Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/436/16-а
Провадження № 2-а/670/20/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2016 року смт. Віньківці
Суддя Віньковецького районного суду Хмельницької області Потапов О.О. одноособово, без участі сторін в порядку скороченого провадження, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Віньківці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про зобов'язання проведення перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
07 червня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача - Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій його неправомірними та зобов'язання проведення перерахунку пенсії.
Повідомляє, що при виході на пенсію, йому призначена і виплачувалась пенсія за вислугу років відповідно до вимог ст.50-1 Закону України „Про прокуратуру" в розмірі 90 відсотків заробітку.
Посилаючись на норми Конституції України, Закону України «Про прокуратуру», Постанову Верховного Суду України від 10.12.2013р. у справі №21-420а13, просить визнати неправомірними дії Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугою років та зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію з 01.01.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України „Про прокуратуру" (в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії) в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-267вих16 від 18.03.2016р., без обмеження її максимального розміру.
В обґрунтування позову, вказує, що згідно з довідкою прокуратури Хмельницької області від 18.03.2016р. з 01 грудня 2015 р. працівникам прокуратури, до категорії яких він належав, відбулось підвищення заробітної плати, у зв'язку з чим він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Проте 30.05.2016 р. отримав відмову в перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України „Про прокуратуру" в редакції, чинній на час призначення йому пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 17 ст.50-1 вищевказаного закону, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма закону (в тому числі і щодо визначення розміру відсотків пенсії), яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни до закону, на який посилається відповідач, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Також зазначає, що відповідач неправомірно застосовував нові положення законодавства до правовідносин, що виникли до набрання чинності цими положеннями, що суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. При відмові в перерахунку пенсії відповідач не взяв до уваги і те, що зміни до будь-яких законів щодо заборони перерахунку вже призначених пенсій в будь-якому разі не могли бути внесені, оскільки вони би суперечили приписам статті 22 Конституції України, згідно з якою при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Судове засідання проводилось без участі сторін, відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України (скорочене провадження), без фіксації судового процесу звукозаписувальними технічними засобами.
Представник відповідача Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області надав в десятиденний строк заперечення проти позову. Мотивував його тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу", «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій ст. 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечить ст. 21 Конституції України.
Тому, провести перерахунок позивачу пенсії з урахуванням довідки №18-267 вих 16 від 18 березня 2016 року немає законних підстав.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають до часткового задоволення.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 протоколом Хмельницького управління ПФУ від 05.09.2001 року № 5513, починаючи з 06.08.2001 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітної плати.
В травні 2016 року позивачем на адресу відповідача направлено заяву з вимогою здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року на час призначення пенсії позивачу), виходячи з розміру 90% від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури від 18 березня 2016 року без обмеження граничним максимальним розміром.
У відповіді № 1133 від 18.05.2016 року на заяву позивача Новоушицьке об'єднане управління ППФУ у Хмельницькій області йому відмовлено в перерахунку пенсії. Оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу", «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України «, «Про кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тому на думку відповідача з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Проте, згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" (в редакції від 12.07.2001 року на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" (в редакції від 12.07.2001 року на час призначення пенсії позивачу) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково доданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла не пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" (в редакції від 12.07.2001 року на час призначення пенсії позивачу) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Твердження відповідача щодо відсутності правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року необґрунтовані тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. що суперечить вимогам ст. 58 Конситуції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" до набрання чинності діючими зараз законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Таким чином, при перерахунку пенсії позивачеві підлягає застосуванню положення ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії.
Аналогічну позицію висловив Верховний суд України у справі № 161/18933/14-а від 15 грудня 2015 року, висновок якого згідно ч.1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковим при вирішенні даної справи.
З огляду на викладене, суд погоджується з позицією позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 18.03.2016 року № 18-267-16 відповідно до ст.50-13акону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку.
Проте суд не погоджується з позицією позивача щодо зобов'язання Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.
Вказана норма є спеціальною по відношенню до ч.17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру», на яку посилається позивач. Враховуючи дату звернення позивача до відповідача 16.05.2016 року перерахунок пенсії та виплата різниці недоотриманої пенсії позивачу, повинен бути здійснений з часу його звернення із відповідною заявою до відповідача, тобто з 01.06.2016 року.
Таким чином, суд вважає, дії відповідача щодо відмови ОСОБА_4 в перерахунку пенсії за вислугою років неправомірними та зобов'язує Новоушицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області провести йому перерахунок пенсії з 01.06.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" (в редакції від 12.07.2001 року на час призначення пенсії позивачу) в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-267вих16 від 18.03.2016р.
Вирішуючи питання щодо судового збору, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.87 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до Закону України "Про судовий збір", Новоушицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області не звільнено від сплати судового збору.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір" 08 червня 2016 року судом винесено ухвалу, з врахуванням майнового стану позивача про відстрочення сплати судового збору на строк, до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи, що судове рішення прийняте не на користь відповідача - суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність такого стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області. Тому з відповідача підлягає стягненню судовий збір 551,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 94, 99, 158-163, 167,183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з 01.06.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" (в редакції від 12.07.2001 року на час призначення пенсії позивачу) в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-267вих16 від 18.03.2016 р .
Зобов'язати Новоушицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області провести перерахунок призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.06.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України „Про прокуратуру" (в редакції від 12.07.2001 року на час призначення пенсії позивачу) в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-267вих16 від 18.03.2016р.
В задоволені інших вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новоушицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок до спеціального фонду Державного бюджету України.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Віньковецький районний суд Хмельницької області.
Суддя О.О. Потапов