Постанова № 58623589, 30.06.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2016
Номер справи
803/869/16
Номер документу
58623589
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2016 року Справа № 803/869/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області до Державного підприємства «Колківське лісове господарство» про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Волинській області (далі - Держекоінспекція у Волинській області, позивач) звернулася з позовом до Державного підприємства «Колківське лісове господарство» (далі - ДП «Колківський лісгосп», відповідач» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Держекоінспекцією у Волинській області проведена планова перевірка Державного підприємства «Колківське лісове господарство» щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства у галузі охорони атмосферного повітря, про що складено акт від 24.05.2016.

Перевіркою встановлено, що відповідач здійснює експлуатацію стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - котла Е 1/9 - 1 шт., котла КВВГД 100 - 2 шт., котла КВ 300 - 3 шт., циклона УП 2 - 2 шт., які розташовані на його території і знаходиться на його балансі з порушенням вимог статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме, без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел забруднення.

Враховуючи наведене, позивач просить тимчасово призупинити виконання робіт в частині експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - котла Е 1/9 - 1 шт., котла КВВГД 100 - 2 шт., котла КВ 300 - 3 шт., циклона УП 2 - 2 шт., які знаходяться на території відповідача за адресою: Волинська область, Маневицький район, смт. Колки, вулиця Центральна, 1, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 07.06.2016 було відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі (а. с. 1).

Копія ухвали від 07.06.2016 про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі отримана відповідачем 09.06.2016, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №430251167180 (а. с. 24). Проте, від відповідача у встановлений судом строк заперечень проти позову або заяви про визнання позову не надійшло, в зв'язку з чим суд вважає можливим розглянути та вирішити справу в порядку скороченого провадження відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Колківське лісове господарство» зареєстроване як суб'єкт господарювання 18.10.1993, місцезнаходження юридичної особи: 44661, Волинська область, Маневицький район, смт. Колки, вул..Центральна, буд. 1; ідентифікаційний код юридичної особи 00991597; основні види економічної діяльності: мисливство, відловлювання тварин і надання пов'язаних із ними послуг, лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві, лісозаготівлі, надання допоміжних послуг у лісовому господарстві, лісопильне та стругальне виробництво, оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, діяльність у сфері архітектури та ін., що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань (а. с. 25-26).

Відповідно до плану заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції у Волинській області на травень 2016 року, на підставі повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №246 від 19.04.2016, наказу №101 від 25.04.2016, направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №299 від 28.04.2016 (а. с. 8-11) в період з 04.05.2016 по 24.05.2016 проведена планова перевірка ДП «Колківський лісгосп» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

За результатами вказаної перевірки складено акт від 24.05.2016, який підписаний відповідачем без зауважень або заперечень (а. с. 12-15).

Відповідно до висновків вказаного акта Держекоінспекцією у Волинській області виявлено порушення відповідачем статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» - здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.

Також позивачем видано припис від 24.05.2016 № 000125, яким, з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, відповідача зобов'язано, в тому числі, отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з стаціонарних джерел, які експлуатуються. Припис був прийнятий до виконання керівником ДП «Колківський лісгосп», що підтверджується матеріалами справи (а. с. 18).

Як слідує з матеріалів справи, 13.05.2016 Державною екологічною інспекцією у Волинській області на головного інженера ДП «Колківський лісгосп» Мельничука Ю. М. був складений протокол про адміністративне правопорушення №001218 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №000593, якою останнього визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 119 грн. (а. с. 17).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 N 877-V (Закон № 877).

Відповідно до статті 1 Закону N 877 державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно із частиною першою статті 28 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 №2707-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями) державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, а також іншими органами виконавчої влади.

Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011, визначено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Згідно із пунктами 1, 3 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 №429, державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Основними завданнями Держекоінспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.

Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження (підпункт 6.4 пункту 6 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі).

Судом встановлено, що планова перевірка ДП «Колківський лісгосп» проведена Держекоінспекцією у Волинській області як спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Відтак, вказана перевірка позивачем проведена в межах наданих йому повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, із дотриманням вимог Закону № 877.

Перевіркою встановлено, що відповідач здійснює експлуатацію стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - котла Е 1/9 - 1 шт., котла КВВГД 100 - 2 шт., котла КВ 300 - 3 шт., циклона УП 2 - 2 шт., які розташовані на його території і знаходиться на його балансі з порушенням вимог статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме, без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел забруднення.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Як передбачено частиною п'ятою статті 11 вказаного Закону, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Частиною сьомою статті цього ж Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Частиною десятою статті 7 цього ж Закону встановлено, що у разі якщо обґрунтованість заходів реагування, зазначених у розпорядчих документах щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), відповідно до закону має бути підтверджена адміністративним судом, зазначені в таких документах строки усунення виявлених порушень, застосування до суб'єкта господарювання санкцій обраховуються з дня набрання законної сили постановою адміністративного суду про підтвердження обґрунтованості вжиття заходів реагування.

Разом з тим, статтею 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Таким чином, оскільки в ході проведення перевірки відповідача виявлено, що експлуатація стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюється з порушенням вимог чинного законодавства (відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел забруднення, що є порушенням статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»), тобто, господарська діяльність відповідача здійснюється з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, відповідач вказане порушення не спростував, а заходи реагування, про які просить позивач, можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом прийняття постанови про тимчасове призупинення виконання робіт в частині експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - котла Е 1/9 - 1 шт., котла КВВГД 100 - 2 шт., котла КВ 300 - 3 шт., циклона УП 2 - 2 шт., що знаходяться на території відповідача за адресою: Волинська область, Маневицький район, смт. Колки, вулиця Центральна, 1, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Як встановлено пунктом 5 частини першої статті 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Відповідно до частини першої статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

Відтак, постанову суду у даній справі слід звернути до негайного виконання.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. У зв'язку з ухваленням судового рішення на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 94, 183-2, 256 КАС України, на підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про охорону атмосферного повітря», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Тимчасово призупинити виконання робіт Державним підприємством «Колківське лісове господарство» в частині експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - котла Е 1/9 - 1 шт., котла КВВГД 100 - 2 шт., котла КВ 300 - 3 шт., циклона УП 2 - 2 шт., що знаходяться на території Державного підприємства «Колківське лісове господарство» за адресою: Волинська область, Маневицький район, смт. Колки, вулиця Центральна, 1, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Постанову суду звернути до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.А. Лозовський