233 № 233/1352/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2016 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Малінова О.С.,
за участю секретаря Поварніциної А.С.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Новікової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії -
В С Т А Н О В И В :
17 березня 2016 року ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої вимоги наступними обставинами. Вона перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з 19.07.2011 року. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі. Відповідно до Постанови Костянтинівського міськрайонного суду від 06.11.2013 року по справі 233/6171/13-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.12.2013 року було визнано неправомірним та скасовано рішення УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі від 16.08.2013 року та зобов'язано УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівського районі здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з 01.08.2013 року з виплатою недоотриманих сум. На виконання рішення суду розпорядженням від 04.03.2014 р. № 178394 відповідач здійснив перерахунок пенсії, однак в розмірі 80% суми заробітної плати працюючого державного службовця з 01.08.2013 року замість 88% суми заробітної плати державного службовця. Вважає Розпорядження УПФ України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі від 04.03.2014 року №178394 яким зменшено відсоткову складову пенсії з 88% на 80% незаконним. Так, згідно з частинами другою і п'ятою статті 37 Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення їй пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, текст статті 37 Закону України «Про державну службу» викладено в новій редакції, якою, зокрема, встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати незалежно від стажу роботи та не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
В пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI зазначено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом. Отже, умови призначення пенсії державним службовцям змінились тільки з 01.10.2011 р. Водночас цим Законом не передбачено проведення після вказаної дати перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям виходячи з нового проценту заробітку. Оскільки позов нею був поданий тільки 17 березня 2016 року, просила суд поновити їй строк звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки не змогла подати адміністративний позов у встановлені строки оскільки проходила систематичне лікування в клініці РДЦ а також доглядала за своєю хворою матір'ю. Також розпорядження УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі про перерахунок пенсії у розмірі 80% заробітної плати (копія) нею було отримано тільки 07.03.2016 року у приміщені УПФУ відповідно до поданої заяви. Тому до цього часу вона була впевнена, що розмір пенсії обчислений із розрахунку 88% зарплати, та з цієї причини й пропустила строк, оскільки рішення Костянтинівського міськрайонного суду не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсії з 88% на 80%.
Тому просила поновити їй строк звернення до суду з адміністративним позовом, визнати Розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі від 04 березня 2014 року №178394, щодо перерахунку її пенсії з 01 серпня 2013 року у розмірі 80% заробітної плати державного службовця незаконним та скасувати його та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 01 серпня 2013 року із розрахунку 88% заробітної плати державного службовця.
У судовому засіданні представник позивачки підтримав заявлені вимоги, посилаючись на наведені у позові доводи, зазначив, що відповідно до Конституції України закони не мають зворотної сили.
Представник відповідача проти позову заперечувала у повному обсязі, надала письмові заперечення згідно яких пенсія позивачці призначена у відповідності до Закону України від 08.07.2011 р. № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, а також рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 06.11.2013 року, у відповідності до діючої на цей час редакції ст. 37 Закону «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків від заробітної плати. При цьому визнаючи той факт, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію, призначену у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 19.07.2011 року (а.с. 19).
З'ясувавши вищенаведену позицію сторін, дослідивши письмові докази у справі судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Позивачка ОСОБА_3, народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року і перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як отримувач пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з 19.07.2011 року (а.с.5).
Відповідно до Постанови Костянтинівського міськрайонного суду від 06.11.2013 року по справі 233/6171/13-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.12.2013 року було визнано неправомірним та скасовано рішення УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі від 16.08.2013 року щодо відмови позивачці у здійсненні перерахунку пенсії з моменту призначення з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, та зобов'язано УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівського районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з 01.08.2013 року з виплатою недоотриманих сум (а.с.9).
На виконання рішення суду, розпорядженням від 04.03.2014 р. № 178394 відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_3, однак в розмірі 80% суми заробітної плати працюючого державного службовця (а.с. 7-8).
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Згідно ч. 1, 4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 13 жовтня 2010 року, яка діяла до 01.10.2011 року, тобто на день призначення пенсії ОСОБА_3, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, текст статті 37 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції, якою, зокрема, встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати незалежно від стажу роботи та не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
В пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI зазначено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом. Водночас цим Законом не передбачено проведення після вказаної дати перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям виходячи з нового проценту заробітку.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про державну службу»).
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які діяли на день призначення пенсії.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 13.10.2010 року), відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 88% від суми місячного заробітку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке повинно було перерахувати позивачу пенсію на підставі рішення суду, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 13 жовтня 2010 року, виходячи з розрахунку 88% від середнього заробітку, та здійснити виплату позивачу зазначених коштів.
Враховуючи викладене вище, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову в цій частині.
Крім того суд вважає за необхідне поновити ОСОБА_3 строк звернення до суду з адміністративним позовом, у відповідності до ст. 100 КАС України, оскільки позивачка дізналась про порушення свого права тільки отримавши розпорядження УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі про перерахунок пенсії у розмірі 80% заробітної плати (копія) тільки 07.03.2016 року у приміщені УПФУ, що не оспорюється представником відповідача. Тому позов ОСОБА_3 підлягає задоволенню у повному обсязі з 01 серпня 2013 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 64 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 37 Закону України «Про державну службу» (станом на 13.10.2010 року), суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_3 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні д, - задовольнити.
Поновити ОСОБА_3 строк для звернення до суду із адміністративним позовом.
Визнати Розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі від 04 березня 2014 року №178394, щодо перерахунку пенсії ОСОБА_3 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з 01 серпня 2013 року у розмірі 80% заробітної плати державного службовця незаконним та скасувати його.
Зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01 серпня 2013 року із розрахунку 88% заробітної плати державного службовця.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошені 27 травня 2016 року, в повному обсязі постанова буде виготовлена до 01 червня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя