висновку, що бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених статтею 200 ПК України та Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації, у п'ятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку.

Кім того, суд не бере до уваги посилання представника відповідача в письмових запереченнях, як на підставу для відмови в позові, на Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України №68/23 від 03.02.2011 року з огляду на наступне. Як вказує представник відповідача відповідно до вказаного Порядку ГУ ДФС у Волинській області по всіх вищевказаних деклараціях за період жовтень-грудень 2015 року та січень 2016 року направлено до ДФС України інформацію щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ по даному платнику, проте станом на 13.06.2016 року узагальнені матеріали та узагальнена інформація по вищевказаних деклараціях з ДФС України не надходили, а необхідною умовою формування висновку та направлення його до Державної казначейської служби є надходження з центрального органу державної податкової служби відповідно узагальнених матеріалів та узагальненої інформації (визначених у висновках) щодо обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Проаналізувавши викладене, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4 статті 9 КАС України відповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, законам України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. При вирішенні даного питання пріоритетним є Податковий кодекс України, пунктом 200.12 статті 200 якого вказано, що контролюючий орган зобов'язаний протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки: подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, що в даному випадку Луцькою ОДПІ зроблено не було.

Крім того, слід зазначити, що також не є підставою правомірності своїх дій посилання представника відповідача на Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, оскільки, вказаний Порядок, стосуються організації внутрішньої діяльності податкових органів та органів державного казначейства, а тому для суб'єктів підприємницької діяльності носить рекомендаційний, а не обов'язковий характер.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи викладене, суд вважає, що контролюючим органом безпідставно не надано органу державного казначейства висновок про відшкодування з Державного бюджету України на користь позивача бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, а тому позовні вимоги слід задовольнити та зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України на користь ФОП ОСОБА_4 податку на додану вартість в сумі 658 457 грн. При цьому суд зазначає, що позивачем обраний вірний спосіб захисту порушених прав, оскільки відшкодування з Державного бюджету України ПДВ є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення такої заборгованості. Дана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16.09.2015 року у справі №2а/0570/17001/2012.

Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що викладені в позовній заяві вимоги позивача підлягають до повного задоволення.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача слід присудити за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1 378 грн., сплачений за платіжним дорученням №4872 від 30.05.2016 року, та який був зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України.

Керуючись статтями 11, 17, 71, 94, 158, 160, 162, 163, 186, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області висновок про відшкодування з Державного бюджету України в користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (43000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) податку на додану вартість в сумі 658 457 грн. (шістсот п`ятдесят вісім тисяч чотириста п'ятдесят вісім гривень).

Присудити на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (43000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області судовий збір у розмірі 1 378 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 28 червня 2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий С.Ф. Костюкевич