Справа № 686/11053/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2016 року
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Стефанишин С.Л., розглянувши в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вище вказаним позовом, в якому вказує, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та отримує пенсію за вислугу років з 11.05.2005 року у розмірі 90% суми заробітної плати.
Просить визнати неправомірні дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо відмови у перерахунку розміру пенсії у 2012 році за вислугою років та обмеження її розміру. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести перерахунок пенсії, згідно довідки про заробітну плату від 29.11.2012 року № 18-131 вих. в розмірі 90 відсотків місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 04 травня 2016 року.
Ухвалою суду від 30 травня 2016 року було відкрито скорочене провадження.
Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, після чого відповідачем суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові.
Суд вважає, що підстави для розгляду даної справи за загальними правилами адміністративного судочинства відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років з 11.05.2005 року у розмірі 90% суми заробітної плати. Періодично основний розмір пенсії перераховувався у зв'язку з черговим підвищенням розміру заробітної плати працівникам прокуратури.
З 14 червня 2012 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», відбулося підвищення заробітної плати прокурорським працівникам і управлінням ПФУ у м. Хмельницькому відповідно до заяви ОСОБА_1 від 29.11.2012 року було проведено перерахунок пенсії виходячи з розміру 80% від суми середньомісячного заробітку, який було зазначено у довідці про заробітну плату від 29.11.2012 року 18-131 вих.
Позивач 04 травня 2016 року звернувся до УПФ України в м. Хмельницькому із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до 50-1 Закону України „Про прокуратуру" у розмірі 90% місячного заробітку, так як перерахування пенсії із середньомісячного заробітку у розмір 80% не відповідає чинному законодавстві.
Управління ПФУ України у м. Хмельницькому листом від 18.05.2016 року № 217/Д-12 відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України „Про прокуратуру". Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років (наявність достатнього стажу у позивача відповідачем не оспорюється), мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру" у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру", обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Ураховуючи наведене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен був бути здійснений відповідачем на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих позивачем, в даному випадку - за довідкою про заробітну плату від 29.11.2012 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України в постановах № 21-348а13 від 10.12.2013 року, № 21-445а13 від 17.12.2013 року.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За таких обставин позовні вимоги слід задовольнити.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 5, 7 - 15, 69 - 71, 86, 158 - 163, 183-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», суд -
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.
Визнати неправомірні дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії у 2012 році за вислугою років та обмеження її розміру.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, згідно довідки про заробітну плату від 29.11.2012 року № 18-131 вих. в розмірі 90 відсотків місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 04 травня 2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп. шляхом їх безспірного списання органами Державної казначейської служби України із рахунків управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому.
Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя С. Стефанишин