Справа № 686/11821/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2016 року
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Стефанишин С.Л., розглянувши в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вище вказаним позовом, в якому вказує, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та отримує пенсію за вислугу років з вересня 1998 року у розмірі 90% суми заробітної плати.
Просить визнати неправомірні дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому (повідомлення від 26 травня 2016 року за № 245/3-12) про відмову у задоволені заяви про перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року та довідки прокуратури Хмельницької області № 18-318 вих-16 від 16 травня 2016 року про розмір заробітної плати на посаді начальника відділу прокуратури області та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати в розмір, визначеному у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-318 вих-16 від 16 травня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії.
Ухвалою суду від 06 червня 2016 року було відкрито скорочене провадження.
Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, після чого відповідачем суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові.
Суд вважає, що підстави для розгляду даної справи за загальними правилами адміністративного судочинства відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що позивач з червня 1968 року працював на посадах прокурора і слідчого в органах прокуратури. Наказом прокурора Хмельницької області від 02 вересня 1998 року № 360-о звільнений з посади начальника кримінально-судового відділу прокуратури Хмельницької області у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років
З вересня 1998 року є пенсіонером органів прокуратури відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції від 16 листопада 1995 року.
На момент призначення пенсії стаж роботи позивача на посадах прокурора і слідчого в органах прокуратури України становив 28 років і 2 місяці, що надавало право на одержання пенсії в розмірі 90% від суми заробітку без обмеження її розміру.
Відповідач з 2002 року неодноразово здійснював перерахунок пенсії на підставі Постанов Кабінету Міністрів України, яким підвищувалась заробітна плата відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників та згідно поданих довідок прокуратури Хмельницької області з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження розміру пенсії.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою з 01.12.2015 року збільшено заробітну плату працівників прокуратури.
ОСОБА_1 17 травня 2016 року звернувся до УПФ України у м. Хмельницькому із заявою про перерахунок пенсії та надав довідку прокуратури Хмельницької області № 18-318 вих-16 від 16 травня 2016 року про розмір заробітної плати на посаді начальника відділу прокуратури області, з якої призначена довічна пенсія.
Листом УПФ України у м. Хмельницькому від 26 травня 2016 року № 245/3-12 за підписом начальника управління ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року та виплати її без обмеження максимального розміру згідно поданої довідки № 18-318 вих-16 від 16 травня 2016 року.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України „Про прокуратуру". Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років (наявність достатнього стажу у позивача відповідачем не оспорюється), мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру" у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру", обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України „Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Ураховуючи наведене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен був бути здійснений відповідачем на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих позивачем, в даному випадку - за довідкою про заробітну плату від 16 травня 2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України в постановах № 21-348а13 від 10.12.2013 року, № 21-445а13 від 17.12.2013 року.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За таких обставин позовні вимоги слід задовольнити.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 5, 7 - 15, 69 - 71, 86, 158 - 163, 183-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», суд -
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.
Визнати неправомірні дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому (повідомлення від 26 травня 2016 року за № 245/3-12) про відмову ОСОБА_1 у задоволені заяви про перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року та довідки прокуратури Хмельницької області № 18-318 вих-16 від 16 травня 2016 року про розмір заробітної плати на посаді начальника відділу прокуратури області.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 90% від суми заробітної плати в розмір, визначеному у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-318 вих-16 від 16 травня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у сумі 580 грн. 00 коп. шляхом їх безспірного списання органами Державної казначейської служби України із рахунків управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому.
Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя С. Стефанишин