Постанова № 58616921, 09.06.2016, Приморський районний суд м. Маріуполя

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
266/4196/15-а
Номер документу
58616921
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 266/4196/15-а

Провадженя№ 2-а/266/8/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.06.2016 м.Маріуполь

Приморський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді - Курбановой Н.М.

при секретарі - Жирковой М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та спонукання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м.Маріуполя ( далі - УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя), який в остаточній редакції зводиться до наступного, позивач просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя по проведенню йому індексації його пенсії з 14.06.2015 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів заселення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, без врахування за базовий місяць жовтень 2010 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2010 року, зобов'язати Управління Пенсійною Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя провести йому перерахунок індексації пенсії з урахуванням фіксованої суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця жовтня 2010 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2010 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 14.06.2015 року, стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя на його користь судовий збір в сумі 487 грн.20 коп.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він перебуває на обліку в УПФУ в Приморському районі м.Маріуполя та отримує пенсію за віком з 12.07.2004 року. Він звернувся до відповідача із проханням роз"яснити чи провадиться йому виплата фіксованої індексації пенсії з 2015 року. В листопаді він отримав відповідь УПФУ в Приморському районі м.Маріуполя від 23.10.2015 р. № 13902/03, згідно якої довідався про порушення відповідачем порядку проведення індексації його пенсії, бо у відповіді на заяву Управління неправильно визначило базовий місяць при проведені індексації пенсії з вересня 2007 року. Він не згоден з цими діями відповідача та вважає їх неправомірними та такими, що не відповідають вимогам ст. 19 Конституції України, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та постанові Кабінету Міністрів України №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Вважає, оскільки відповідь про розмір та порядок проведення індексації пенсії була надана йому у листопаді 2015 року, то ним дотримано передбачений законом шестимісячний строк звернення до суду. Крім того, позивач зазначив, що оскільки він звільнився з роботи 20.09.2010 p., звертає увагу на те, що відповідно даних відповідача з 01.09.2015 р. до складу його пенсії входить доплата до пенсії - фіксована індексація в розмірі 179 грн. Вважає,що сума даної виплати повинна бути набагато більшою, оскільки відповідачем безпідставно невірно визначено наступні базові місяці. Підвищення пенсії не перевищувало розміру можливої індексації, базовим місяцем до теперішнього часу залишається жовтень 2010 року та індекс споживчих цін - листопад 2010 року. За таких обставин вважає, що проведене УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя підвищення його пенсії, яке проводилося автоматизованим способом у 2015 p., не можна визнати підвищенням пенсії у розумінні п.5 Порядку. Таким чином, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації і суми індексу грошових доходів населення (пенсії) йому відповідач зобов'язаний проводити відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 року, з урахуванням базового місяця жовтня 2010 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2010 року.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності, у судовому засіданні надали пояснення, аналогічні викладеним у позові, просили його задовольнити.

Представники відповідача, які діяла на підставі довіреностей ОСОБА_3 та ОСОБА_4, позов не визнали, суду пояснили, що ОСОБА_1 пенсія була призначена з 12.07.2014 року. ОСОБА_1 працював по 20.09.2010 р. З 01.08.2008 р. та з 01.08.2010 р. йому було зроблено перерахунок пенсії за стажем. В результаті перерахунків пенсія підвищилась та були встановлені відповідні базові місяці, а саме: серпень 2008 р. та серпень 2010 р. Пенсія ОСОБА_1 підвищувалась також в результаті перерахунку в зв'язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні з 01.03.2008 р. та з 01.03.2010 р. з встановленням відповідних базових місяців, а саме: березень 2008 р. та березень 2010 р. Індексація пенсії ОСОБА_1 провадиться з 01.05.2014 р. по теперішній час відповідно до встановлених базових місяців. З 01.12.20.14 р. розмір індексації пенсії складає 179,36 гри. Розмір пенсії станом на 01.09.2015 року до перерахунку становить 3087,06грн. (2907,70гри. + індексація 179,36грн.). З 01.09.2015 р. було проведено масовий перерахунок. В результаті перерахунку індексацію було зафіксовано у складі пенсії з встановленням відповідного базового місяця. Розмір пенсії станом на 01.09.2015 р. становить 3087,06грн. (основной розмір 2941,45грн.т фіксована індексація 145,61грн.). Тому зафіксувати індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2015 р. не має законних підстав. Позивач має статус дитини війни та відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і згідно рішення вказаного вище на користь позивача було нараховано щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Це підтверджується копією протоколу перерахунку позивача від 14.06.2011 р. , що був проведений індивідуальний перерахунок пенсії з урахуванням передбачених щомісячних доплат на загальну суму 5678,50 грн. згідно рішення суду від 16.06.2010 р. по справі №2-2589/10. А також згідно матеріалів пенсійної справи ця надбавка є щомісячною. А оскільки зазначена доплата та її обчислення дітям війни за судовим рішенням є щомісячною, тобто не має разового характеру виплати, вона є об'єктом індексації і впливає на визначення базового місяця. Враховуючи вказане, при підвищенні загальної суми пенсії з урахуванням цих доплат та інших, передбачених діючим законодавством, на постійній основі, місяць, у якому мало місце таке збільшення, можна вважати базовим для проведення індексації. Відповідно до р.ІІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до стабілізації економічної ситуації в країні зупинено дію частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто перерахунок пенсій з 01.03.2014р. не провадиться. Розмір пенсії з 01.09.2015р. - 3087,06грн. загальний розмір пенсії стаття 27 Закону - 2465,20грн., доплата за понаднормативний стаж (27 р) - 289,98грн., підвищення по 4.2 статті 42 з 01.03.2011р. - 19,84грн., підвищення по ч.2 статті 42 з 01.03.2012р. -100, 00 грн., підвищення «дітям війни» - 66,43грн., індексація - 145,61грн. На підтвердження своїх доводів відповідач надав копію розпорядження № 137766 від 15.10.2015 р. тобто на теперішній час пенсія позивача індексується. Згідно судової практики Донецького апеляційного адміністративного суду (постанов від 13.05.2015 р. справа 266/4972/14-а та від 28.04.2015 р. справа 266/341/15-а). Колегія суддів звертає увагу на те, що з 03.08.2014 р. набрав чинності Закон України від 31.07.2014 р. «Про внесення змін до закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», відповідно до якого «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, за яким встановлено, що норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Таком чином, оскільки Порядок № 1078 є чинним та не скасований в установленому законом порядку, а відповідні положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не визнані неконституційними. Крім того, аналогічні норми містить Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік». Згідно п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Вважають, що пенсія призначена та сплачується вірно. Просили суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суд, вислухав сторони, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області та йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач звернувся до Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області з заявою про надання інформації та підтверджуючих документів щодо індексації його пенсії, на що 23.10.2015 року відповідач надіслав копію розпорядження розрахунку пенсії з інформацією про коефіцієнти стажу та заробітної плати, суми доплат та надбавок до пенсії; довідку про розмір нарахованої (включаючи індексацію) та виплаченої пенсії з розшифруванням помісячно з 01.10.2010 року по 31.12.2015 року, а також довідку про базові місяці для обчислення індексації.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії. У частині п'ятій цієї ж статті вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

За змістом статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Подальша індексація споживчих цін для індексації грошових доходів населення починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У частині другій статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінет Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року № 1078 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 170 до Порядку проведення індексації грошових доходів населення внесено зміни. Зокрема, абзац другий пункту 2 Порядку викладено в редакції, згідно з якою індексації підлягають пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Цією ж постановою пункт 3 Порядку доповнено новим абзацом - сьомим, згідно з яким до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

В абзаці першому частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Судом встановлено, що пенсія ОСОБА_1 була призначена з 12.07.2004 р. ОСОБА_1 працював по 20.09.2010 р. З 01.08.2008 р. та з 01.08.2010 р. йому було зроблено перерахунок пенсії за стажем. В результаті перерахунків пенсія підвищилась та були встановлені відповідні базові місяці, а саме: серпень 2008 р. та серпень 2010 р. Пенсія ОСОБА_1 підвищувалась також в результаті перерахунку в зв'язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні з 01.03.2008 р. та з 01.03.2010 р. з встановленням відповідних базових місяців, а саме: березень 2008 р. та березень 2010 р. , що підтверджується протоколом коректування функції макетного вводу (запис особливості з датами від 20.05.2016 р.)

Відповідно до п. 4 Порядку, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Згідно довідки про розмір призначенної і фактично отриманої пенсії № 6862/03 від 20.05.2016 р. розмір пенсії з жовтня 2010 р. по грудень 2015 р. фактично зростає.

Індексація пенсії ОСОБА_1 провадиться з 01.05.2014 р. по теперішній час відповідно до встановлених базових місяців. З 01.12.2014 р. розмір індексації пенсії складає 179,36 грн. Розмір пенсії станом на 01.09.2015 року до перерахунку становить 3087,06грн.(2907,70грн. + індексація 179,36грн.).

З 01.09.2015 р. було проведено масовий перерахунок. В результаті перерахунку індексацію було зафіксовано у складі пенсії з встановленням відповідного базового місяця. Розмір пенсії станом на 01.09.2015 р. становить 3087.06грн. (основной розмір 2941,45грн.+ фіксована індексація 145,61грн.).

З матеріалів справи вбачається, що позивач має статус дитини війни та відповідно

до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і згідно рішення вказаного вище на користь позивача було нараховано щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Це підтверджується копією протокола перерахунку позивача від 14.06.2011 р., що був проведений індивідуальний перерахунок пенсії з урахуванням передбачених щомісячних доплат на загальну суму 5678,50 грн. згідно рішення суду від 16.06.2010 р. по справі №2-2589/10.(Копії вищезазначених документів додаються) (додаток 1, 2).

Відповідно до р.ІІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до стабілізації економічної ситуації в країні зупинено дію частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто перерахунок пенсій з 01.03.2014р. не провадиться. Розмір пенсії з 01.09.2015р. - 3087,06грн. загальний розмір пенсії стаття 27 Закону - 2465,20грн., доплата за понаднормативний стаж (27 р) - 289,98грн., підвищення по 4.2 статті 42 з 01.03.2011р. - 19,84грн., підвищення по ч.2 статті 42 з 01.03.2012р. -100, 00 грн., підвищення «дітям війни» - 66,43грн., індексація - 145,61грн. На підтвердження своїх доводів відповідач надав копію розпорядження № 137766 від 15.10.2015 р. тобто на теперішній час пенсія позивача індексується (додаток 3).

Згідно п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 2 статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються в порядку, визначеному статтею 73 зазначеного Закону.

З часу внесення постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року №170 змін до Порядку, чинне законодавство не передбачає проведення індексації пенсії, надбавок, доплат, розміри яких обраховуються виходячи з прожиткового мінімуму.

При цьому суд враховує практику Верховного суду України, а саме постанови від 08 вересня 2015 року (справа № 21-606а15) та від 13 жовтня 2015 року (справа № 21-2389а15), де колегія виходила з того, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2 Порядку, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, а також суд враховує і практику Вищого адміністративного суду України за справами №К/800/19080/15 від 24.02.2016 року, №К/800/19077/15 від 02.03.2016 року, К/800/30223/15 від 10.03.2016 року.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 6, 162 і 163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та спонукання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м.Маріуполя Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.

Суддя: Курбанова Н. М.