Справа № 442/3933/16-а
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" травня 2016 р. суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Дубель Р.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів цивільного стану міста Дрогобича Дрогобицького міськрайонного управління юстиції у Львівській області про зобовязання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ :
Позивачка звернулася до суду із заявою до відповідача, в якому просить внести зміни до актових записів про народження, про шлюб, про шлюб, про розірвання шлюбу, що стосуються відомостей про національність, де вказати дані з « українка» на «полька».
Вивчивши позовну заяву та долучені до неї документи, приходжу до висновку, що позовну заяву подано з порушення правил підсудності з наступних підстав.
Згідно з положеннями ст. 6 КАС України - кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 3 цього Кодексу суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 18 КАС України встановлені правила предметної підсудності адміністративних справ.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 18 КАС України - окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану).
Таким чином, відділ реєстрації актів цивільного стану є державним органом, на якого покладено функцію проведення державної реєстрації народження фізичної особи та її походження, смерті, внесення зміни до актових записів цивільного стану, поновлення та анулювання їх.
З огляду на вищезазначене, виходячи з характеру спору і суб'єктного складу сторін у даній справі, суд приходить до висновку, що наявний спір належить до категорії спорів, визначених ч. 2 ст. 18 КАС України, має ознаки публічно-правового спору і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, і, відповідно до визначеної положеннями ст. 18 КАС України предметної підсудності адміністративних справ - підсудний окружному адміністративному суду - а саме, Львівському окружному адміністративному суду, що, в свою чергу, виключає можливість вирішення його Дрогобицьким міськрайонним судом Львівської області.
Варто також зазначити, що згідно п. 6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», судам необхідно розрізняти правові наслідки недотримання правил предметної і територіальної підсудності. Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Відповідно до п.6 ч.3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи, що позивач подала позов до органу державної влади і просить такого про зобовязання до вчинення дій, тому дана справа не підсудна Дрогобицькому міськрайонному суду Львівської області і позовна заява підлягає поверненню позивачу для подачі до належного суду.
Окрім цього, слід повернути сплачений нею судовий збір, так як у відповідності із ст.7 ч.1 п.2 Закону України „Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі повернення заяви.
Сплачена сума судового збору повертається фінансовим органом того району чи міста, до бюджету якого воно надійшло, на підставі поданої платником заяви на протязі одного року з дня зарахування суми в бюджет.
Керуючись ст.ст. ст. 17,18, 108 КАС України, -
УХВАЛИВ :
Позовну заяву повернути позивачу ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів цивільного стану міста Дрогобича Дрогобицького міськрайонного управління юстиції у Львівській області про зобовязання до вчинення дій, для подачі до належного суду.
Зобов'язати Управління державного казначейства в м. Дрогобичі повернути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, сплачений нею судовий збір у розмірі 551,20 грн. на рахунок 31213206700014 ГУ ДКСУ у Львівській області, код банку отримувача 825014, код отримувача 38007496, згідно квитанції № 96, від 27.05.2015 року, ТВБВ №10013/254, м. Дрогобич ст. №392.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч.6 ст.108 КАС України, повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до адміністративного суду в порядку, встановленому законом; право звернення з даним позовом до Львівського окружного адміністративного суду (ст. 19 КАС України).
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Дрогобицький міськрайонний суд протягом пяти днів з дня її отримання.
Суддя Дубель Р.М.